Γενικά Κελάηδισμα καναρινιού: εκμαθηση μικρων καναρινιων

Εγγραφή
1 Απρ 2009
Μηνύματα
409
Πόλη
Αμπελόκηποι
καλησπερα σας, αν εχω καποια μικρα θαταν καλο να τα βαλω να ακουνε αρσενικα καναρινια να κελαιδανε για να μαθουν και να κελαιδανε και αυτα πολυ ομορφα; Αν τους εβαζα καναρινια φωνης να ακουνε θα τις αντιγραψουν και θα κανουν καλυτερο κελαηδισμα στο μελλον;και τις φωνες που μπορω να τις βρω;
 
Αν τους βαλεις να ακουνε καναρινια φωνης κατι
θα αντιγραψουν αλλα ποτε δεν θα παρουν τι χαρακτηριστικη
φωνη τον τιμπραντο η μαλινουα γιατι θα ειναι κοινα καναρινια.
 
Πιστευω πως ναι.
Ομως περιμενε και τις απαντησεις των ποιο
εμπειρων
 
θαναι ομως αρκετα καλυτερα στις επιδοσεις τους απτα κοινα ετσι;
Τα καναρίνια γενικώς είναι μίμοι. Παρόλα αυτά, να μην περιμένεις ότι το τραγούδι τους θα γίνει πανομοιότυπο με των δασκάλων τους (καναρινιών φωνής). Θα έχει κάποια κοινά στοιχεία αλλά δε θα μπορέσουν να αναπαράγουν το ίδιο βάθος, τον ίδιο τόνο στη μελωδία τους. Τα καναρίνια φωνής (Waterslager, Tibrados κλ. Π.) έχουν την κατάλληλη σωματική υποδομή και σε συνδυασμό με την εκμάθηση, παράγουν το φωνητικό αποτέλεσμα που γνωρίζουμε.
 
Όταν τα πάρεις από τη μητέρα τους, μπορούν να αρχίσουν να ακούνε. Ακόμη καλύτερα, μπορείς όταν αρχίσει το πρώιμο τραγούδι των νέων αρσενικών, να τα χωρίσεις και να εκπαιδεύσεις μόνο αυτά.
 
εγω εκτος απο αυτο που λεει ο σταυρος βαζω καποιες ωρες της μερας να ακουνε ηχογραφημενες φωνες!
 
Νομίζω πως βοηθάει να ακούνε ηχογραφημένες φωνές απο άλλα καναρίνια, καθώς βοηθάει και να ακούνε κλασικλή μουσική... 😉
 
Καλημέρα

Η εκμάθηση νεαρών καναρινιών με τεχνικά μέσα δεν έχει κανένα αποτέλεσμα.
Μάλλον για να το θέσω πιο σωστά, ενδεχομένως να πάρουν κάτι, αλλά το πιο πιθανό είναι να μπερδέψουν τις φωνές τους.
Και να διευκρινίσω κάτι. Ο νεοσσός δεν θέλει μόνο να ακούει τον δάσκαλο, πρέπει να βλέπει την συμπεριφορά του και το ράμφος του.
Άλλωστε δεν είναι τυχαίο ότι ένας δάσκαλος, η μάλλον ακόμα πιο σωστά, ένα πουλί χωρίς σφάλματα κοστίζει αρκετά χρήματα.
Αν κάναμε σωστή δουλειά με cd, δεν θα μπαίναμε στη διαδικασία εύρεσης των παραπάνω πουλιών.
 
Συμφωνώ με τον Θέμη. Πάντως ο φίλος μας θέλει απλά να κελαιδάνε πιο καλα, δεν θα τα παει σε αγώνες. Εγώ πιστεύω ασε να τα μαθει ο μπαμπάς τους! Ασχημα σίγουρα δεν θα φωνάζει! Ασε τις κασέτες... Καποιο μπορεί να βγει πιο καλό απο τον μπαμπά!
 
Back
Top