Γενικά Κλουβάκι σχολείου για εκπαίδευση μαλινουα

schaniotis2

PB New Member
Εγγραφή
28 Ιουν 2007
Μηνύματα
34
Πόλη
Πεσκάρα
Σκεφτομαι να φτιαξω κλουβακια σχολειου για καναρινακια μαλινουα αλλα στο φορουμ που κοιταξα και λιγο στο ιντερνετ δεν καταφερα να βρω τις διαστασεις η και καποιες οδηγιες για να εχω ενα μοντελο. Μηπως μπορει καποιος να με διαφωτισει. 🙂 . Ευχαριστω!
 
Γεια σου φίλε
Οι διαστάσεις ειναι 21 μήκος 12 ύψος και 10 πλάτος.Αυτές είναι οι επίσιμες διαστάσεις Βελγίου που χρησιμοποιούμε και στην Ελλάδα.Βεβαιά οι περισσότεροι σύλλογοι στην Ελλάδα δέχονται και τα μικρότερα τα λεγόμενα Χαρτζόκλουβα, καταλαβαίνεις νομίζω απο που προέρχεται το ονομά τους. Στο ίντερνετ θα βρεις αρκετές φωτογραφίες αλλά καμία που να σε βοηθάει στην κατασκευή. Θα σου ελεγά να πας σε έναν εκτροφέα να πάρεις ένα δείγμα αλλά βλέπω οτι μένεις Ιταλία
 
Γεια σου φίλε
Οι διαστάσεις ειναι 21 μήκος 12 ύψος και 10 πλάτος.Αυτές είναι οι επίσιμες διαστάσεις Βελγίου που χρησιμοποιούμε και στην Ελλάδα.Βεβαιά οι περισσότεροι σύλλογοι στην Ελλάδα δέχονται και τα μικρότερα τα λεγόμενα Χαρτζόκλουβα, καταλαβαίνεις νομίζω απο που προέρχεται το ονομά τους. Στο ίντερνετ θα βρεις αρκετές φωτογραφίες αλλά καμία που να σε βοηθάει στην κατασκευή. Θα σου ελεγά να πας σε έναν εκτροφέα να πάρεις ένα δείγμα αλλά βλέπω οτι μένεις Ιταλία
Θα ηθελα να σας ρωτησω κατι για αυτα τα κλουβια. Περα του διαγωνισμου σε τι αποσκοπουν αυτα τα μικρα κλουβακια. Το κλουβακι παιζει ρολο στην εκμαθηση;
Εχω δει φωτογραφιες με κλουβακια τεοια αλλα πλαστικα. Τα πλαστικα ειναι δεκτα στους διαγωνισμους η πρεπει απαραιτητα να στεγαζονται στα γνωστα ξυλινα.
 
Τα συγκεκριμένα κλουβιά χρησιμοποιούνται μόνο για τους διαγωνισμούς γιατί έχουν μικρές διαστάσεις που αυτό βοηθάει να συγκεντρώνονται τα πουλιά και να μην πετάνε άσκοπα. Όσο για τα πλαστικά κλουβάκια επειδή τέθηκε θέμα από ένα μέλος μας, δυστυχώς παγκοσμίως χρησιμοποιούνται τα ξύλινα και αυτά αποδέχονται οι κριτές οπότε αναγκαστικά τα χρησιμοποιούμαι. Πάντως αν δεν θέλεις να τα κατεβάσεις σε διαγωνισμό συλλόγου είναι μια χαρά
 
Δε σκεφτομαι προς το παρων διαγωνισμους απλα για χαβαλε και μονο θα προσπαθησω να εκπαιδευσω νεουδια φετος. Πρεπει να χρησιμοποιησω τοσο μικρα κλουβια η μπορω να κανω δουλεια σε κανονικα κλουβια;
Με προβληματιζει το μικρο κλουβι αν κρινω οτι στις κλασσικες ζευγαρωστρες λογω ελειψης χωρου πεταγματος πολλες φορες οταν υπαρχει χωρισμα τραυματιζονται τα πουλια.
 
Eγω πάντως τόσα χρόνια που εκπαιδέυω δεν είχα κανένα πρόβλημα. Καλό είναι να αρχίσεις σωστά άσχετα αν σε ενδιαφέρουν οι διαγωνισμοί η οχι. Να σημειώσω πάντως οτι τα συγκεκριμένα κλουβια τα χρησιμοποιούμε την περιοδο της προετοιμασειας μέχρι το τέλος των διαγωνισμών Το καλοκαίρι τα πουλια ειναι σε κλόυβες με τους δασκάλους
 
Σε ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση σου! Μολις βρω χρονο θα τα προσπαθησω... Οσο για κλουβακι δειγμα γνωριζω εναν εκτροφεα εδω που μενω οποτε θα του ζητησω να μου δανεισει ενα αλλωστε εχω παρει και πουλια απο τον ιδιο οποτε δεν νομιζω να μου αρνηθει.. Παντως το τραγουδι του μαλινουα ειναι τελειο...
 
Καλημέρα

Σου παραθέτω 2 ενδεικτικές φωτογραφίες.
 

Συνημμένα

  • MALINOIS 002.webp
    MALINOIS 002.webp
    63,7 KB · Προβολές: 344
  • P1060084.webp
    P1060084.webp
    41,6 KB · Προβολές: 271
Φίλε μου διαβάσα οτι ζήτησες κάποιες φωτό για κλουβάκια εκπαίδευσης. Στείλε μου το εμαιλ σου με πμ αν θές για να σου τις στείλω γιατί δεν μπορώ να τις ανεβάσω στο φόρουμ, έχω κάποιο πρόβλημα.
Φιλικά Γιάννης
 
Σου ανεβάζω τρείς φωτογραφίες απο κλουβάκια που έκανα το 2008 ελπίζω να σε βοηθήσουν στην κατασκευή των δικών σου κλουβιών.
 

Συνημμένα

  • P1010027.webp
    P1010027.webp
    55,7 KB · Προβολές: 233
  • P1010030.webp
    P1010030.webp
    53,1 KB · Προβολές: 195
  • P1010031.webp
    P1010031.webp
    53,1 KB · Προβολές: 223
Back
Top