Γενικά Κινδυνεύουν τα καναρίνια από τα κοτσύφια;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης RENOU
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Καλημέρα, βάλε προστατευτικό να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.
Το κοτσύφια δεν ειναι αρπακτικά αλλά μπορεί να μεταφέρουν ασθένειες όπως ολα τα ελεύθερα πουλιά (περιστέρια, σπουργίτια).
 
Μπορείτε να μου πείτε αν τα καναρινια κινδυνεύουν από κοτσιφια? Η απλά πλησιάζουν για να φάνε?

Σκάλισε τίποτα παλιές ζαρντινιέρες να βγεί καμιά σκουλικαντέρα στην επιφάνεια. Ψάχνουνε για τροφή. Εχουνε μικρά και αυτά, τώρα. Τα αρσενικά κελαηδούν εξαιρετικά και είσαι τυχερός που έχεις τέτοιου είδους επαφές
βάλε προστατευτικό να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

Μη κάνουμε "φυλακές" στο τέλος τα μπαλκόνια με το φόβο των αγρίων. Οχι υπερβολές.
 
Δεν κινδυνεύουν να φαγωθούν απο τα κοτσύφια αλλά με την παρούσα έξαρση της γρίπης των πτηνών, θέλει τεράστια προσοχή όσοι έχετε πουλιά έξω ή που τα βγάζετε έξω τουλάχιστον μέχρι να τελείωσει η μετανάστευση των αποδημητικών πουλιών και να πιάσουν για τα καλά οι ζέστες.
 
Κοίταξε δεν κινδυνεύουν να φαγωθούν αλλά κινδυνεύουν από ασθένειες. Έχω και εγώ κοτσύφια, σποργήτια, παπαδίτσες, δεκοχτούρες, κουρούνες, καρακάξες στον κήπο μου και καταμήκος των άλλων κήπων γιατί έχει πολύ πράσινο, και κατά την γνώμη μου όντως το αρσενικό κοτσύφι κάνει το σούρουπο ένα τέλειο κελαίδισμα.
 
@Tony Forpus πλησίασαν, αρκετά, στο μπαλκόνι. Απλα φοβήθηκα από αγνοια. Λογικά, δεν πειράζουν καναρίνια. .
Ναι, αλλά λόγω των ασθενειών που μπορεί να μεταφέρουν όπως σου είπαν πιο πάνω στα ποστ, καλό θα ήταν να μαζεύεις σπόρους ή υπολείμματα τροφής που πέφτουν κάτω, ώστε να μην προσελκύονται άγρια πουλιά. Επιπρόσθετα πολλά είδη έχουν νεοσσούς αυτήν την περίοδο, χρειάζονται δλδ παραπάνω πρωτεΐνη για να τους θρέψουν, και αυξάνεται η επικινδυνότητα επίθεσης από αρπακτικά πτηνά που ούτως ή άλλως διαβιώνουν στον αστικό ιστό. Άρα, αν ήδη δεν έχεις, γίνεται ακόμα πιο επείγουσα η ανάγκη για προστασία των κλουβιών σου.
 
Ναι, αλλά λόγω των ασθενειών που μπορεί να μεταφέρουν όπως σου είπαν πιο πάνω στα ποστ, καλό θα ήταν να μαζεύεις σπόρους ή υπολείμματα τροφής που πέφτουν κάτω, ώστε να μην προσελκύονται άγρια πουλιά. Επιπρόσθετα πολλά είδη έχουν νεοσσούς αυτήν την περίοδο, χρειάζονται δλδ παραπάνω πρωτεΐνη για να τους θρέψουν, και αυξάνεται η επικινδυνότητα επίθεσης από αρπακτικά πτηνά που ούτως ή άλλως διαβιώνουν στον αστικό ιστό. Άρα, αν ήδη δεν έχεις, γίνεται ακόμα πιο επείγουσα η ανάγκη για προστασία των κλουβιών σου.
Πριν λίγες μέρες έφτιαξα ντεξιον και τα τοποθέτησα, απλά έχω βάλει πρόχειρο πλέγμα για προστασία αλλα όχι σε όλα τα κλουβια. Ήδη πήρα μέτρα χτες και αύριο η μεθαύριο θα τοποθετήσω και στα υπόλοιπα. Δεν έχω ασχοληθεί ξανά με την προστασία τους γιατί όπως είπα παραπάνω, έχω σκυλιά και κατεβασμενες, μόνιμα, τέντες. Απλα, είπα να "κοιμάμαι" πιο ήσυχη ακόμα γι αυτό και θα τα προστατεύσω. Έχω χρόνια καναρινια και δεν έχουν δεχθεί ποτέ επίθεση από άγρια.
 
