Γενικά Κλοπές καναρινιών

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης RED
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

RED

PB Member
Εγγραφή
12 Μαρ 2008
Μηνύματα
339
Πόλη
Αθήνα
Καλημέρα σε όλους τους φίλους. Θα ήθελα να αναφερθώ στην κλοπή των όμορφων και μελωδικών μας φίλων. Τον τελευταίο χρόνο έχω ακούσει για πολλές κλοπές καναρινιών. Προσωπικά, έπεσα θύμα αυτής της κατάστασης δύο φορές. Την πρώτη μου έκλεψαν ένα μαλινουά και ένα λευκό καναρίνι και την δεύτερη ένα Gloster. Τα καναρίνια τα είχα στην είσοδο του σπιτιού(αν και έχω ακούσει για κλοπές ακομα και απο μπαλκόνια). Το συναίσθημα που βιώνεις είναι απαίσιο. Έκτός απο την απώλεια των φτεροτών μου φίλων ένιωσα και την παραβίαση του προσωπικού μου χώρου.
Αρχικά δεν μπορούσα να καταλάβω πως ένας "άνθρωπος" μπορεί να ρισκάρει την αξιοπρεπειά του για να πάρει ένα καναρίνι. Αργότερα, όμως, έμαθα οτι τα πουλανε σε διάφορα παζάρια αποκομίζοντας αρκετά χρήματα.
Αυτός είναι και ο λόγος για τον οποίο δεν φτιάχνω μεγάλη εξωτερική κλούβα. Φοβάμαι οτι δεν θα μου αφήσουν τίποτα.
Γι'αυτούς τους "ανθρώπους" δεν ξέρω τι να πώ. Απλά, τους ΛΥΠΑΜΑΙ!
 
σκεφτήκατε σε τι επίπεδο πέφτει κάποιος για να κλέψει ένα καναρινι😱 τι χαζομάρα Θεέ μ! Δεν είναι η υλική αξία απλά συναισθηματική! 🙄
 
Προφανώς αυτοί οι άνθρωποι δεν ξέρουν τι σημαίνει αγάπη για τα πουλιά η για κάποιο άλλο ζώο... Δεν πρόκειται για κλοπή ενός αντικειμένου, αλλά για κλοπή ενός φίλου... Ποσό στενόμυαλος και ηλίθιος μπορεί να είναι κάποιος όταν κλέβει ένα πουλάκι!
 
Προφανώς αυτοί οι άνθρωποι δεν ξέρουν τι σημαίνει αγάπη για τα πουλιά η για κάποιο άλλο ζώο... Δεν πρόκειται για κλοπή ενός αντικειμένου, αλλά για κλοπή ενός φίλου... Ποσό στενόμυαλος και ηλίθιος μπορεί να είναι κάποιος όταν κλέβει ένα πουλάκι!


και σιγά βρε τα λευτά που θα παρει... 😀καλυτερα να ληστέψεις τραπεζα😱:Dλολ!
 
Δεν ξέρω αν βγάζουν πολλά λεφτά ή οχι. Και για να πω την αλήθεια δεν με ενδιαφέρει. Αυτο που ξέρω καλά είναι τα ασχημα συναισθήματα που σου προκαλούν! Εκτός όμως απο τον πόνο, με έκαναν να σταματήσω την προσπάθεια κατασκευής μιας εξωτερικής κλούβας. Ετσι τώρα περιορίζομαι σε εσωτερικούς χώρους και στο μπαλκόνι.

Δεν μπορω να καταλάβω τι μπορεί να σκέφτονται την ώρα που κάνουν μια τέτοια πράξη.
 
"Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former."

-Albert Einstein

και στα ελληνικα : '' Μόνο δύο πράγματα είναι απέραντα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, και για το πρώτο δεν είμαι σίγουρος. ''
 
για αυτους που κλεβουν πουλια... Τι να πω...😱
μην σου τυχει...
εγω δεν ξερω μεχρι που θα'φτανα, αν πετυχαινα κανεναν😡
 
εμένα αν μου έκαναν κάτι τέτοιο και τους έπιανα στα πράσα ''ουε κι αλίμονό τους''!
 
