Αναπαραγωγή Κενά στις γέννες

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Baggz
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Baggz

PB New Member
Εγγραφή
13 Απρ 2021
Μηνύματα
16
Γεια σας παιδιά είμαι νέο μέλος και φέτος είναι η πρώτη φορά που έβαλα καναρίνια για αναπαραγωγή.Πηγαν όλα καλά απλά η κάναρα έχει κενό δύο μέρες ανάμεσα στο πρώτο και δεύτερο αυγό επίσης ξεκίνησε κατευθείαν να το κλωσσαει τι να κάνω να τα αντικαταστησω η να τα αφήσω;
 
Καλησπερα δηλαδη τωρα εχει 2 αυγα ?Και οταν λες το κλωσσαει τι ενοεις ?Αν καθετε για λιγο αυτο δεν παει να πει οτι εχει αρχισει η εππωαση αλλα ποτε δεν ξερεις τα αυγα καλυτερα να μην τα αλλαξεις στην συγκεκριμενη στιγμη αφησε τα οπως εχουν και προσπαθησε να μην τα ενοχλεις εκτος απο τα απαραιτητα ελπιζω να σου πανε ολα καλα!
 
Οχι οχι κάθεται πολλές ώρες σηκώνεται μόνο για να φάει φοβάμαι απλά ότι αν κάνει και άλλο αύριο θα βγούνε με διάφορα ημέρας και θα έχω κάποια απώλεια στους νεοσσους
 
@Baggz εφοσον ειναι η πρωτη σου φορα αστα οπως ειναι.η φυση θα κανει τη δουλεια της!εχεις κανει διατροφικη προετοιμασια στα πουλια?
 
ειναι η πρωτη φορα οποτε και τα καναρινια μαθαινουν και εσυ
ακομα και με διαφορα μιας η δυο ημερων μεταξυ νεοσσων υπαρχουν πιθανοτητες
εστω και λιγες να επιβιωσουν ολοι εφοσον βεβαια και οι γονεις αποδειχθουν καλοι
και υπαρχει ακομα χρονος και για επομενη γεννα

οποτε αφηνεις τη φυση να δουλεψει χωρις ιδιαιτερες παρεμβολες για αρχη τουλαχιστον
 
Στην πρωτη γεννα ειχα καθε μερα αυγο (5), στη δευτερη ειχα μια μερα χωρις αυγο, αλλα σημερα εκανε το τριτο. Της εβαλα σουπιοκοκκαλο παραπανω σε σκονη χτες ( το εχω αλεσει) και καθημερινα αυγο με τσοφλι. Γιατι να δινουμ ασβεστιο extra;
 
Γιατι να δινουμ ασβεστιο extra;
Για να είναι καλυμμένη η κανάρα από θέμα ασβεστίου, μπορείς να βάζεις υγρό ασβέστιο στο νερό μέχρι να τελειώσει την σειρά των αυγών της ή μπορείς να δίνεις σουσάμι.
Σουπιοκόκκαλο πρέπει να υπάρχει πάντα στο κλουβί.
 
Back
Top