Αναπαραγωγή Καταστροφική Χρονιά

manos_var

PB New Member
Εγγραφή
31 Μαρ 2007
Μηνύματα
22
Πόλη
Χανιά
Η αναπαραγωγική χρονιά εξελίσσεται καταστροφικά... Μετά από ενθαρρυντικό ξεκίνημα οπου πήρα αρκετα πουλια... Τις τελευταίες 4-5 ημερες έχω χάσει και τους δεκαεπτά (17) τελευταίους νεοσσούς που γεννήθηκαν. Βασικός λόγος είναι η αδιαφορία των θηλυκών να ταισουν επαρκώς τα μικρά τους... Ενώ στην προηγούμενη γέννα κάποιες εξ αυτών ανταπεξήλθαν μια χαρά. Χρόνος για να τα ταίζω εγώ κάθε 2 ώρες δεν υπάρχει, ενώ αλλαγες νεοσσών σε παραμάνες δεν άλλαξαν την εικόνα των τελευταίων ημερών. Συνέχιση του φαινομένου θα με οδηγήσει σε διακοπή της αναπαραγωγικής διαδικασίας για φέτος και απόσυρση των φωλιών και μεταφορά όλων των πουλιών σε κλούβα πτήσης.
Δυστυχώς.
 
Μάνο αν θέλεις την ταπεινή μου γνώμη, μην απογοητεύεσαι. Η απογοήτευση είναι ο χειρότερος εχθρός.Βάλε τα πράγματα κάτω δες τις καταστάσεις χωρίς πανικό και απογοήτευση και θα την βρεις την άκρη. Μήπως οι θυληκιές σου ενοχλούνται από τους αρσενικούς; Μήπως έχουν παράσιτα; Μήπως τις ενοχλεί γενικά κάτι; Μερικές απλές ερωτήσεις για το τι φταίει. Υπομονή πάντως.
 
Μάνο θα συμφωνήσω καταρχήν με την άποψη του Ισίδωρου.

Νομίζω πως είσαι αρκετά έμπειρος για να διακρίνεις ή έστω να υποθέσεις τα αίτια που προκάλεσαν αυτήν την ατυχία και είμαι σίγουρος ότι το έχεις κάνει ήδη.

Ποιες είναι οι πρώτες εκτιμήσεις σου; Ποιες πιστεύεις ότι είναι οι πιο πιθανές αιτίες;
Συνέχιση του φαινομένου θα με οδηγήσει σε διακοπή της αναπαραγωγικής διαδικασίας για φέτος και απόσυρση των φωλιών και μεταφορά όλων των πουλιών σε κλούβα πτήσης.
Δυστυχώς...
Σίγουρα δεν είναι το πιο ευχάριστο πράγμα που μπορεί να σου τύχει στην περίοδο της αναπαραγωγής, αλλά είναι επίσης σίγουρο πως οι πρώτες σκέψεις δεν είναι πάντα και οι πιο σωστές.
 
Προβλήματα με ψείρες. Ακάρεα κλπ διαπιστώθηκαν μονο σε μια φωλιά. Αποπαρασίτωση, καθαρισμός κλουβιών, φωλιών γίνεται τακτικότατα, και έλεγχος για ύπαρξη ψειρών κλπ στους νεοσσούς σχεδόν καθημερινά. Όπως προαναφερα στο προηγούμενο μήνυμα βασική κατα τη γνώμη μου αιτία είναι η ελλειπέστατη διατροφή των νεοσσών από τις κανάρες. Θέματα κακού εξαερισμού και μη κατάλληλου φωτισμού του χώρου δεν υφίστανται, οπότε αναμένουμε τη συνέχεια. Ας ελπίσουμε ότι ήταν ενα καθαρά συγκυριακό φαινόμενο με μεγάλες απώλειες δυστυχώς.
 
