Γενικά Κλαδι φοινικιας υλικο για φωλια

pommerouge

PB Member
Εγγραφή
5 Δεκ 2008
Μηνύματα
308
Πόλη
Αθήνα
πηγα στο παρκο της γειτονιας μου και βρηκα τους ανθρωπους που το περοιποιουνται και τους ρωτησα αμα μπορουν να μου κοψουν ενα κλαδακι απο φοινικα γιατι το θελω για υλικο φωλιας😛 μου το εκοψαν με ευχαριστηση τους χιλιο ευχαριστησα κι εγω και τωρα πως το καθαριζω; Μου ειπαν οτι μονο σκονη εχει. Και πως το προσφερω στα λαβμπερντζ?:D
 

Συνημμένα

  • yliko.webp
    yliko.webp
    39,8 KB · Προβολές: 50
χωρις να είμαι απολυτα σίγουρος, νομίζω ότι αυτό που εμεις αποκαλούμε "ίνες κοκοφοίνικα" ως υλικο φωλιάς δεν είναι τα φύλλα της φοινικιάς αλλά ίνες που βρίσκονται στο εξωτερικό της καρύδας (coconut)
βέβαια ίσως να είναι κατάλληλο και αυτό που έχεις εσύ αλλά εγώ θα το αποξήραινα πριν.
 

Συνημμένα

  • 8828.webp
    8828.webp
    22 KB · Προβολές: 45
Τις προαλλες ειχα δει στην εκπομπη του Dr Cooper στο ΣΚΑΙ οτι τα Lovebirds προτιμουν για φωλια φυλλα ιτιας και φυλλα μπαμπου. Ειχε θεμα στην εκπομπη του κατι αναλογο με Lovebirds και πως να φτιαχνουν φωλια και εδειξε αυτο.
 
Δεν ξερω για φοινικα να σου πω! Εγω ηθελα να σου πω τι ειδα στην εκπομπη!
 
Θα πας και θα πάρεις τις ίνες που βρίσκονται στο κορμό του φοίνικα σαν αυτές που έχει βάλει παραπάνω συσκευασμένες ο sarpijk. Θα τις πλύνεις με νερό και ξύδι και θα τα αφήσεις να στεγνώσουν. Τώρα τα κλαράκια που έχεις θα τα κόψεις σε πολύ λεπτές φέτες σαν κλωστές αφού τα πλύνεις όπως παραπάνω. Το ίδιο έχω κάνει και εγω.
 
Οι συσκευασμενες απο τον sarpijk δεν τις εχω βρει δυστηχως. Αρα το κλαδακι το βαζω απλα καθαρισμενο καλα και κομενο ψιλα ψιλα ε;
 
Νικη, ακολουθησε τις συμβουλες του Κωσταντίνου... Τα φύλλα εκτός απο σκόνη, θα έχουν και ενα σωρό καταλοιπα απο τα καυσαέρια των αυτοκινήτων. Για αυτο πολύ μεγάλη καθαριότητα και προσοχή...
 
Οι συσκευασμενες απο τον sarpijk δεν τις εχω βρει δυστηχως. Αρα το κλαδακι το βαζω απλα καθαρισμενο καλα και κομενο ψιλα ψιλα ε;

Ακριβώς και επειδή και εγώ δεν τα βρίσκω, κατέφυγα στα φυσικά.
Ναι το κλαδάκι έτσι όπως λες αφού κόψεις το βλαστό και αφήσεις μόνο τα φύλλα που θα τα κόψεις(πλάτος) στα τρία ας πούμε.Αν δεν κατάλαβες πες μου να σου βάλω μια φωτο από τα δικά μου.
 
Αριστερά από το κορμό που σου είπα παραπάνω και δεξιά πως θα κόψεις τα φύλλα από το κλαράκι που έχεις.
 

Συνημμένα

  • Resize of nest material.webp
    Resize of nest material.webp
    41,4 KB · Προβολές: 54
Back
Top