Φροντίδα Κλουβί Καρδερίνας

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Homus
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Homus

Banned
Εγγραφή
13 Δεκ 2007
Μηνύματα
11
Στο ξύλινο Πολίτικο κλουβί βάζουμε ένα ξύλο (πατήθρα) στο ίδιο ύψος της ταίστρας που είναι χαμηλά κάτω δεξιά ή αριστερά. Έτσι η καρδερίνα έχει στην ουσία δύο πατήθρες - αυτή που τοποθετούμε και την ταίστρα. Η καρδερίνα θέλει δύο πατήθρες στο ίδιο ύψος. Επειδή όμως η καρδερίνα είναι πουλί που θέλει να έχει το έλεχγο στο τί βλέπει μέσα από το κλουβί εγώ βάζω ακριβώς πάνω από την πατήθρα - στα ίδια σύρματα αλλά ψηλότερα - μία πατήθρα κομένη σε δύο πόντους μήκος. Εκεί ανεβαίνει η καρδερίνα για να κοιμηθεί - όλα τα πουλιά θέλουν να κοιμούνται στο ψηλότερο σημείο του χώρου τους - και επίσης εκεί κάθετε όταν κελαηδάει. Η μικρή αυτή πατήθρα δεν την ενοχλεί - λόγω μεγέθους - να κινήται μέσα στο κλουβί προς όλα τα σημεία, αλλά κυρίως μεταξύ της μεγάλης πατήθρας και της ταίστρας. Πάντα όταν με βλέπει ανεβαίνει στην μικρή πατήθρα, με καλεί με τα ανάλογα κελαηδήματα και αρχίζει το κανονικό κελάηδημα. Νομίζω ότι εκεί είναι το παρατηρητήριό της. Εκτός αυτού από αυτή την πατήθρα παίζει με την οροφή του κλουβιού χωρίς να χρειαστεί να σκαρφαλώσει αφού την φτάνει με την μύτη της. Επίσης στην μικρή πατήθρα δεν σπάει την ουρά της αφού όταν κάθετε επάνω δεν ακουμπάει η ουρά στην πατήθρα επειδή είναι μικρή (κομένη).
 
Αγαπητέ φίλε πολύ αξιόλογες οι πληροφορίες σου για το κλουβί της καρδερίνας. Ευχαριστώ
 
Καλημέρα,

έχω 2 μικρές καρδερίνες, ακόμη δεν εχουν βγάλει χρώματα, σε 2 κανονικά κλουβιά για καναρίνια. Το΄πρόβλμα είναι ότι, όταν τις καθαρίζω αυτές κάνουν σαν τρελές, με αποτέλεμσα να προσπαθούν να βγούν έξω απο το κλουβί χτυπώντας το κεφάλι τους στα σύρματα του, έτσι το κεφάλι τους ματώνει...

Τι πρέπει να κάνω; Να αλλάξω κλουβιά; Να μην τις καθαρίζω συχνά μέχρι να συνηθίσουν το χώρο τους και τους ανθρώπους, γιατί δεν τις έχω πολύ καιρό, περίπου 3 εβδομάδες..

Ευχαριστώ,

Βασίλης
 
Ti einai mia kanonika kloubia gia kanarinia ;

Ego boro na milao mono gia ton afto mou, kai oxi gia olo to forum. Ala afto pou diabaso mou lei afta ta mikra einai piasmena poulia. Toulaixston etsi mou fenete.

Kai na eimai likrina an einai etsi, den exo kamia oreksi na boithao, giati afto einai mia praksi pou den einai sosto kai oso boithao tha gino kai ego enoxo.



Alexandros
 
Κλούβα μεγάλη, και όχι μικρή όπως έχω δεί απο κάποιους άλλους.
Τις καρδερίνες τις αγόρασα για αρσενικά... αν είναι να τις αφήσω θα το κάνω, δεν εχω πρόβλημα, αλλα πως μπορώ να αποκτήσω και εγώ καρδερίνες;
 
An einai etsi se koroidebane. Sta abafta den boris na ksereis ti filo einai. Makari na min pliroses pola lefta, giati etsi kai alios to lefta sou xaneis.

An seleis na kaneis kati kalo, anoikse to kloubi gia na figoune, alios exeis sto telos tin "oreo emperia" ma mathebeis ta nekra mikra apo tin klouba sou.

Aftes tis Karderines, tous pires gia na ektrefeis i gia to kelandima;

Alexandros
 
Τις πήρα κυρίως γιατί μου αρέσουν σαν πουλιά, βέβαια και για το κελάδημα!

Αλλά αφού είναι έτσι, μάλλον θα τις αφήσω.

Αλλά, πώς μπορώ να προμηθευτώ καρδερίνες;
 
Back
Top