Ασθένειες Κλειστό μάτι σε καναρίνι

ΦΡΑΓΚΟΥΛΑ

PB New Member
Εγγραφή
30 Ιουλ 2014
Μηνύματα
240
Πόλη
Βούλα
Καλησπέρα, ένας φίλος μου είπε ότι το καναρινάκι του το ένα μάτι του είναι κλειστό, μήπως ξέρετε τι μπορεί να έχει πάθει; Αύριο θα προσπαθήσω να πάω να το δω και να το φωτογραφήσω μήπως και μπορώ να βοηθήσω. Ευχαριστώ!
 
Το ξέρω, αύριο θα πάω να το δω... Ευχαριστώ πολύ! Θα ανεβάσω φώτο και θα τα ξαναπούμε!
 
Καλησπέρα, ένας φίλος μου είπε ότι το καναρινάκι του το ένα μάτι του είναι κλειστό, μήπως ξέρετε τι μπορεί να έχει πάθει; Αύριο θα προσπαθήσω να πάω να το δω και να το φωτογραφήσω μήπως και μπορώ να βοηθήσω. Ευχαριστώ!
Να περιμένουμε τις φωτογραφίες γιατί μπορεί να είναι από απλή επιπεφυκίτιδα μέχρι πολύ επικίνδυνες λοιμώξεις.
 
Καλησπέρα, πρέπει να είναι πολύ άσχημα τελικά. Σας ανεβάζω και φώτο να μου πείτε.
Τράβηξα και βιντεάκι μήπως και βοηθήσει την κατάσταση. Το βλέπετε για επιπεφυκίτιδα, για να του βάλουμε tobrex? είναι 1 εβδομάδα έτσι. Ευχαριστώ πολύ!

P4030131.webp P4030130.webp

Βίντεο στο παρακάτω link

P4030137.MOV - Google Drive

Πώς μπορούμε να το καθαρίσουμε το καναρινάκι, με βρεγμένο πανάκι με χλιαρό νερό? Να απολυμάνουμε και όλο το κλουβί με χλωρίνη και μπόλικο νερό? Και τα πατηθράκια του; Τι άλλο μπορούμε να κάνουμε; Πέταμα σουπιοκόκαλο. Έχει πρόβλημα και στα πόδια λέπια του πήραμε αλοιφή epithol kai polagrine.
 
Καλησπέρα, πρέπει να είναι πολύ άσχημα τελικά. Σας ανεβάζω και φώτο να μου πείτε.
Τράβηξα και βιντεάκι μήπως και βοηθήσει την κατάσταση. Το βλέπετε για επιπεφυκίτιδα, για να του βάλουμε tobrex? είναι 1 εβδομάδα έτσι. Ευχαριστώ πολύ!

View attachment 32702 View attachment 32703

Βίντεο στο παρακάτω link

drive.google.com/file/d/0B4IrfEEwibyFSkRTRzhOOEJKbFk/view (Η σελίδα δεν λειτουργεί πλέον)

Πώς μπορούμε να το καθαρίσουμε το καναρινάκι, με βρεγμένο πανάκι με χλιαρό νερό? Να απολυμάνουμε και όλο το κλουβί με χλωρίνη και μπόλικο νερό? Και τα πατηθράκια του; Τι άλλο μπορούμε να κάνουμε; Πέταμα σουπιοκόκαλο. Έχει πρόβλημα και στα πόδια λέπια του πήραμε αλοιφή epithol kai polagrine.