Φιλε Μανο υπομονη. Μην τα σπας τα ζευγαρια αστα και οσα πουλια σου βγαλουν καλοδεχουμενα. Η καλητερη περιοδος για ολους εμας ειναι η αναπαραγωγη δεν αξιζει λοιπον να την χασουμε. Ολοι μας φετος εχουν χασει πουλια, εγω στην πρωτη γεννα εχασα το 80% των νεοσσων, επισης εχασα φετος και πολλα αυγα απο τα αρσενικα (τα σπαγανε και χαλουσαν τις φωλιες)


Δημητρης
FPO AL 126
 
Καλησπερα σας!
Εχω να κανω το εξης σχολιο.. Κατι δεν παει καλα με την φετεινη χρονια!😎 Υπαρχουν πολλες απωλειες.Λετε να φταιει ο καιρος; Ειναι απτις μοναδικες χρονιες που εχω τοσες απωλειες.. Και σε νεοσους και σε ενηλικα πουλια! Δεν εχει αλλαξει κατι στον τροπο που τα φροντιζω,ισα-ισα εχω ενημερωθει για πολλα πραγματα, που κατα το παρελθον δεν τους εδινα σημασια. Μανο μην απελπιζεσαι! αντιμετωπισε το θεμα με ψυχραιμια, δεν εισαι ο μονος! Εμενα.. Το κοπαδι μου κοντευει να γινει... Παρε'ι'τσα καταληλη μονο για.. Να παιξει πρεφα αντε και καμια ξερη!:D
 
Συμφωνώ μαζί σου Σοφία. Εκεί έχω καταλήξει και εγώ. Ο καιρός έχει μπερδέψει τα πουλιά. Παρατηρώ αρσενικούς να είναι πιο ανήσυχει και κατ επέκταση ενοχλητικοί,θυληκιές να στρώνουν πιο βιαστικά τις φωλιές αυγά να είναι άσπορα μητέρες να μην κλώθουν κανονικό χρόνο και να σηκώνονται με το παραμικρό.
 
ΣΕ ΚΑΘΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΚΑΤΑ 90% ΕΧΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ ΤΗΝ ΕΥΘΗΝΗ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΑ ΠΟΥΛΙΑ ΚΑΠΟΙΟ ΛΑΘΟΣ ΚΑΠΟΙΑ ΠΑΡΑΛΗΨΗ ΔΙΚΙΑ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ Η ΑΙΤΙΑ .
ΕΙΧΑ ΚΙ ΕΓΩ ΚΑΠΟΙΕΣ ΚΑΝΑΡΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΑΙΖΑΝ ΚΑΛΑ .
ΔΟΚΙΜΑΣΑ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΕΒΑΖΑ ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΤΡΟΦΕΣ ΝΑ ΤΑΙΖΟΥΝ ΟΠΩΣ ΜΠΡΟΚΟΛΟ ΚΑΙ ΒΛΑΣΤΩΜΕΝΟΥΣ ΣΠΟΡΟΥΣ ΕΙΔΑ ΛΟΙΠΟΝ ΟΤΙ ΕΝΩ ΕΤΡΩΓΑΝ ΑΥΓΟΤΡΟΦΗ ΤΑΙΖΑΝ ΜΟΝΟ ΜΠΡΟΚΟΛΟ ΜΗΛΟ Η ΒΛΑΣΤΩΜΕΝΟΥΣ ΣΠΟΡΟΥΣ
ΕΤΣΙ ΚΑΤΑΦΕΡΑ ΝΑ ΓΛΙΤΩΣΩ ΑΡΚΕΤΑ ΜΙΚΡΑ
 
Μάνο καλημέρα,

θα σου έλεγα και γω να μην χαλάσεις τα ζευγάρια. Θα συμφωνίσω με την άποψη του Ισίδωρου: "Μάνο αν θέλεις την ταπεινή μου γνώμη, μην απογοητεύεσαι. Η απογοήτευση είναι ο χειρότερος εχθρός.Βάλε τα πράγματα κάτω δες τις καταστάσεις χωρίς πανικό και απογοήτευση και θα την βρεις την άκρη. Μήπως οι θυληκιές σου ενοχλούνται από τους αρσενικούς; Μήπως έχουν παράσιτα; Μήπως τις ενοχλεί γενικά κάτι; Μερικές απλές ερωτήσεις για το τι φταίει. Υπομονή πάντως."

