Ασθένειες Κατσουφιασμένο καναρίνι

Δημολ

PB New Member
Εγγραφή
11 Νοε 2008
Μηνύματα
32
Πόλη
Γαλάτσι
Γειά σας παιδια,
το μαλινουα μου (αρσενικο) εδώ και δύο μέρες είναι κατσουφιασμένο (φουσκωμένο) με θολά μάτια και κάθεται με το ποπό του στο κλαράκι η στό πάτωμα. ☹ Πριν κελαιδούσε πολύ έστω και αν είχε ένα ψιλοβραχνό το "τσιου" του. Τι μπορεί να έχει πάθει και πως μπορώ να το βοηθήσω; Αν θέλετε άλλες πληροφορίες ρωτήστε με, το βράδυ μπορώ να στείλω και την φωτογραφία.
 
Να αναφέρεις τι χρώμα έχουν οι κουτσουλιες του, ανεβαίνει να φάει και να πιει νερό? και φωτογραφίες θα ήταν κατατοπιστικες με τις κουτσουλιες αλλά και με το ίδιο το καναρίνι και μια άλλη με τα ποδαράκια του.
 
Καλησπέρα, γράφω εκ μέρος του συζίγου μου, σας στέλνω τις φωτογραφίες του Ελβις και την βιογραφία του: έχει έρθει στο σπίτι μας πριν 5 μέρες απο το ιδιο pet-shop και το ίδιο κλουβάκι όπως και το άλλο μας μαλλινουά (το πήραμε πριν 10 ημέρες και είναι υγειέστατο, κελαιδάει ακόμα στο μισοσκόταδο), τις πρώτες 2 μέρες κελαηδούσε ασταμάτιτα, απο το προϊ μεχρι το βράδυ, φοβηθήκαμε να μην πάθει τίποτα. Η στάση του όμως ήταν κάπος "μή-ορθιος", σας να κελαηδούσε "καθησμένος". Απο χθές δεν κελαηδάει, κάθετε σε μια γωνία και κοιτάει στό παράθυρο. Φαίνετε να έχει διάρροια, το μεσημέρι έτρωγε το καναβούρι και λίγο αυγο. Τα ποδαράκια του δεν φαίνετε να έχουν πρόβλιμα. Τι έχει το καημένο;
 

Συνημμένα

  • PB190073.webp
    PB190073.webp
    40,4 KB · Προβολές: 432
  • PB190088.webp
    PB190088.webp
    58,9 KB · Προβολές: 130
  • PB190092.webp
    PB190092.webp
    57,3 KB · Προβολές: 171
  • PB190100.webp
    PB190100.webp
    59,2 KB · Προβολές: 192
... Και παρατήρησα ότι τινάζει πολύ την ουρίτσα του, όταν τον αναγκαζω να ανέβει στο κλαράκι.
 
Βάζεις λευκό χαρτί στο πάτο του κλουβού (κουζινόχαρτο / αλλαγή κάθε μέρα) και διαβάζεις και εδώ:
kiklos.info/kot-check.html

Στα ποδαράκια νομίζω ότι βλέπω μια αλοίωση (κίτρινα σημαδάκια) αλλά με ένα πλύσιμο με μπεταντίν και εφαρμογή επιθόλ νομίζω ότι θα επανέλθουν.

Κόψε όλα τα λαχανικά και δίνε μόνο σπόρια και πολυβιταμίνες.

Εγώ πάντως στη θέση σου θα προτιμούσα μια γνώμη ειδικού (πτηνίατρου).
 
Οκ. Καλό θα είναι να απολυμαίνεις το κλουβί καθημερινά (ταϊστρες, ποτήστρες κτλ) με μπεταντιν σολουτιον (σαπούνι) και να δώσεις λίγο κάρβουνο (στα πετ) για έλεγχο της διάροιας. Αντιβοίωση πιθανό να χρειαστεί, αλλά πρέπει να ξέρεις τι έχει για να δώσεις.
 
Απο δω και στο εξης μόνο χαρτί κουζίνας θα του βάζεις στο πάτο για να παρακολουθείς τις κουτσουλιές αλλά και για θεμα υγιεινής (εφημερίδες και περιοδικά=χημικάκαι μόνο απο την μυρωδιά που εκπέμπουν το καταλαβαίνεις άλλο τόσο τώρα που είναι και στο πάτωμα). Εγώ οταν είχα το πουλάκι άρρωστο αλλά και τώρα που είναι καλά έχω αποσύρει την γύρω ζελατίνη γιατί το έβλεπα να ένιωθε μια ανασφάλεια (γατζονόταν στα κάγκελα όσο μπορουσε για να δει που ήμουν). Επίσης όταν ήταν άρρωστο αλλά και τώρα που αναρώνει δεν τον βγάζω έξω για να μην κρυώσει παρα μόνο τον βάζω κοντά στο κλειστό παράθυρο που φωτίζει ο ήλιος(παρασκιά και όχι κόντρα στον ήλιο). Πλύσιμο εντατικό σε πατήθρες και το πάτωμα κυρίως. Πρέπει να το πας σε έναν κτηνίατρο να το δεί εξωνυχιστικά(να το δεί και με τις κοτσιλιές του) και αν είναι να προτείνει μια αντιβίωση. Για να δεις τις κοτσουλιές κάνε οτι είπε ο dikatgreece. Με αυτά που θα σου πει/δώσει ο κτηνίατρος αλλά και με τον καλό καθαρισμό θα δεις μεγάλη διαφορά στις 3 το πολύ μέρες. Προσοχή στις τροφές όμως(ναναι σφραγισμένες τα καναβούρια/βιταμίνες[όχι τις χύμα]) γιατί αν προτίνει ο κτηνίατρος αντιβίωση θα αποφύγεις τις δευτερεύουσες λοιμώξεις.
Περαστικά εύχομαι για το πουλάκι σου και πηγαινέ τον αύριο στο κτηνίατρο.
 