Έχεις ένα πολυτραυματία... ένα καναρίνι που χρειάζεται ιδιαίτερη φροντίδα...
Για το μάτι να δοκιμάσεις φάρμακο για επιπεφυκίτιδα... Νομίζω πως γρήγορα θα αναρρώσει... Λίγο χλιαρό χαμομήλι με ένα βαμβάκι ελαφρά καθάρισμα της περιοχής του ματιού ώστε να μπορέσει να δράσει το φάρμακο. Να προτιμήσεις φάρμακο σε τζελ ή κρέμα... είναι και πιο εύκολο να περάσει στο μάτι και κυρίως πιο αποτελεσματικό.
Καθημερινή αλλαγή στις πατήθρες για να μην υπάρξει εξάπλωση στο άλλο μάτι του.
Συνεχείς αλλαγές του εξοπλισμού... Τακτικό καθάρισμα του κλουβιού.
Η χλωρίνη είναι καλό απολυμαντικό αλλά δεν πάει παντού..
Απολυμαντικό σπρέι ακίνδυνο για τα πτηνά θα είναι πολύ καλύτερο... κυκλοφορούν πάρα πολλά.
Και για τα πόδια το epithol είναι τέλειο...
Συχνή παρακολούθηση της πορείας του πτηνού... σε περίπτωση επιδείνωσης της κατάστασης καλύτερα να πας σε κάποιο γιατρό.
 
Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις συμβουλές σας, το πήρα να το αναρρώσω και θα του το επιστρέψω, για να είμαι σίγουρη.
Απλά φοβάμαι γιατί είναι μία εβδομάδα έτσι και έχω χάσει χρόνο. Μπορει και να το κρατήσω γιατί δεν ήταν και τόσο καθαρό το κλουβί. Κάθε πότε πρέπει να το πλένω και μετά σπρέι τώρα που έχει το πρόβλημα; Στο μάτι του κάνω επάλειψη 2 φορές την ημέρα για πόσο καιρό?

Επειδή έχω και παπαγάλους φαντάζομαι πρέπει να τα έχω σε άλλο δωμάτιο; Κολλάει με τον αέρα;
 
Επειδή έχω και παπαγάλους φαντάζομαι πρέπει να τα έχω σε άλλο δωμάτιο; Κολλάει με τον αέρα;
Δεν ξέρουμε τι έχει και επειδή υπάρχουν και ασθένειες που μεταδίδονται μέσω του αέρα, θα πούμε ναι "κολλάει με τον αέρα". Το περιποιείσαι τελευταίο, μετά τα δικά σου, το έχεις σε άλλο δωμάτιο, χρησιμοποιείς άλλο σφουγγαράκι για το πλύσιμο των σκευών του.
 
Ποιο σπρέι κάνει; Είναι το Pinex για τα εξωπαράσιτα ή άλλο ειναι αυτό?
Αυτό όπως γράφεις κι εσύ είναι για παράσιτα... εμείς θέλουμε κάτι κατάλληλο για απολύμανση.
Εγώ κάτι τέτοιο είχα στο μυαλό μου... Μπορείς και με οικονομικότερες λύσεις αρκεί να ρίξεις το σχετικό διάβασμα...
Διάβασε λοιπόν για την Απολυμανση κλουβιου με καυτο νερο και ξυδι για τον κατάλληλο Καθαρισμος κλουβιων με ατμο
Μπορείς ακόμη να χρησιμοποιήσεις και σαπουνάδα με dettoil και ξύδι για απολύμανση του κλουβιού και των σκευών...
Αυτά πριν καταφύγεις σε πιο "δυνατές" και ακριβές λύσεις.
 
Θα το καθαρίζεις απαλά με χλιαρό χαμομήλι και αφού το σκουπίσεις, θα πάρεις από το φαρμακείο αλοιφή garamat η tobradex και θα του βάζεις γύρω γύρω από το μάτι εναλλάξ πρωί βράδυ μία από τις παραπάνω σε συνδυασμό με fucidin αλοιφή για μία εβδομάδα. Καλή απολύμανση στο κλουβί και το πουλί σε εσωτερικό χώρο. Παρατήρησε αν οι κουτσουλιές είναι φυσιολογικές η έχει διάρροια.
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Θα το καθαρίζεις απαλά με χλιαρό χαμομήλι και αφού το σκουπίσεις, θα πάρεις από το φαρμακείο αλοιφή garamat η tobradex και θα του βάζεις γύρω γύρω από το μάτι εναλλάξ πρωί βράδυ μία από τις παραπάνω σε συνδυασμό με fucidin αλοιφή για μία εβδομάδα. Καλή απολύμανση στο κλουβί και το πουλί σε εσωτερικό χώρο. Παρατήρησε αν οι κουτσουλιές είναι φυσιολογικές η έχει διάρροια.
Διπλο αντιβιωτικο μηπως ειναι υπερβολη; Επισης το fucidin δεν ενδεικνυται για οφθαλμολογικη χρηση.

