Φροντίδα Καύσωνας και πουλιά

george38v

PB Member
Εγγραφή
2 Μαϊ 2007
Μηνύματα
52
Πόλη
Τρίκαλα
Λοιπον τι γινετε οταν εχουμε μικρα και η θερμοκρασια φτανει 38-40; Πως αντιμετωπιζουμε τον καυσωνα; 😱
 
-Η ερώτηση αφορά βέβαια τα πουλιά που βρήσκονται σε εξωτερικούς χώρους.
Φρόντισε να τα σκιάζεις καλά
και ενα δεύτερο μπανάκι δεν θα έκανε κακό, στίς δύσκολες ώρες.
 
Τα πουλια φιλε Μακη ειναι σε εσωτερικο χωρο αλλα η ζεστη υπαρχει και εκει.
 
-Δύσκολα τα πράγματα!
Ενα φορητό κλιματιστικό (απο τα φτηνά, με νερό) για να κατεβάζεις θερμοκρασια γύρο στους 30 βαθμούς θα ήταν μια λύση, για να μη θυμηθώ τα παλιά που γέμιζα το πλυσταριό με βρεγμένες λυνάτσες!
 
Το θέμα γίνεται και πάλι επίκαιρο μετά από ένα χρόνο :)

Χρησιμοποιεί κανείς φορητό κλιματιστικό ή κλασικό κλιματιστικό στο χώρο των πουλιών (εσωτερική εκτροφή); Κάνει δουλειά; Δημιουργεί προβλήματα; Υπάρχει κάτι που θα πρέπει να προσέξει κάποιος που σκέφτεται να χρησιμοποιήσει αυτή τη λύση;
 
Εγω εχω τοποθετησει ενα ανεμιστηρα οροφης και το εχω να δουλευει ετσι ωστε να πεταει τον αερα προς επανω (εχει ρυθμιση δεξιοστροφα-αριστεροστροφα) απλα για να ανακυκλωνετε κι εχω κι ενα καλο κανονικο σιδερενιο(ειναι πιο δυνατοι) τον οποιο τον εχω και αυτον να χτυπαει ο αερας προς τα επανω κι ετσι ρειχνω τη θερμοκρασια αισθητα!
Μιλαω για εξωτερικο χωρο(βεραντα με τεντες).
 
Εγω εκτος απο τα μπανακια, εχω ανεμιστηρα στου εσωτερικο χωρου αλλα και στο μπαλκονι ανεμιστηρα οροφης που σε συνδιασμο με τα πολλα φυτα κανει υποφερτη την κατασταση ακομα και το μεσημερι.
 
Για τα αυγά μόνο φίλε, ξέρω με σιγουριά να σου πω ότι το θηλυκό πρέπει να κάνει μπάνιο συχνά-για να ρυθμίζεται η υγρασία!
Λύση ανάγκης -μόνο όμως για τις μεσημεριανές ώρες του καύσωνα -είναι να τα κάνεις εσύ ένα γρήγορο μπάνιο ψεκάζοντα τα -νερό εννοείται- με ένα σπρέυ(π.χ. από ΑΖΑΧ)
 
κλιματιστικο και καυσωνας

Στον χώρο των πουλιών δεν έχω κλιματιστικό ή ανεμιστήρα(προς το παρόν). Η θερμοκρασια είναι 29 με 30 βαθμούς. Τους βάζω συνέχεια μπανιέρες και κατα διαστηματα της ημερας τα ψεκαζω.Αν χειροτερέψουν τα πράγματα μάλον ενας ανεμιστηρας με ενα νωπο πανι επάνω να βουθησει.
 
Κάτι σαν υδροπάνελ Γιώργο 😉 Σωστή κίνηση. Μιας και έχω το ίδιο πρόβλημα στο δωμάτιο των πουλιών, έχω βρεί μια μικρή πατεντούλα (Ελλάδα) για το πρόβλημα. Δεν την έχω ολοκληρώσει ακόμα μιας και περιμένω κάποια πράγματα απο Αθήνα.

Τα υλικά
Ανεμιστήρας λουτρού ή κάποιος άλλος ανεμιστήρας - εξαεριστήρας ομοαξονικίς με δυνατότητα ανάρτησης σε τοίχο ή τζάμι (στην δικιά μου περίπτωση τζαμιού) Κόστος 20-30 ευρώ

Ελεγκτής θερμοκρασίας eliwell 915 με ηλεκτρόδιο για εξωτερική χρήση κόστος 49 ευρώ.