Η άποψη μου είναι αν τα έχεις σε χώρο με εξωτερικές συνθήκες (φως, θερμοκρασία) μπορεί ο καιρός να τα έχει "μπερδέψει". Αν τα έχεις σε εσωτερικές συνθήκες τότε αφού έχεις αποκλείσει τα παράσιτα δες και άλλες συνθήκες όπως 1ο. Να έχουν πυρώσει πάρα πολύ οι θηλυκές και να θέλουν να κάνουν ξανά γένες με αποτέλεσμα να παραμελούν τα μικρά. και 2ο οι θηλυκές να έχουν κάποιο πρόβλημα (συνήθως εντερικό) με αποτέλεσμα να μην έχουν διάθεση για αναπαραγωγή και τάισμα. Από την μικρή μου πείρα παρατήρησα ότι όσες θηλυκές είχαν κάποιο πρόβλημα δεν τάιζαν, ενώ προσπαθούσαν να συμμετέχουν στην αναπαραγωγή. Μπορείς να δεις εύκολα αν υπάρχει πρόβλημα από τις κουτσουλιές των θηληκών και από την κατάσταση που είναι οι φωλιές στο εσωτερικό τους (λερωμένες). Δες και τα αρσενικά αν τα έχεις μαζί, σε τι κατάσταση είναι, μπορεί να είναι πολύ πυρωμένα και να ενοχλούν συνέχεια τις θηλυκές.

Αν αποφασίσεις όμως να διακόψεις τις γέννες, που δεν θα στο πρότεινα, πρέπει να βοηθήσεις τα πουλιά με καλή διατροφή (μην τα αφήσεις στη μοίρα τους) γιατί θα συνεχίσουν να γεννούν και θα χρειάζονται δυνάμεις (ασβέστιο κλπ) για να "αντέξουν" τουλάχιστον μέχρι τέλος Ιουνίου που σταματάει φυσιολογικά η αναπαραγωγή. Υπάρχει και ο κίνδυνος να κάνουν τώρα πτερρόροια και τέλος καλοκαιριού να αρχίσουν πάλι να γεννάν.
Αυτά τα λίγα μου έρχονται τώρα στο μυαλό.
 
Ρε παιδιά όντως η χρονιά δεν είναι καλή,όντως τα πουλιά έχουν μπερδευτεί όντως τα αρσενικά και τα θηλυκά έχουν απρόβλεπτη συμπεριφορά, αλλά αυτός δεν είναι λόγος για να παρατήσεις τα ζευγάρια η για να διακόψεις την αναπαραγωγή, ειδικά τώρα που άλλοι ξεκινάνε, που άλλοι ακόμα δεν έχουν βγάλει τα πρώτα τους πουλάκια.
Ξαναβαλτα τα ζευγάρια στρώνει ο καιρός θα φτιάξουν τα πουλιά.
Όσα και εάν σου βγάλουν καλά είναι.
Με μια αποτυχία δεν κάνει να απογοητεύεσαι αλλά να πεισμώνεις ποιο πολλή
 
Τελικά όντως δε πάμε καλά φέτος. Εγώ έχασα ένα, το πρώτο μικρό κοκκ. μωσαϊκ, μία κανάρα και τελικά και τον αρσενικό κοκκ μωσαϊκ ενώ έλειπα και πάει το ζευγάρι των κοκκ. μωσαϊκ μου. shootout
 