Edit: δεν προτιμαται*, οχι δεν ενδεικνυται.
 
H κατάσταση είναι προχωρημένη.Δεν θα το βάζει μέσα στο μάτι. Έγραψα γύρω γύρω. Το φουσιδικό οξύ δεν προκαλεί ερεθισμό στα μάτια. Ο συνδυασμός (κατά τη γνώμη μου) είναι γιατί δεν ξέρουμε ακριβώς ποιό μικρόβιο έχει προκαλέσει τον ερεθισμό.
 
Απλα το σκεφτηκα οτι ισως δεν ειναι τοσο αποτελεσματικη η παραλληλη χρηση, μηπως θα ηταν καλυτερο να ξεκινησει με ενα απο τα δυο, και μετα απο καποιες μερες εφαρμογης να συνεχισει με το αλλο. Εχει ηδη καθυστερησει μια εβδομαδα τουλαχιστον να ειναι ετσι, αλλα δεν ξερω κατα ποσο θα επρεπε να φορτωθει αποτομα. Μια σκεψη ηταν 🙄

Επισης η tobradex μπορει νομιζω αφοβα να εφαρμοστει και μεσα στο ματι.
 
Ας αρχίσει με garamat η tobradex (εναλλακτικά tobrex χωρίς κορτιζόνη). Αυτό που πρότεινα το έχω εφαρμόσει και το πουλάκι θεραπεύθηκε...Αν και κάθε περίπτωση μπορεί να φαίνεται ίδια, αλλά να είναι διαφορετική. Άμεσα πάντως, θα πρέπει να αρχίσει θεραπεία.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Αυτο εξυπακουεται, και πολυ αργησε για να ξεκινησει. Καλυτερα γνωμη μου το tobradex γιατι θα εχει καλυτερη δραση με την κορτιζονη. Γνωμη μου παντα, επειδη χρειαζονται πιο δραστικα μετρα. Εναλλακτικα, αφοτου περασει η χρηση του tobradex, παραλληλα με τη fucidin μπορει να του βαζει μια σταγονα (οχι γελη) tobrex για πιο ηπια μορφη.
 
Και εκτός από τα φάρμακα και την απολύμανση δώσε του την δυνατότητα να κάνει ένα μπανάκι να καθαριστεί μόνος του και άλλαξε πατήθρες. Στο μπάνιο του λίγο ξύδι!
 
Και όταν το πιάνεις να φοράς γαντακια για να μην υπάρχει κανένας φόβος να κολλήσουν τα υπόλοιπα πουλάκια σου! :)

Εύχομαι να αναρρωσει πλήρως!
 
Καλημέρα, ΒΤου βάζω εναλλάξ tobradex με tobrex, τρεις φορές την ημέρα είναι καλά; Το μπάνιο του πειράζει να γίνεται καθημερινά, τώρα λόγω του προβλήματος; Τον έχω μέσα στο σπίτι, κάνει να τον βγάλω στον ήλιο ή λόγο επιπεφυκίτιδας δεν κάνει;
 
Από φάρμακα δε ξέρω να σου πω ποιος είναι ο καλύτερος συνδυασμός αλλά το κλουβάκι θα το έχεις σε σταθερό σημείο, σε ζεστό μέρος χωρίς φασαρία και πολυκοσμια. Αυτό το πουλάκι θέλει ζέστη, ηρεμία Και καθαριότητα. Μπάνιο δε ξέρω αν πρέπει να του βάζεις γιατί θα φεύγει το φάρμακο και δε θα ιαθει ποτέ...
 
Back
Top