Γενικά Κελαϊδούν οι καρδερίνες τη νύχτα;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης ianos
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

ianos

PB Supporter
Εγγραφή
31 Ιαν 2011
Μηνύματα
13.010
Πόλη
Νέα Σμύρνη
Παιδιά, το τελευταίο διάστημα έχω... αυπνίες και συχνά, πυκνά βγαίνω στο μπαλκόνι μου και καπνίζω. Ακούω λοιπόν πολύ συχνά μάλλον καρδερίνες να κελαϊδούν και μάλιστα υπέροχα. Για την ακρίβεια οι φωνές μοιάζουν πολύ στις καρδερίνες, και όντως υπάρχουν μερικές ελεύθερες στην περιοχή που κατοικώ, γιατί κυρίως την άνοιξη τις έχω δει κατ'επανάληψη. Αλλά και πάλι αναρωτιέμαι: Αν είναι όντως καρδερίνες, τότε και όσοι έχουν τέτοια πουλάκια εκτροφής θα είχαν παρατηρήσει αυτό το φαινόμενο, δλδ το να τραγουδούν τη νύχτα. Μιλάμε για τις μικρές... Πρωινές ώρες.
Δυστυχώς δεν έχω κάποια συσκευή να καταγράψω τις φωνές και να τις ανεβάσω να τις ακούσουμε.

Κάποια γνώμη για το τί μπορεί να είναι;

Ευχαριστώ
 
Κι εγώ χτες πρώτη φορά άκουσα υπέροχο τραγούδι αλλά πρωινή κανονική ώρα και νομίζω ήταν κοκκινολαίμης.
 
Eχω και γω εδώ στην πλατεία ένα ζευγάρι 3 χρονια περίπου.

Σκέτη απόλαυση το βράδυ.

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Αυτά που άκουγα χτες είχαν υπέροχο τραγούδι, κανένα εφάμιλλο δεν βρήκα στο youtube.
 
  • Like
Αντιδράσεις: adreas
Μάλλον δίκιο έχετε. Μοιάζει πολύ το τραγούδι, αν και αυτο που ακούω ειναι πιο γάργαρο και κελαρυστό.
Και γιατί τραγουδούν τη νύχτα; Γνωρίζει κανείς; Εγώ θα ανέμενα να κοιμούνται, ειδικά τώρα που ειναι καταχείμωνο
 
Οι πρώτοι Κοκκινολαίμηδες κάνουν την εμφάνισή τους ήδη από το Σεπτέμβριο στα περίχωρα των Αθηνών αναγγέλλοντας με λιγότερο «αποκαρδιωτικό» τρόπο την γνωστή και πρόωρη ευχή «Καλό χειμώνα». Έτσι, αν θεωρήσουμε ότι "τα χελιδόνια μας έφεραν την άνοιξη", οι κοκκινολαίμηδες δηλώνουν αυτή τη φορά τον ερχομό του χειμώνα με εξίσου ευχάριστο τρόπο.

Ο Νοέμβριος είναι ο μήνας που οι περισσότεροι πλέον Κοκκινολαίμηδες έχουν φτάσει στους μεγάλους κήπους και τα πάρκα όπου θα περάσουν την παγερή περίοδο. Σύμφωνα με τις καταγραφές της Ελληνικής Ορνιθολογικής Εταιρείας, όλοι σχεδόν οι Κοκκινολαίμηδες που εμφανίζονται το χειμώνα στις πόλεις μας αναχωρούν για ψηλότερες και δροσερότερες τοποθεσίες το καλοκαίρι. Ένα-δύο μόλις ζευγάρια έχουν παρατηρηθεί να παραμένουν μονάχα στο φιλόξενο περιβάλλον του Εθνικού Κήπου και λίγα ακόμη στα, πιο πράσινα, βόρεια προάστια. Την ψυχρή περίοδο οι Κοκκινολαίμηδες επισκέπτονται μαζικά τις πόλεις που στην πλειοψηφία τους βρίσκονται σε χαμηλό υψόμετρο. Κι αυτό επειδή το χειμώνα έχουν πιο ήπιο κλίμα από τα δάση, ενώ συχνά οι θάμνοι των πάρκων και κήπων είναι γεμάτοι ζουμερούς καρπούς που γεμίζουν ενέργεια τα προσφιλή πουλιά.

Για να έχουν περισσότερες πιθανότητες επιβίωσης, οι Κοκκινολαίμηδες παραμένουν μοναχικοί όλο το χειμώνα ώστε να μη χρειάζεται να μοιραστούν τα αποθέματα τροφής με άλλους.