ΡΕΕΕΕ ΝΙΚΟΟΟ ΜΕ ΕΝΑ ΖΕΥΓΑΡΙ ΤΙ ΠΕΡΙΜΕΝΕΣ; ΝΑ ΠΙΑΣΕΙΣ ΡΑΤΣΑ;
Η ΝΑ ΓΕΜΙΣΕΙΣ ΤΙΣ ΚΛΟΥΒΕΣ;
ΕΙΔΙΚΑ ΣΤΑ ΚΟΚΚ ΜΩΣΑΙΚΑ ΕΓΩ ΦΕΤΟΣ ΕΙΧΑ 3 ΘΗΛΥΚΑ ΕΜΕΙΝΑΝ 2 ΓΕΝΝΑΝΕ ΑΛΛΑ ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΝΑ ΜΙΚΡΟ
ΠΑΡ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΟΜΩΣ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΕΙΝΑΙ Η ΧΡΟΝΙΑ
ΜΕ ΕΝΑ ΔΥΟ Η ΤΡΙΑ ΖΕΥΓΑΡΙΑ ΣΕ ΜΙΑ ΡΑΤΣΑ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟ 5 ΖΕΥΓΑΡΙΑ ΚΑΙ ΠΑΝΩ ΚΑΤΙ ΓΙΝΕΤΕ ΓΙΑΤΙ ΕΤΣΙ ΟΣΕΣ ΑΝΑΠΟΔΙΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΥΧΟΥΝ ΕΧΕΙΣ ΕΝΑΛΑΚΤΙΚΕΣ ΛΥΣΕΙΣ
ΕΤΣΙ ΕΝΑΣ ΦΙΛΟΣ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΗΣ ΧΡΟΝΙΑΣ ΕΚΑΝΕ ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥΣ ΕΧΩ ΤΟΣΑ ΖΕΥΓΑΡΙΑ ΑΡΑ ΘΑ ΕΧΩ ΤΟΣΑ ΜΙΚΡΑ ... ΧΑ ΧΑ ΓΙΑ ΡΩΤΗΣΤΕ ΤΟΝ ΤΩΡΑ ..
ΠΟΥΛΑΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΗΧΑΝΕΣ ΚΑΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΑΣΤΑΘΜΟΙΤΟΙ ΠΑΡΑΓΟΝΤΕΣ ΠΟΥ ΠΑΙΖΟΥΝ ΡΟΛΟ .
ΜΗΝ ΤΡΕΛΕΝΕΣΤΕ ΚΑΙ ΜΗΝ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΕΣΤΕ ΡΕ ΕΝΑ ΖΕΥΓΑΡΙ ΔΕΝ ΠΗΓΕ ΚΑΛΑ ΟΚ ΣΟΥ ΕΙΧΕ ΚΑΝΕΙ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ ΟΤΙ ΘΑ ΒΓΑΛΕΙ 10 ΜΙΚΡΑ?
Ο ΜΑΝΟΣ ΠΑΡΑΠΟΝΙΕΤΕ ΟΤΙ ΟΙ ΚΑΝΑΡΕΣ ΔΕΝ ΤΑΙΖΟΥΝ ΚΙ ΕΧΕΙ ΦΡΙΚΑΡΕΙ
ΜΑΝΟ ΜΟΥ ΕΧΕΙΣ ΠΟΥΛΙΑ ΠΟΥ ΣΟΥ ΕΦΕΡΕ ΚΑΠΟΙΟΣ ΚΑΠΟΥ ΚΑΠΟΤΕ
ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ΑΠΟ ΠΟΥ ΑΠΛΑ ΑΠ ΕΞΩ
ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ΤΙ ΔΙΑΧΙΡΙΣΗ ΕΚΑΝΕ ΣΤΑ ΠΟΥΛΙΑ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΤΑ ΜΕΝ Κ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΤΑ ΔΕ
ΣΥΝ ΟΤΙ ΝΕΑ ΠΟΥΛΙΑ ΣΤΟ ΧΩΡΟ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΛΟΓΙΚΟ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΟΥΝ ΤΗΝ ΜΕΓΙΣΤΗ ΑΠΟΔΟΣΗ ΜΙΑΣ Κ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΣΥΝΗΘΗΣΕΙ ΤΙΣ ΔΙΚΕΣ ΣΟΥ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΚΑΙ ΤΗ ΔΙΚΗ ΣΟΥ ΔΙΑΧΙΡΗΣΗ
ΑΡΧΗ ΕΙΝΑΙ ΘΑ ΒΓΑΛΟΥΝ ΟΣΑ ΒΓΑΛΟΥΝ ΣΩΣΕ ΟΣΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΣΩΣΕΙΣ
ΤΑ ΠΟΥΛΙΑ ΠΟΥ ΘΑ ΓΕΝΝΗΘΟΥΝ ΣΤΟ ΧΩΡΟ ΣΟΥ ΘΑ ΔΕΙΣ ΠΟΣΗ ΔΙΑΦΟΡΑ ΘΑ ΕΧΟΥΝ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΧΡΟΝΙΑ ΕΦ ΟΣΟΝ ΚΙ ΕΣΥ ΠΡΟΣΕΞΕΙΣ ΤΗΝ ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΙΑ ΤΟΥΣ
ΚΑΙ Η ΠΡΟΕΤΙΜΑΣΙΑ ΤΟΥ ΠΟΥΛΙΟΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΝΑΠΑΡΑΓΩΓΗΚΗ ΧΡΟΝΙΑ ΑΡΧΙΖΕΙ ΑΠΟ ΤΗ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΙΕΤΕ ΤΟ ΠΟΥΛΙ

