Ασθένειες Κεχρι μεσα στις κουτσουλιες του

Foudoukos

PB New Member
Εγγραφή
13 Ιουν 2014
Μηνύματα
124
Πόλη
Αθήνα
Παιδια κουτσουλαει ετσι απο χθες αλλα δεν παρουσιαζει καποιο αλλο προβλημα.. Τρωει κανονικα πεταει και γενικα ειναι δραστηριος...
 
Όταν μας αναφέρετε κάποιο πρόβλημα, κάντε τουλάχιστον τον κόπο σας παρακαλώ να μας γράψετε σε τι είδους πουλί αναφέρεστε. Είναι η μικρότερη βοήθεια που μπορεί να δώσετε σε κάποιον που ζητάτε να σας βοηθήσει.
 
Τι κεχρί; κεχρί σενεγάλης; Τι διατροφή κάνεις στο πουλάκι; Τι ηλικία έχει; Άλλους σπόρους που τρώει τους χωνεύει και μόνο το κεχρί κενώνει αχώνευτο;
Πες μας δυο λόγια Φουντούκο μου, μάντης και γιατρός μαζί πρέπει να είμαστε για να πούμε κάτι.
Πάντως με την λογική η πρώτη σκέψη είναι πρόβλημα στο στομάχι. Αλλά τι λέει αυτό; Τίποτα.
Αν συνεχιστεί και αύριο θα χρειαστεί επειγόντως γιατρό.
 
Σταματησε κιολας... ειναι μαλλον κεχρι απ αυτο που εχει μεσα στην αναμεικτη τροφη... λογικα το κατεβαζει μαζι με τα σπορακια... σημερα του δωσα βλητα μηλο αχλαδι σπορους αναμεικτους και δινω 2 φορες τη βδομαδα αυγο.. Το πουλακι ειναι 2,5-3μηνων... Του σταματησα την κρεμα την τεταρτη... Α! Επισης την τροφη δεν την δινω με συγκεκριμενο ωραριο... εχει παντα μεσα στο κλουβι αναμεικτους σπορους φρουτα και λαχανικα...
 
Μήπως σταμάτησες απότομα την κρέμα; Δείχνει να την ζητάει; Γιατί είναι μικρό ακόμα.
 
οχι καθολου... Βασικα κοιτα το πηρα 8/6 και αυτος που μου το δωσε μου ειπε οτι θελει κανενα 20ημερο ακομα κρεμα.. Απο τις 15μερες και μετα αρχισε να τρωει λιγοτερη.. Δηλαδη εκει που στις 15μερες ετρωγε 3ml αρχισε να ζηταει λιγοτερο.. Ποτε 1ml ποτε μισο ε και σκεφτηκα οτι μπορει να αυτοσυντηρηθει μονο του πλεον... και οντως τρωει καλα...
 
Εντάξει, αφού σου παρουσίασε αυτό, δίνε τα χορταρικά και τα φρούτα ένα ένα την φορά για να παρατηρήσεις μήπως έχει δυσανεξία σε κάποιο. Αλλά πολύ καλά κάνεις και τα δίνεις μην φοβηθείς και τα σταματήσεις. Απλά πάντα προσθέτουμε νέες τροφές συντηρητικά και σταδιακά. Και σπόρια συσκευασμένα πάντα.
 
με το αυγο εχουμε θεματακι... Δεν το τρωει οπως θα περιμενα... μονο αμα το κραταω στο χερι μου...
 
Γενικά οι παπαγάλοι (τουλάχιστον οι δικοί μου) δεν το πολυτρώνε, εγώ το κάνω μια απλή αυγοτροφή και το ανακατεύω με τους σπόρους και βλέπω ότι έστω τυχαία κάτι τρώνε.
 
εχω διαβασει και σχετικα μ αυτο.. Θα προσπαθησω να του το μαθω εγω να το τρωει... αν σε ενα μηνα δεν δω αλλαγη θα ξεκινησω την αυγοτροφη
 
Back
Top