Γενικά Κελάηδημα και πτερόρροια απορία

Giannis77

PB New Member
Εγγραφή
11 Μαρ 2020
Μηνύματα
166
Πόλη
Λαμία
Καλησπερα σ όλους! Εχω μια απορία σχετικά με το κελάηδημα κ την πτεροροια!Σε μια ζευγαρωστρα με χώρισμα στη μέση κ χωρις να βλέπονται έχω από τη μια τον πατέρα κι από την άλλη τον γιο!Φυσικα γνωρίζουν την παρουσία ο ενός του άλλου από καποιες τρυπούλες!Ο γιος γεννημένος 1/4/2020 κελαηδάει αρκετά όντας σχεδόν 6,5 μηνών πλέον.Ο πατέρας από την άλλη ενώ «πυροβολούσε» πιθανολογώ λόγω πτερορροιας έχει ένα πιο χαμηλό κελάηδημα! Θεωρω πως βγαίνει σιγά σιγά από αυτή τη φάση κ θα επιστρέψει στα στανταρ του αλλά θα ηθελα τις γνώμες σας γι αυτό το θέμα. ευχαριστώ
(εννοείται πως τους παρέχεται η κατάλληλη διατροφή Σύμφωνα με όσα έχω διαβάσει εδώ στο σάιτ )
 
Ο πατέρας πιθανά θα επιστρέψει στο πρώτινο κελάηδημά του μετά την πτερόρροια, αρκεί να είναι άνω των 2 ετών. Συχνά η πρώτη πτερόρροια ενός καναρινιού, μετά τη συμπλήρωση του 1ου έτους της ζωής του, είναι χρονικό ορόσημο στο οποίο ενδέχεται να μεταβληθεί το μοτίβο του κελαηδήματός του. Όλα αυτά φυσικά ανάλογα με τη φωτεινότητα, την εποχή του έτους και με δεδομένη την καλή υγεία του καναρινιού.
 
@Stavros σε τετοια είναι τα πουλιά ! Με το κλειστό χώρισμα στη μέση!αυτο θεωρείς πως είναι πρόβλημα;D1118ED1-EE76-472F-A536-3FB7B68CFAA5.webp
 
Επανέρχομαι στο θέμα ...τα καναρινια δεν κελαηδούν δυστυχώς όχι εντελώς αλλά όχι κ όπως κάνανε παλιότερα!ειναι δυνατόν να φταιει ότι βρίσκονται στη ζευγαρωστρα χωρίς να βλέπονται αλλά νιώθουν τη παρουσία το ένα του άλλου ;
 
ειναι δυνατόν να φταιει ότι βρίσκονται στη ζευγαρωστρα χωρίς να βλέπονται αλλά νιώθουν τη παρουσία το ένα του άλλου ;
Ναι, εφόσον η κατάσταση της υγείας τους είναι φυσιολογική, αυτό που αναφέρεις είναι το πιθανότερο. Ο μόνος τρόπος για να διαπιστώσεις αν ισχύει, είναι να βάλεις τα πουλιά σε ατομικά κλουβιά και να τα αφήσεις για λίγο καιρό σε απόσταση ώστε να παρατηρήσεις τη συμπεριφορά τους.

Σου υπενθυμίζω ότι έπρεπε να ξεκινήσεις από εδώ:
Χώρισέ τα σε διαφορετικά κλουβιά χωρίς να βλέπει καθόλου το ένα το άλλο.
 
Back
Top