Γενικά Κελαηδούν τα θηλυκά κοκατίλ;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης annita
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

annita

PB New Member
Εγγραφή
21 Μαϊ 2009
Μηνύματα
5
Πόλη
Αθήνα
Γειά σας! Μήπως γνωρίζετε εαν τα θηλυκά κοκατίλ κελαιδούν; Ειχα ένα ζευγάρι κοκατιλ αλλά βρήκα ψοφιο το θηλυκο και αγορασα αμέσως αλλο για να μην νιώθει μοναξιά το αρσενικό (το οποιο κελαιδά υπεροχα!)Το καινουριο μου το πούλησαν για θηλυκό αλλά αυτο κελαιδά! Μήπως δεν είναι θηλυκό τελικά;Ευχαριστώ..
 
Αν μπορεις βαλε μια φωτογραφια και των 2 πουλιων να σου πουμε τι ειναι. 😉
 
Ωραία. Θα τα τραβήξω αυριο φωτογραφία. Το θηλυκό το αγόρασα μολις χθές
 
αμα λεσ οτι κελαηδα ειναι αρσενικο... Τα θυληκα απλα βγαζουν τσιριχτουσ ηχουσ, δεν νομιζω να ειναι θηλυκια
 
αμα λεσ οτι κελαηδα ειναι αρσενικο... Τα θυληκα απλα βγαζουν τσιριχτουσ ηχουσ, δεν νομιζω να ειναι θηλυκια

Όντως! Τα θυληκά(αν κρίνω από τη δικιά μου την Κακοφωνίξ), τσιρίζουν μόνο! Μάλλον έχεις δυο αγοράκια. Ρώτησε αν μπορείς να το πας πίσω να πάρεις ένα θυληκό.
 
Εχω θυληκο κοκατιλ και εχει μια φωνη... Μια φωνη... Εχεις ακουσει ποτε σκουριασμενη πορτα να τριζει;Ετσι ακριβως κανει και η δικια μου!
 
τελικά κελαιδούν τα θηλυκά;

Δεν κελαηδουν οι παπαγαλοι με την εννοια της γλυκιας μελωδιας που εχει η φωνη ενος ωδικου πουλιου. Οι παπαγαλοι εχουν αλλου ειδους φωνες. Τα θηλυκα κοκατιλ εχουν ενα μονοτονο σφυριγμα-φωνη σε σχεση με τα αρσενικα που εχουν πιο περιπλοκο-μελωδικο σφυριγμα. 😉
 
Back
Top