Φροντίδα Κισσός σε κλουβί

Γιάννης 83

PB New Member
Εγγραφή
12 Αυγ 2019
Μηνύματα
99
Καλησπέρα σας.
Ήθελα να ρωτήσω εάν κάνει ο κισσός να πιάνεται εξωτερικά σε κλουβί ή είναι επικίνδυνο για τα πτηνά.
 
Ήθελα να ρωτήσω εάν κάνει ο κισσός να πιάνεται εξωτερικά σε κλουβί ή είναι επικίνδυνο για τα πτηνά.
Δεν θα το ρίσκαρα γιατί υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να είναι τοξικός, επίσης θα σου δημιουργήσει πρόβλημα στην διαχείριση του κλουβιού.
Αν έχεις σκοπό την σκιά μπορείς να φτιάξεις μια κατασκευή για την αναρρίχηση του κισσού σε ασφαλή απόσταση από τα κλουβιά.
 
...και κάτι συμπληρωματικό για τους κισσούς...βγάζουν μαστίγια, ώστε να πιάνονται από τοίχους, κάγκελα κλπ, το πρόβλημα όμως είναι ότι τα συγκεκριμένα, όπως σε πολλά αναρριχητικά φυτά, εισέρχονται μέσα στο στήριγμά τους, με αποτέλεσμα να το καταστρέφουν...οπότε έχε το νου σου, μην σου αφήσει σημάδια σε τοίχους...
 
Προσωπικά μου αρέσουν πολύ τα φυτά (τα πραγματικά και όχι τα πλαστικά), οπότε πριν αγοράσεις τα τελευταία, αν θέλεις, κοίταξε στο άρθρο που σου επισυνάπτω, ώστε να διαπιστώσεις ότι υπάρχουν εξαιρετικά όμορφα, ανθεκτικά κλπ φυτά, τα οποία δεν είναι τοξικά για τα πουλιά σου, και μήπως τελικά επιλέξεις τη "συνύπαρξη" κάποιων από αυτά με τα πουλάκια σου.

 
Οκ απ'ότι καταλαβαίνω είναι λίγο ριψοκίνδυνο οπότε καλύτερα να το αφήσω...

ΚΙ εγώ δεν θα έβαζα κανενός είδους κισσό. Θέλω να σε ρωτήσω, για κάποια γλάστρα με φυτό που θα προσφέρει σκιά-προστασία-ομορφιά ενδιαφέρεσαι; ή ο κισσός είναι *φυτεμένος στον κήπο και φτάνει στο μπαλκόνι σας;
*Δώσε ιδιαίτερη προσοχή στα αναρριχώμενα που είναι φυτεμένα στο έδαφος, κάνουν κατάλληλη την πρόσβαση πχ ποντικιών κτλ στο μπαλκόνι...
 
@Sissy πιο πολύ για προστασία και ομορφιά τα θέλω και επειδή έχω κισσό σε γλάστρα είπα μήπως τον χρησιμοποιούσα εκεί.
Θα κοιτάξω κιόλας μήπως βρω κάποιο άλλο φυτό που να μεγαλώνει αρκετά.
[automerge]1601241300[/automerge]
@ianos Ευχαριστώ πολύ για το άρθρο.
Θα κοιτάξω να δω μήπως βρω κάποιο φυτό που να κάνει.
 
Back
Top