Προφανώς αυτοί οι άνθρωποι δεν ξέρουν τι σημαίνει αγάπη για τα πουλιά η για κάποιο άλλο ζώο.

αυτοι οι ανθρωποι ξερουν τι σημαινει αγαπη για τα ζωα, απλα δεν θελουν να διαθεσουν καποια χρηματα για να τα αποκτησουν και τα αποκτουν με αυτο τον τροπο
 
Όντως λυπηρό δεν μου έχει συμβεί αλλά καταλαβαίνω την απώλεια. Δυστυχώς τέτοια φαινόμενα μόνο με καλή προφύλαξη από εμάς μπορούν να αποφευχθούν.
 
Πέρσι το καλοκαίρι είχα σε χώρο φίλου μου στο Μοσχάτο 5 ζευγάρια καρδερίνες. Όλες είχαν αυγά και δύο ζευγάρια είχαν και πουλάκια. Κάποιο βράδυ ο χώρος παραβιάστηκε και την επόμενη το πρωί όλα τα ζευγάρια είχαν κάνει φτερά. Η μανία τους ήταν τέτοια που έσπασαν και τα κλουβιά. Η ασχετοσύνη τους και η αγάπη τους για τα πουλιά έφτασε στο σημείο τα μικρά να τα βρούμε πεταμένα από τις φωλιές και τις φωλιές γεμάτες με ασβέστη.
Φίλος στην Νίκαια αφού του παρουσιάστηκαν σαν αγοραστές καρδερινών εκτροφείου.Αυτός επειδή ποτέ δεν πούλησε πουλί ευγανικά τους έδιωξε.Αποτέλεσμα. Κάποια πουλιά έκαναν φτερά μαζί με τα μικρά τους. Μετά από κάποιες μέρες εθεάθησαν με δαχτυλίδι σε γνωστό μαγαζί και παζάρι των Αθηνών.
Φίλοι μου μερικοί άνθρωποι δεν υπολογίζουν τίποτα. Το πόσο αγαπάς το φτερωτό σου φίλο και πόσο τον προσέχεις τους είναι συναισθήματα άγνωστα. Ρισκάρουν τα πάντα γιατί;Για 5-10 ευρώ.Αξιοπρέπεια μηδέν. Να κλέψει κάποιος για να δώσει στα παιδιά του να φάνε αντε να το καταλάβω. Να κλέψει κάποιος όμως ένα πουλί δεν το χωνέυω με τίποτα.
 
Πόσο χαμηλά μπορεί να πέσει κάποιος ώστε να κλέψει ένα πουλάκι;
Αν το σκεφτείτε, αν σήμερα κάνουν αυτό, αύριο δεν θα τους εμποδίσει η συνείδηση για λίγα χρήματα παραπάνω να κάνουν κάτι χειρότερο..
Δυστυχώς δεν είναι όλοι σαν κι εμάς που έχουμε συναισθήματα και δενόμαστε με τα ζωάκια.
Γι αυτό πρέπει να μαστε πάντα προσεκτικοί γιατί δεν ξέρουμε από που μπορεί να μας έρθει!
 
Λευτερη το τελευταιο διαστημα ητε μεσα απο το forum ητε απο την τηλεοραση η απο διαφορες συζητησης βιωνουμε τον εξευτελισμο του ανθρωπινου ειδους. Το κακο στην ολη υποθεση ειναι πως μια μικρη μεριδα ανθρωπων εχει την ευαισθησια να αφουγκραστει τα γεγονοτα που συμβαινουν γυρω του, αυτος ειναι και ο λογος που δεν μπορει να αντιδραση. Θεωρω πως η πληρη απαξιωση των παντων και πρωτα της φυσης οδηγει το ανθρωπινο γενος σε αφανισμο.
 
