Ασθένειες Κατι περιεργα σημαδια σα φουσκαλες στο ραμφος παπαγαλου

rania koko

PB Member
Εγγραφή
21 Μαρ 2009
Μηνύματα
204
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Γεια σασ, σημερα πηγα σε1φιλο μυ πυ εχει απλα παπαγαλακια+προσεξα οτι γυρω απο το ραμφοσ του εχει πολλα στρογγυλα φουσκωτα σα φουσκαλεσ. Ξερει κανεισ τι ειναι; Κατα τ αλλα ενεργητικο μυ φανηκε. Το χει μονο τυ σε χωριστο κλυβι+διπλα1ζευγαρακι.. Ευχαριστώ εκ των προτερων🙂
 
Δ νομιζω φωτη μου να ειναι αυτο. Δν ειναι ξεφλουδισμα+-προσ το παρον τουλαχιστον -ειναι μονο στο ραμφοσ.. Ειναι σαν τισ φουσκαλεσ πυ βγαζουμε απο τον ηλιο πριν ξεφλουδισυμε αλλα κανα2ηταν μαυρεσ+ ξεφυσκωτεσ..:-(
 
Τελικα τον πηγe σε1πτηνιατρειο πυ προτεινετε, στην αρχαιολογικυ μυσειου17+ειπε οτι εχει1ιο+eδωσε1αλοιφη(tabernil pomada)1φορα τη μερα για1βδομαδα στο ραμφοσ(+στην κατω πλευρα) 🙂
 
io; pos legete to io?
mallon scally face sto arxiko stadio einai.
Einai ki ayto kolitiko giayto to ipe io.
 
παντως το πουλακι κανει ακομα θεραπεια και δεν εχει γινει ακομα καλα.. Προχωρησε και στα ποδια και το ραμφος του μεγαλωνει συνεχεια☹
 
Διάβασε το link που έγραψε ο Φώτης πιο πάνω. Αυτό που έδωσε δεν είναι για κάποιον ιό αλλά για παράσιτα (όπως είναι και το scally face).
Καλό είναι όταν κάνει ένας γιατρός διάγνωση να μας λέει ακριβώς τι βρήκε στο πουλί ώστε να μπορούμε να το ψάξουμε παραπάνω. Πολλοί γιατροί δυστηχώς δεν αντιμετωπίζουν με την απαιτούμενη σοβαρότητα περιστατικά με μικρά πτηνά και κάποιοι άλλοι δεν γνωρίζουν από μικρά πτηνά. Παρόλα αυτά δίνουν διαγνώσεις και φάρμακα. Αυτό δεν το γράφω για τον συγκεκριμένο γιατρό (δεν τον γνωρίζω άλλωστε) αλλά γενικά για να το έχουμε υπόψη μας όταν επισκεπτόμαστε οποιονδήποτε γιατρό. Πιθανόν να μίλησε για ιό για να γίνει πιο κατανοητός, αλλά θα έπρεπε να κάτσει και να εξηγήσει τί ακριβώς είναι αυτό από το οποίο πάσχει το παπαγαλάκι.
 
😕ισωσ θα πρεπει να παμε και καπου αλλου.. Την πρωτη φορα που το πηγαμε ρωτησα και για τα ποδια επειδη μου φανηκαν καπωσ περιεργα σε σχεση με το Lovebird μου και ειπε οτι δεν εχουν τιποτα, ενω τη δευτερη φορα ειπε να βαλουμε και εκει κρεμα, ενω δεν ειχαν καποια διαφορα.. Τι να πω.. Μαλλον μονο η κτηνιατρικη τα παιρνει σοβαρα τα πουλακια μας☹
 

Σχετικά θέματα

Back
Top