Γενικά Καυγάς ή έρως;

ghostguard

PB New Member
Εγγραφή
16 Απρ 2008
Μηνύματα
6
Πόλη
Αθήνα
Hello κι από μένα! Πήραμε στην Πόλυ μας παρεούλα, ένα κίτρινο Budgerigar τον Τσιπ! Είναι μαζί περίπου ένα μήνα και δεν μπορώ να καταλάβω την συμπεριφορά τους. Ο Τσιπ πρέπει να είναι μικρότερος ηλικιακά από την Πόλυ. Συνέχεια τραγουδάει και ακολουθεί την Πόλυ. Οπου πάει αυτός από πίσω της. Η Πόλυ τον τσιμπάει επιθετικά ιδιαίτερα την ώρα του φαγητού (μην της κλέψει το μαρουλάκι😱). Υπάρχουν όμως στιγμές, κυρίως το σούρουπο, που το ένα ψυρίζει το άλλο και το απολαμβάνουν. Κάποιες φορές το κελάηδημα του Τσιπ συνοδεύεται με κράξιμο, κυρίως όταν η Πόλυ δεν τον αφήνει να φάει ή να σκαρφαλώσει στο κάγκελο. Χτες όμως αντιληφθήκαμε κάτι εντελώς διαφορετικό. Η Πόλυ ήταν ανάσκελα στον πάτο του κλουβιού, ο Τσιπ από πάνω της και κάποιο από τα δύο έκραζε (δεν κελαηδούσε) σε έναν συνεχόμενο τόνο που δεν είχα ξανακούσει. Τι είναι ετούτο πάλι;
Επίσης άλλη μια απορία. Η Πόλυ χάνει πολλά πούπουλα, της πήρα βιταμίνες (Vitacraft) που μου σύστησε ένα πετ-σοπ για να τις αναμιγνύω με την τροφή της. Το ράμφος της έχει στην άκρη ένα μικρό ράγισμα. Τι μπορεί να είναι; Σημειώνω ότι είναι ζωηρότατη, φαγανού και τσαμπουκαλού!
 
Το οτι ο καινουριος που ειναι και μικροτερος μπηκε στο κλουβι που ειχε ηδη η Πολυ ειναι λογικο να κανει την Πολυ κυριαρχικη διοτι καποιος μπηκε στο χωρο της. Τι εννοεις ραγισμα; Βαλε αν μπορεις φωτο να τα δουμε και τα 2! 😉 Αυτη η σταση στο πατωμα ειναι σταση καυγα και οχι φλερτ. Μπορει και 2 αδερφια να παιζανε ετσι λιγο πιο αγρια αλλα δε νομιζω να το εκανε ενα ενηλικο θηλυκο με ενα μικροτερο αρσενικο εννοω να παιζουν ετσι τη στιγμη που δεν γνωριζονται καλα. Εχε το νου σου να μην τραυματιστει καποιο...
 
Ευχαριστώ για την απάντηση! Φώτο θα βάλω σύντομα, απλά δεν μπορώ να τα πετύχω σε μια καλή στάση και τα 2 μαζί! Καυγάς λοιπόν... Ναι, η Πόλυ του κάνει μαγκιές συνέχεια, έχω το νου μου όσο μπορώ μη συμβεί κανένας τραυματισμός.
Το ραγισματάκι είναι στην άκρη του ράμφους της Πόλυ, δεν μπορώ να το βγάλω και φωτογραφία να σας το δείξω. Δεν φαίνεται να την ενοχλεί πάντως...
 
Back
Top