Αναπαραγωγή Κατεστραμμένα αυγά

Kostas Pyl

PB Member
Εγγραφή
15 Αυγ 2022
Μηνύματα
596
Πόλη
Δυτική Ελλάδα
Θα ήθελα την άποψή σας σχετικά με ένα θέμα που έχει προκύψει κατά την επώαση αυγών καναρινιών. Στις 4 Απριλίου ξεκίνησε η επώαση 4 αυγών και στις 5 Απριλίου του 5ου αυγού από ένα ζευγάρι καναρινιών. Σε έλεγχο που έκανα εχθές 18/4 βρήκα στο πάτωμα του κλουβιού ένα σπασμένο αυγό γονιμοποιημένο. Θεώρησα ότι αυτό συνέβη από κάποια απροσεξία των πτηνών. Σήμερα το πρωί έβγαλα τις ταΐστρες οικονομίας που είχα για να μην τα ενοχλώ συνέχεια και τοποθέτησα αυγοθήκες πλαστικές. Στην μια έβαλα σπόρια και στην άλλη μισό βρασμένο αυγό. Το μεσημέρι βρήκα δεύτερο αυγό σπασμένο γονιμοποιημένο και το περίεργο είναι ότι αυτό βρέθηκε εντός της αυγοθήκης στην οποία είχα βάλει το βρασμένο αυγό. Η αυγοθηκη αυτή είναι σε απόσταση 30 εκατοστά περίπου από την φωλιά. Τι γίνεται εδώ; Πώς μετέφερε το αρσενικό το αυγό σε τέτοια απόσταση; Τι με συμβουλεύετε; Να απομονώσω τον αρσενικό; Μέχρι τώρα δεν έχω παρατηρήσει σημάδια επιθετικότητας από αυτόν. Υπάρχουν και φωτό αλλά δεν τις ανεβάζω μήπως υπάρχει θέμα. Μπορώ να ανεβάσω αν επιτρέπεται από τους κανόνες λειτουργίας του forum. Το ρωτάω γιατί οι φωτογραφίες δεν είναι και ότι καλύτερο. Ευχαριστώ πολύ.
 
Ενδεχομένως κάτι έχει ανησυχήσει κάποιο από τα πουλιά. Θα σου έλεγα να απομονώσεις άμεσα για λίγο τον αρσενικό με το διαχωριστικό, αν και νομίζω ότι αυτός είναι αθώος. Επίσης μην κάνεις αλλαγές σε αυτή την χρονική περίοδο που επωάζει η θηλυκή κανάρα. Αν είναι πρωτάρα η συμπεριφορά είναι μη προβλέψιμη. Αν έχεις χρόνο πρέπει από μια σχετική απόσταση να παρατηρήσεις προσεκτικά την συμπεριφορά τους, ώστε να μπορέσεις να βγάλεις συμπεράσματα. Είναι όντως περίεργο το αυγό που το εναπόθεσε στην αυγοθήκη. Κάτι ενόχλησε στην φωλιά μήπως και μετακίνησε το αυγό η κανάρα. Το λέω αυτό γιατί γενικά τον καθαρισμό από τα τσόφλια τον έχει το θηλυκό. Ελπίζω Κώστα να σώσεις τα άλλα δύο..
 
@kasapidis giorgos Ευχαριστώ Γιώργο. Τρία έχουν μείνει. Ο αρσενικός είναι καλός, την ταιζει ακόμα και μάλιστα είδα σήμερα ότι η θηλυκιά ήταν όρθια και αυτός καθόταν πάνω στα αυγά.
 
Να προσθέσω εδώ ότι όπως είδα το σώμα στο δεύτερο έμβρυο, που μου φάνηκε στεγνό για τον χρόνο που είχε περάσει, μου μυρίζει ξεφόρτωμα αυγού χωρίς ζωή από την κανάρα. Υπάρχει περίπτωση αυτό να συμβαίνει; Δηλαδή να καταλαβαίνει η κανάρα ότι δεν υπάρχει ζωή στο έμβρυο και να το ξεφορτώνεται για να μην αποτελεί πηγή μικροβίων; Τώρα θα μου πεις οκ το ξεφορτώθηκε αλλά στην αυγοθήκη γιατί μπήκε; Αν καταλαβαίνουν ότι από εκεί θα εντοπιστούν άμεσα από τον φροντιστή τους (εμένα δλδ) και θα αφαιρεθούν επίσης άμεσα κατά τον χρόνο πλήρωσης με τροφή τότε μιλάμε για περίπτωση πτηνών!!! Θα δω τι θα γίνει αν έχω τρίτο αυγό (το απεύχομαι βέβαια).
 