Αυτό δίνει στους Κοκκινολαίμηδες ένα ξεχωριστό χαρακτηριστικό:

Για να δηλώσουν ότι είναι θέμα επιβίωσης το να μην μοιραστούν τη λιγοστή τροφή με άλλους, καθένας κελαηδά από μια ξεχωριστή γωνιά του Πάρκου. Ακόμη και το βράδυ! Είτε είναι αρσενικός, είτε είναι θηλυκός! Ουσιαστικά το γλυκό, μελωδικό κελάηδημά τους είναι μια αυστηρή προειδοποίηση: "μην πλησιάσει κανένας άλλος Κοκκινολαίμης κοντά μου γιατί θα λογαριαστούμε!". Ακόμη και τα ζευγάρια που πέρασαν το καλοκαίρι μαζί, θα μαλώσουν εάν σμίξουν τυχαία! Πώς αλλιώς όμως θα επιβίωναν μέχρι την ερχόμενη άνοιξη;

Κατά περίεργο τρόπο, ο τόνος του κελαηδήματος των Κοκκινολαίμηδων το χειμώνα είναι ελαφρά διαφορετικός από τον ανοιξιάτικο και μάλιστα ακούγεται πιο... μελαγχολικός!
 
μηπως ειναι αυτο; Εκτος απο κοκκινολαιμηδες φετος ο κηπος μου ειναι γεματος και απο αυτα; τι πουλια ειναι; τα ακουω τα χαραματα και ειναι μαγικα
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Αυτό είναι παπαδιά.

Πάρτε και τα παπαδάκια...😀

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Γιάννη, τις ώρες που αναφέρεις τραγουδούν τα πουλιά που λέει ο Γιάννης στο μήνυμά του. Αυτή την εποχή είναι πιο πιθανόν να πρόκειται για κοκκινολαίμη Κοκκινολαίμης Erithacus rubecula | PetBirds όπως είπε ο Βασίλης.
τι πουλια ειναι;
Φίλε, το συγκεκριμένο πουλί είναι Καλόγερος Parus Major | PetBirds και η φωνή του περιλαμβάνεται στους χαρακτηριστικούς ήχους της χειμωνιάτικης φύσης, μαζί με αυτήν της Γαλαζοπαπαδίτσα Parus caeruleus | PetBirds Δεν ξέρω αν τραγουδούν τη νύχτα, δεν έχω ακούσει ποτέ αλλά την ημέρα σίγουρα ακούγονται οπουδήποτε υπάρχει ησυχία.
 
επειδη εβαλα 2 ταιστρες πανω στα δεντρα που μαζευονται και αυτα και οι κοκκινολαιμηδες τι σπορους μπορω να τους προσφερω;
 
Κι γω που μένα Νέα Σμύρνη Γιάννη τις πρωινές ώρες (κατά τις 5,6 το πρωί) που γυρνάω σπίτι όταν βγαίνω ακούω τέτοια πουλιά και εντυπωσιάζομαι! Λέω ποιο πουλάκι άραγε να τραγουδάει βραδιάτικα και τόσο μα τόσο όμορφα! Εγώ πάντως ακούω σίγουρα κοκκινολαίμη! :D
 
Κι γω που μένα Νέα Σμύρνη Γιάννη τις πρωινές ώρες (κατά τις 5,6 το πρωί) που γυρνάω σπίτι όταν βγαίνω ακούω τέτοια πουλιά και εντυπωσιάζομαι! Λέω ποιο πουλάκι άραγε να τραγουδάει βραδιάτικα και τόσο μα τόσο όμορφα! Εγώ πάντως ακούω σίγουρα κοκκινολαίμη! :D
Ρε σεις, πλάκα μου κάνετέ? Κανείς σας δεν κοιμάται;
 
Ε, τώρα τελευταία υπάρχουν κάποιες δυσκολίες - διακοπές στον ύπνο μου, αλλά τουλάχιστον όσο καπνίζω στο μπαλκόνι, παρηγοριέμαι...
Εμένα Μαρία, οι δικοί μου (γιατί ακούω 2) είναι ας πούμε πιο νυχτερινοί τύποι... Πιο γλετζέδες θά'λεγα
 
Εγώ όταν βγαίνω γυρνάω ξημερώματα! 😛
Αλίκη, που να ξέρουν μερικοί μερικοί από ξενύχτια, στην ηλικία που είναι, τσαγάκι και κουκούλωμα...η τιμημένη 3η ηλικία-τα περήφανα γηρατειά, έχουν ξεχάσει τι σημαίνει ξεσάλλωμα βλέπεις...
 
Αλίκη, που να ξέρουν μερικοί μερικοί από ξενύχτια, στην ηλικία που είναι, τσαγάκι και κουκούλωμα...η τιμημένη 3η ηλικία-τα περήφανα γηρατειά, έχουν ξεχάσει τι σημαίνει ξεσάλλωμα βλέπεις...
Γράψε και μάλλινες κάλτσες.
 
Back
Top