πραγματικα ντροπη ειναι! Οποιοσδηποτε προβαινει σε τετοιες πραξεις! Τι αλλο να πω! Και δεν ειναι αυτο το χειροτερο, εχω ακουσει κ διαβασει περιπτωσεις σκυλιων τα οποια απαγαγουν κ ζητουν λυτρα απο τους ιδιους τους ιδιοκτητες τους! Κ βεβαια οι ιδιοκτητες τα πληρωνουν διοτι εχουν ευαισθησια κ αγαπουν το ζωο τους. Οι απαγωγεις ουσιαστικα σε αυτο στηριζονται, στη φιλοζωια του ανθρωπου! Ανηκουστο μου φανηκε οταν το πρωτοεμαθα... Τι αλλο θα σκεφτει κανεις για το κερδος κ μονο;
 
ντροπη τους και μονο ντροπη τους. Οτι και να πω για τετοιους ανθρωπους θα ειναι λιγο. Αυτοι παιδακι μου δεν εχουνε ιερο και οσιο θα εχουνε καρδια λες; αμα το εχουνε στο πετσι τους να κλεβουνε ακομα και πουλια να δεις που θα κλεβουνε και τους ιδιους τους γονεις τους... Τστστστστσ αισχος😡
 
Eίναι ότι χειρότερο μπορούν να σου κάνουν εγώ πιστεύω! Είναι κλοπή και θεωρείται αδίκημα και ακόμα χειρότερα όταν έχεις πτηνά στην κατοχή σου που με πολλή μεράκη και κούραση και εννοείτε αγάπη τα έχεις μεγαλώσει και γενικώς τα έχεις υπό την επιβλεψή σου όσο χρονικό διάστημα και αν είναι αυτό! Εμένα 2 φορές με έκλεψαν και τελικά την τρίτη ο κλέφτης πιάστηκε,το συναίσθημα που είχα αρχικά ήταν ότι να τον πιάσω και να βρώ έστω κάποια απο τα πουλιά που εκλάπησαν, αλλά όταν τελικά κατάλαβα ότι τα πουλιά είχαν πουληθεί εκεί ξέφυγα από τα πλαίσια της λογικής. Το ζητούμενο είναι όλοι μας πρέπει να έχουμε όσο μπορούμε μεγαλύτερη ασφάλεια με τον κάθε δυνατό τρόπο.Α, κάτι που παρέλειψα να σας πω είναι ότι τα πτηνά τα έχω στον χώρο της αυλής του σπιτιού μου η μόνη είσοδος είναι απο την κεντρική πόρτα του σπιτιού και απο πίσω είναι όλο αυλές από τα γύρω σπίτια, ο τύπος ξαρφάλωνε βράδυ από το απέναντι σπίτι(μονοκατοικία) στη εξωτερίκη μεριά μέσω μιας ελιάς και κατέβαιναι στην μεσοτοιχία της αυλής πάλι από ένα δέντρο που είχε ο γείτονας στην αυλή του,τα πουλιά τα έβαζε μέσα σε ένα τσουβάλι απο αυτά που βάζουν τον καφέ. Συνολικά μου εκλάπησαν γύρω στα 150 πουλιά άγριας φύσης. Έ,το μόνο που μπόρεσα να κάνω εφόσον δεν μπορούσα να βρώ τα πτηνά ήταν να τον κοπανήσω.Αλλά τι να το κάνεις που η ζημιά ήταν μεγάλη. Γι'αυτό όσον το δυνατόν να πέρνουμε μεγαλύτερα μέτρα ασφάλειας.
 
Δεν μου έχει τύχει ποτέ να μου κλέψουν πουλιά και εύχομαι να μη μου τύχει και στο μέλλον.
Είναι πραγματικά αδικαιολόγητη πράξη. Πολύ χειρότερο από το να σου κλέψουν οτιδήποτε άλλο γιατί μιλάμε για ζώα όχι για άψυχα αντικείμενα.
 
αν τα βαλουν στο ματι θα τα παρουν, κι εμενα μου εκλεψαν πριν 5-6 χρονια δυο ζευγαρια και 8 μικρα, και μαλλιστα σε χωριο που ειναι πιο κλειστα τα πραγματα. Για το χρημα καποιοι μπορουν να κανουν τα παντα.
 
Δηλαδή τι θα πρέπει να κάνουμε; Να κλειδώνουμε τα πορτάκια των κλουβιών με λουκέτο και θα τα αλυσοδένουμε για να μη τα πάρουν (+ κάμερα ασφαλείας); 😱Σε καμία περίπτωση δεν πίστευα ότι υπάρχουν τόσα άτομα που έπεσαν θύματα αυτού του είδους κλοπής... ΕΛΕΟΣ...
 
Back
Top