Γενικά Κελαηδούν λιγότερο τα καναρίνια όταν έχει ζέστη;

diamantenia

PB Member
Εγγραφή
24 Μαρ 2008
Μηνύματα
144
Πόλη
Αθήνα
Υπάρχει περίπτωση τώρα με τον καύσωνα-επειδή ζεσταίνονται-να μην κελαηδάνε όπως τις άλλες εποχές; Σε καναρίνια αναφέρομαι. 🙂
 
ναι υπαρχει περισπτωση. Γι' αυτο πρεπει να τα εχουμε σε δροσερο μερος κι αν οχι να φροντιζουμε να τους εχουμε μια μπανιερα ή να τους ριχνουμε λιγο νερακι με ενα ψεκαστηρι!
 
Αμάντα, σε πολλά καναρίνια έχει ήδη αρχισει η φάση της πτερρόροιας που για ολα τα πουλάκια είναι μια επώδυνη διαδικασια. Το γεγονός αυτο τα κάνει να κελαηδουν λιγότερο ένώ αλλα σταματουν το κελάηδημα εντελώς μεχρι το τελος αυτης της φάσης. Ειναι όπως ακριβως συμβαινει με εμας τους ανθρώπους, οταν είμαστε ασθενείς εχουμε μειωμένες αντοχές και δυνατότητες
 
Επισεις τα πουλια κελαιδουν περισσοτερο την περιοδο αναπαραγωγης ως αναζητηση ταιρη. Και παλι πολλα πουλια οταν ειναι ζευγαρωμενα κελαιδουν ελαχιστα.
 
Ευχαριστώ Georgina μου, είμαι σχεδόν σίγουρη ότι κ στο δικό μου έχει αρχίσει η πτερόρροια. Σχεδόν δεν κελαηδάει καθόλου ο καημένος μου, μόνο όταν μας βλέπει κάνει κάτι μικρά "τσίου". 🙂
 
Αμάντα μου καλημέρα! Το βασικό χαρακτηριστικό της πτερόρροιας είναι η αλλαγη του φτερώματος των πουλιών. Πέραν του γεγονότος οτι δεν κελαηδούν, γεμίζει ο τόπος πούπουλα! Εξοπλίσου λοιπον με σκουπιτσα και φαρασάκι και ετοιμάσου...

Ψάχνοντας στο φόρουμ θα ανακαλύψεις πολλά και ενδιαφέροντα άρθρα σχετικά με την πτερόρροια με πολύ σημαντικές πληροφορίες. 🙂
 

Σχετικά θέματα

Back
Top