Καλησπέρα.
Στις 4 Απριλίου ξεκίνησε η επώαση 4 αυγών και στις 5 Απριλίου του 5ου αυγού από ένα ζευγάρι καναρινιών
Οι 14 ημέρες της επώασης έχουν περάσει.
Κατά πάσα πιθανότητα οι πρώτοι 2 νεοσσοί εκκολάφτηκαν αλλά δεν κατάφεραν να βγουν από το αυγό (αυτό μπορεί να οφείλεται σε διάφορους λόγους) , από την στιγμή που δεν κινούνται για να βγουν από το αυγό μετά από κάποιο χρονικό διάστημα θεωρούνται σκουπίδια για την φωλιά και οι γονείς τα απομακρύνουν.
Τα υπόλοιπα 3 αυγά μάλλον είναι άσπορα ή δεν ολοκληρώθηκε η ανάπτυξη τους και πλέον έχουν νεκρά έμβρυα.

Είχες κάνει ωοσκόπηση ?
 
@ΙΩΑΝΝΗΣ@ είχα κάνει αρχικά την έκτη μέρα και ήταν γονιμοποιημένα όλα. Να κάνω πάλι αύριο; Να περιμένω λίγο ακόμα; Αν τα αφαιρέσω γιατί είναι και αυτά νεκρά τα αφήνω μαζί να ξαναζευγαρώσουν (ο καιρός εδώ από την αρχή είναι καιρός γιο γιο. Πάνω κάτω πάνω κάτω. Πώς να βγουν και που να σταθούν)
 
Να περιμένω λίγο ακόμα;
Περίμενε 2-3 ημέρες και μετά αφαίρεσε τα.
Διάβασε το άρθρο για την εμβρυική νέκρωση και μετά άνοιξε τα αυγά για να καταλάβεις σε ποιο στάδιο συνέβη

τα αφήνω μαζί να ξαναζευγαρώσουν
Αν είσαι σίγουρος ότι είναι υγιή άφησε τα να ξαναπροσπαθήσουν, φρόντισε για την πλούσια και ποιοτική διατροφή τους.
.
 
Το ότι ο καιρός είναι γιο γιο, θα μπορούσε να σημαίνει ότι οι συνθήκες υγρασίας θα μπορούσαν να είναι τις τελευταίες ημέρες πολύ χαμηλές; Αν ναι, βάλε στο κλουβί μία μπανιέρα. Αν χρειαστεί, η θηλυκιά μπορεί να βραχεί για να βοηθήσει την εκκόλαψη (μαλάκωμα κελύφους) των άλλων αυγών.
 
@Kostas Pyl Κώστα εγώ μετά από πάροδο σχεδόν 40 χρόνων με την φροντίδα και αναπαραγωγής καναρινιών διαπιστώνω ότι όντως οι καιροί όπως σωστά αναφέρεις είναι γιο-γιο. Φυσικά δεν αναφέρομαι στις καιρικές συνθήκες μόνο. Πολλά έχουν αλλάξει κάτι σαν μετάλλαξη, και αναθεωρώ από τις πρακτικές που εφάρμοζα. Με έχουν βοηθήσει πολλά άρθρα από τον φιλόξενο χώρο που βρισκόμαστε, εννοείται ότι τα βάζω σε ζύγι και κρατώ αυτά που είναι προσιτά-σωστά κατ’ εμέ. Πολλά Μπράβο στους συμφορίτες που έχουν την διάθεση και βοηθούν με τις γνώσεις που έχουν αποκομίσει με την ενασχόληση τους με τα αγαπημένο χόμπι μας με τα καναρίνια. Θέλει υπομονή λοιπόν, παρατηρητικότητα, σύνεση ειδικά προσοχή με την διατροφή-βιταμίνες κλπ. (βλέπω ότι υπάρχει μεγάλη πληθώρα συμπληρωμάτων, τα περισσότερα αχρείαστα) ώστε να μπορείς να προβαίνεις σε λύσεις εφικτές, αν όχι για αυτήν την περίοδο, τουλάχιστον μελλοντικά. Εύχομαι να πάς καλά στην συνέχεια!
 
Back
Top