@Tony Forpus πλησίασαν, αρκετά, στο μπαλκόνι. Απλα φοβήθηκα από αγνοια. Λογικά, δεν πειράζουν καναρίνια. .

Παντα θα εχεις επισκέψεις αλλα τα κοτσυφια προκειται να πλησιασουν πιο κοντα στα κλουβιά.
 
Σκάλισε τίποτα παλιές ζαρντινιέρες να βγεί καμιά σκουλικαντέρα στην επιφάνεια. Ψάχνουνε για τροφή. Εχουνε μικρά και αυτά, τώρα. Τα αρσενικά κελαηδούν εξαιρετικά και είσαι τυχερός που έχεις τέτοιου είδους επαφές


Μη κάνουμε "φυλακές" στο τέλος τα μπαλκόνια με το φόβο των αγρίων. Οχι υπερβολές.
Πράγματι, το κελάιδισμά τους είναι απίστευτο! Είναι χρόνια που με επισκέπτονται και κάνουν φωλιές και ουδέποτε είχα πρόβλημα με επίθεση σε καναρίνια. Τώρα αναζητούν όντως τροφή για τα μικρά τους. Πρόσφατα μάλιστα ένα μικρό έπεσε από την φωλιά και περιφερόταν στον κήπο μου, του άφησα τροφή και νερό αλλά δεν τα τίμησε... Πετούσε για μερικά μέτρα και σε χαμηλό ύψος. Οι γονείς του είχαν εξαφανιστεί για 2 μέρες, όταν ξαφνικά εμφανίστηκαν πάλι, ψάχνοντάς το. Όταν δε είδα τον πατέρα του να του φέρνει στο ράμφος ένα σκαθάρι, κατάλαβα πλέον ότι ο μικρούλης ήταν σε καλά χέρια!
[automerge]1652043894[/automerge]
Πράγματι, το κελάιδισμά τους είναι απίστευτο! Είναι χρόνια που με επισκέπτονται και κάνουν φωλιές και ουδέποτε είχα πρόβλημα με επίθεση σε καναρίνια. Τώρα αναζητούν όντως τροφή για τα μικρά τους. Πρόσφατα μάλιστα ένα μικρό έπεσε από την φωλιά και περιφερόταν στον κήπο μου, του άφησα τροφή και νερό αλλά δεν τα τίμησε... Πετούσε για μερικά μέτρα και σε χαμηλό ύψος. Οι γονείς του είχαν εξαφανιστεί για 2 μέρες, όταν ξαφνικά εμφανίστηκαν πάλι, ψάχνοντάς το. Όταν δε είδα τον πατέρα του να του φέρνει στο ράμφος ένα σκαθάρι, κατάλαβα πλέον ότι ο μικρούλης ήταν σε καλά χέρια!
Εδώ είναι που τον βρήκα τον κύριο, είχε χωθεί στην μηχανή μου, ήθελε βόλτα ο κύριος😊
 

Συνημμένα

  • Screenshot_20220508-235751.webp
    Screenshot_20220508-235751.webp
    67,4 KB · Προβολές: 15
Τελευταία επεξεργασία:
Πριν λίγες μέρες έφτιαξα ντεξιον και τα τοποθέτησα, απλά έχω βάλει πρόχειρο πλέγμα για προστασία αλλα όχι σε όλα τα κλουβια. Ήδη πήρα μέτρα χτες και αύριο η μεθαύριο θα τοποθετήσω και στα υπόλοιπα.
Σκέψου μήπως βάλεις πλέγμα σε όλη την κατασκευή του dexion ώστε (αν έχω καταλάβει σωστά) να μην χρειάζεται να ανοίγεις το πλέγμα για να φροντίσεις τα πουλιά για τρία κλουβιά.
 
Back
Top