ΑΥΤΑΑΑ
 
ΓΙΑΝΝΗ εχεις δικιο σε αυτα που λες. Τα περισσότερα πουλιά βρσισκονται σε αγνωστο χώρο και με εφαρμογή πιθανον διαφορετικης μεθόδου διαχείρισης. Παρόλο που εχουν περασει μολις 4-5 ημερες απο το αρχικο μήνυμα το οποιο γραφτηκε και "εν θερμώ" η κατασταση δειχνει να βελτιώνεται ουσιαστικά. Άλλωστε με 24 ζευγάρια σε παραγωγική διαδικασία υπάρχει συνεχής "ροή" νεοσσών. Στα νεα μικρά οι καναρες δειχνουν πολυ καλυτερη διαθεση και τα πραγματα δειχνουν να βελτιώνονται...Ας κάνουμε υπομονή... Και βλέπουμε...
Ευχαριστώ όλους που έστειλαν μηνύματα και εκδήλωσαν ενδιαφέρον γραφοντας μου πιθανες αιτίες του προβλήματος.. Κλπ..
 
Αγαπητέ φίλε Μάνο.Βλέπεις ότι τώρα που έχεις ηρεμήσει τα πράγματα τα βλέπεις πιο ψύχραιμα. Η νευρικότητα μην νομίζεις παιρνάει και στα πουλιά. Θέλει υπομονή και ψυχραιμία.Άσε τα πράγματα να πάρουν το δρόμο από μόνα τους. Τα πουλιά θα την βρουν την άκρη από μόνα τους και σιγά σιγά θα σου δώσουν να καταλάβεις αυτά τι φταίει.
 
Τα δικά μου νέα λένε ότι μετά από αρκετές απώλειες έρχονται επιτέλους και τα ευχάριστα νέα! Έκαναν την εμφάνιση τους τα 3 πρώτα καρδερινοκάναρα... ελπίζω σε συνέχεια και στα άλλα μου ζευγάρια. Ειδικά στις καρδερίνες! 😉
 
Αντε νικο να σου ζησουν. με το καλο να εχεις επιτυχιες παντου, βγαλε κανενα μουλο γιατι φετος εγω δεν βλεπω προκοπη να δουμε και καμια φωτο με τον καιρο. Με τι χρωμα καναρα τα εβγαλες;
 
Γιάννη τα συγκεκριμένα είναι από σκουροπράσινη κανάρα. Τα μικρά είναι 4 ημερών και φαίνονται κατάμαυρα. Μόλις μπορέσω θα βγάλω και φωτο.
Σήμερα που τα είδα, πρόσεξα ότι το τελευταίο είναι μικρότερο και σχετικά ατάϊστο. Έτσι ο θετός μπαμπάς Νίκος (εγώ δηλαδή) έπιασα δουλειά με την σύριγγα!
Χτες μετά την δουλειά παρατήρησα και κάτι άλλο. Από τα 2 ζευγάρια αρχέγονα φλώρια που έχω βάλει κι ενώ περίμενα το παλαιότερο να κάνει κάτι, είδα το νεότερο ζευγάρι να έχει φτιάξει φωλιά παρόλο βρίσκονται σε μικρότερο χώρο. Μακάρι να δώ και φλωράκια...
 
Αγαπητέ φίλε Νίκο. Πληροφοριακά σου λέω ότι τίποτα δεν είναι δύσκολο, αν πιστέψεις στα πουλιά σου αν τα αγαπάς να είσαι σίγουρος ότι θα αναμιφθείς αργά ή γρήγορα. Τα φανέτα και τα λούγαρα ζευγαρώνουν αρκετά εύκολα στο κλουβί τα φλώρια σχετικά εύκολα και πιο δύσκολα οι καρδερίνες. Άρα αφού θεωρούμε δεδομένο ότι αγαπάς τα πουλιά έχεις και πολλές πιθανότητες ότι θα βγάλεις και τα μικρά φλωράκια.
 
Από το στόμα σου και στου Θεού τ' αυτί Ισίδωρε! Αλλά και να μη βγάλουν πάλι η αγάπη θα μείνει... 😉
 
Back
Top