Γιατί ανεμιστήρας και eliwell? Φυσικά για την αυτοματοποίηση, μιας και ο eliwell λειτουργεί ως θερμοστάτης στην θερμοκρασία που εμείς του ορίζουμε. Πχ του ορίζουμε θερμοκρασία 26 θα ανοίξει τους ανεμιστήρες μέχρι η θερμοκρασία να πέσει στο 26 και θα τους σβήσει. Σε περίπτωση που η θερμοκρασία για κάποιο λόγο πέσει κάτω απο τους 26 τότε έχει την δυνατότητα (αν εμείς το επιθυμούμε και έχουμε να ανοίξει το αερόθερμο και να ζεστάνει το χώρο). Σε περίπτωση βλάβης του eliwell υπάρχουν δικλίδες ασφαλείας οι οποίες΄αφήνουν τους ανεμιστήρες ανοιχτούς. Φυσικά όλα τα παραπάνω είναι για αυτούς που τους αρέσει και λίγο η κατασκευή και η χαρά της δημιουργίας. Επισυνάπτω φώτο απο τον ελεγκτή και τους ανεμιστήρες - εξαεριστήρες
 

Συνημμένα

  • anemistires.webp
    anemistires.webp
    6,6 KB · Προβολές: 108
  • eliwell.webp
    eliwell.webp
    6,2 KB · Προβολές: 87
Εγω εχω τα πουλια στο μπαλκονι. Τα πραγματα ειναι δυσκολα για μενα καθως τετοια εποχη ο θεσσαλικος καμπος βραζει. Καταρρχην υπαρχουν τεντες οποτε μετριαζεται λιγο το κακο.Αλλαζω το νερο σχεδον 3 με 4 φορες τη μερα και τις μεσημεριανες ωρες οι ποτηστρες εχουν νερο απο ψυγειο. Επειτα αναλαμβανω με μπανιερες τις οποιες το μεσημερι ανανεωνω με φρεσκο νερο. Και τελος για οσα πουλια το παιζουν δυσκολα και δε μπανιαριζονται και αρεσκονται να ανοιγοκλεινουν το στωμα τους και τις φτερουγες αναλαμβανει το ψεκαστηρι.
 
Για τα αυγά μόνο φίλε, ξέρω με σιγουριά να σου πω ότι το θηλυκό πρέπει να κάνει μπάνιο συχνά-για να ρυθμίζεται η υγρασία!
Λύση ανάγκης -μόνο όμως για τις μεσημεριανές ώρες του καύσωνα -είναι να τα κάνεις εσύ ένα γρήγορο μπάνιο ψεκάζοντα τα -νερό εννοείται- με ένα σπρέυ(π.χ. από ΑΖΑΧ)

Τελικα παιδια οταν εχουν αυγα πρεπει ή δεν πρεπει να κανουν μπανιο; Σε προηγουμενο ποστ ειχε αναφερθει αν δεν κανω λαθος πως δεν πρεπει ακομα και μεχρι να μεγαλωσουν λιγο οι νεοσσοι για να μην πνιγουν απο τα πουπουλα της μητερας τους. Ειχα ακουσει ομως και παλαιοτερα οτι πρεπει για τον λογο που αναφερει και ο φιλος Νικος. Υπαρχει κατι σιγουρο τελικα;
 
Τα αυγα και οι νεοσσοι δεν παθαινουν κατι καθως οταν η μητερα καθεται στα αυγα η στους νεοσσους ειναι απολυτως στεγνη.Ας παρουμε παραδειγμα και απο τη φυση. Τα πουλια στη φυση κανουν μπανιο σε μικρες λιμνουλες νερου και μετα πηγαινουν πισω στη φωλια και παντα βγαζουν τα μικρα με 100% επιτυχια αν δεν υπαρξουν αλλα προβληματα.
 
Τα αυγα και οι νεοσσοι δεν παθαινουν κατι καθως οταν η μητερα καθεται στα αυγα η στους νεοσσους ειναι απολυτως στεγνη.Ας παρουμε παραδειγμα και απο τη φυση. Τα πουλια στη φυση κανουν μπανιο σε μικρες λιμνουλες νερου και μετα πηγαινουν πισω στη φωλια και παντα βγαζουν τα μικρα με 100% επιτυχια αν δεν υπαρξουν αλλα προβληματα.

Καραλης Φιλιππος

Στη φύση το πουλί πετάει για αρκετά μέτρα από το μπάνιο μέχρι τη φωλιά. Στο κλουβί η απόσταση αυτή είναι μηδαμινή. Επίσης τα άγρια πουλιά αν τα παρατηρήσεις όταν κάνουν μπάνιο βρέχονται ελάχιστα για να έχουν πάντα την ικανότητα της πτήσης. Μερικά καναρίνια γίνονται μούσκεμα με αποτέλεσμα να πετάνε με δυσκολία μετά το μπάνιο. Πολλές φορές τυχαίνει να μπει στη φωλιά έτσι βρεγμένο, γιαυτό λέμε ότι πρέπει να το αποφεύγουμε το μπάνιο κατά την επώαση των αυγών. Όταν το πουλί μπαίνει βρεγμένο στη φωλιά δεν μπορεί να ανεβάσει τη θερμοκρασία των αυγών με αποτέλεσμα μερικά (λόγω πτώσης της θερμοκρασίας για αρκετή ώρα να μην εκκολάπτονται.
 
Back
Top