Σε ευχαριστώ πολύ! Oντος η ζελατίνα δεν του πολύ αρέσει. Το κλουβι είναι πάντα μέσα στο σπίτι (έχουμε μεγάλο πρόβλιμα με τα σαϊνια, μας έχουνε φάει 3 καναρίνια☹). Μακάρι να γίνει καλά το πουλάκι!
 
Αυτό το εύχομαι και εγώ και νομίζω οτι θα τα καταφέρει. Πηγαινέ το σε εναν καλό κτηνίατρο που να ασχολείτε με πτηνά(πτηνίατρο) γιατί εγώ εδώ που είμαι ήταν μετρημένοι στην παλάμι ενός χεριού. Όλοι οι υπόλοιποι ασχολούνταν με μεγάλα ζώα.
Αν το βλέπεις το καναρινάκι να προσπαθεί να ανέβει στην καναβούρα ή στην ποτίστρα και δεν μπορεί, μπορείς να τον βοηθήσεις να ανέβει εννοείται(έτσι του έκανα εγώ). Θα δείς που όλα θα πάνε καλα, ουτε εγώ πίστευα στα μάτια μου με το δικό μου και τώρα κοιμάται στην πάνω πάνω κλάρα και κελαηδάει τα πρωινά χωρίς να του δώσω σκεύασμα.
 
Επίσης ρίξε μια ματιά στα άρθρα για τις διατροφές,την καθαριότητα, αρρώστιες, βιταμίνες,τροφές κλπ. Για να ξέρεις πολλά πράγματα. Και εγώ νέο μέλος είμαι και πολλά δεν ήξερα αλλά μαθαίνω και κάθε μέρα ολο και κάτι παραπάνω.
 
Λυπαμαι για την απωλεια σου. Με ποιο κριτιριο το επιλεξατε απο το πετ σοπ;
Καλοπροαιρετα σου λεω.. Κανε εναν κοπο να μελετησεις λιγο το θεματακι διατροφης.. Εχεις κενα νομιζω.
 
Προφανός ήτανε κάποι μόλυνση στο έντερο, μάλλον έτσι το πήραμε απο το pet-shop, και δεν προλάβαμε ούτε στον ιατρο να το πάμε. Παντος ευχαριστούμε όλους και θα αρχίσουμε το ΔΙΑΒΑΣΜΑ!
 
Λυπάμαι πολύ που δεν τα κατάφερε το καναρινάκι σου. Δυστυχώς τα μαγαζιά που πουλάνε πτηνά και όλα τα υπόλοιπα ζώα δεν τα φροντίζουν όπως πρέπει με αποτέλεσμα να τα πέρνουμε εμείς ήδη άρρωστα ή να εμφανίζουν αργότερα τα συμπτώματα. Πολύ απλά θα αναφερθώ στη δικιά μου περιοχή, στο μαγαζί που το πήρα δεν είχε καν σφραγισμένες τροφές και ουτε έχει,όλες χύμα και μάλιστα μουχε δώσει μαζι με το καναρίνι θυμάμαι και μια σκόνη σε φακελάκι ασημί(άγνωστης προέλευσης, ναι μεν στα ελληνικά γραμμένη με κόκκινα γράμματα, δεν έλεγε την εταιρεία) και μουχε πει να την βάζω μια φορά το μήνα για να καθαρίζει το έντερο του προληπτικά. Πακέτο μουχε πασάρει και τις χύμα βιταμινες κόκκινες πράσινες κίτρινες και το χύμα καναβούρι. Ευτυχώς βρήκα αυτό το φόρουμ, διάβασα τι εστι αυτές οι χύμα "τροφές" μαζί με όλα τα άρθρα σε οτι αφορά φροντίδα, τροφές κ. Α. και απο τότε τα άλλαξα όλα. Μη φανταστείς, πολλές τροφές τις παραγγέλνω απο Αθήνα γιατι εδω κάτω επικρατεί το χύμα τροφή και μου συνέστησε μάλιστα και ο κτηνίατρος να μην ξαναπάρω ποτε τροφές που δεν είναι σφραγισμένες(δηλ ναναι απο εταιρείες γνωστές). Η διαφορά που είδα ήταν μεγάλη και μάλιστα τις άλλαξα όταν ήταν ήδη άρρωστο το καναρίνι μου. Τώρα το βλέπω πιο ενεργητικό απο πριν και τις τρώει με όρεξη τις τροφές του.
 
Τα σπόρια που είχαμε τα έχουμε πετάξει, πήραμε σφραγισμένες τροφές, και (η μου φαίνετε τα πουλάκια μας φαίνουντε πιό ζωηρα. Απο δώ και πέρα δαν θα ξαναράφουμε τροφές χύμα. Οσο αφορα τον μαγαζάτορα που πήραμε το πουλάκι, οντως δεν τα προσέχει πολυ. Ομως το προηγούμενο μαλινουα που πήραμε απο εκεί είναι θαύμα, ζωηρότατο, αϊδονάκι, ακόμα και τώρα είναι λιγότερα 1 μέτρο μακριά μου, με κοιτάει και κελαηδάει! Και τα 2 gloster (πήραμε και το σύζυγο) είναι πολυ καλά και υγειέστατα.
 
Back
Top