Φροντίδα Κλουβί για Γιόρκσαϊρ

ζιζι

PB Known Member
Εγγραφή
25 Μαρ 2009
Μηνύματα
4.160
Πόλη
Κωνσταντινούπολη
Καλημέρα παιδιά. Κάνω μια έρευνα αγοράς για κλουβάκι για γιορκσαιρ. Σκέφτηκα να πάρω ζευγαρωστρα ώστε να έχει αρκετό χώρο αλλά και γιατί ίσως αργότερα αποφασίσω να τον ζευγαρωσω. Ποιο είναι το κατάλληλο μέγεθος ζευγαρώστρας για τη συγκεκριμένη ράτσα; Αυτή είναι καλή ή είναι μικρή;

567875.webp
QH ÇİFTHANE ÜRETİM KAFESİ KARIŞIK RENKLİ (77 x 46 x 46)
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Αν η διάταξη των πατηθρων είναι η σωστη δεν θα έχεις θέμα κατά την γνώμη μου
 
Ωραία. Οι ταΐστρες που είναι από την μέσα πλευρά δεν είναι πρόβλημα; Δεν θα λερώνεται η τροφή;
Σίγουρα θα λερώνεται, εδώ λερώνουν τις ποτιστρες.
Αν και εφόσον η επόμενη περίοδος αναπαραγωγής αργεί, δεν κοιτάς για κάτι καλύτερο από Ελλάδα; κάτι τέτοιο [page not found]
 
Τι τιμή βγαίνει εκεί;
170 λίρες, περίπου 32 ευρώ

Σίγουρα θα λερώνεται, εδώ λερώνουν τις ποτιστρες.
Αυτές είναι μικρές νομίζω για γιορκσαιρ. Αν δεν είναι μικρές δεν χρειάζεται να αγοράσω καθόλου. Έχω πάνω από 5 στο σπίτι μου από τα παλιά ζευγάρια μου.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Αυτές είναι μικρές νομίζω για γιορκσαιρ. Αν δεν είναι μικρές δεν χρειάζεται να αγοράσω καθόλου. Έχω πάνω από 5 στο σπίτι μου από τα παλιά ζευγάρια μου.
[page not found] Έχει την ίδια τιμή και τις ίδιες διαστάσεις
 
Έχει πολλές, αυτές συν την μεγαλύτερη είναι με συρταρακι που βολεύει πολύ στην αναπαραγωγή, επειδή δεν χρειάζεται μετακίνηση για καθάρισμα
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
οι ποτιστρες λερώνουν γιατί πολλά καναρίνια έχουν την συνήθεια να βάζουν μέσα στο νερό τους σπόρους για να μαλακώσουν.

Αυτό το πρόβλημα λύνεται με ποτιστρες κενου ή μπιλιας.
 
Τις δοκίμασα και αυτές και αναρωτιόμουν γιατί το καρδερινοκαναρο χτυπάει την ποτίστρα... Σπορακι είχε φραξει την μπίλια. Τώρα πως τα καταφερε; Μόνο αυτό ξέρει
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Διάβασα σε άλλο ποστ ότι στα Γιορκ είναι προτιμότερο οι ταΐστρες να είναι εσωτερικές γιατί στις εξωτερικές ίσως να μην βολεύονται. Ο δικός μου βέβαια αν είναι για φαγητό βολεύεται παντού. Αλλά γενικά μου φάνηκε πολύ καλή η συγκεκριμένη.
 
Μια χαρά φαίνεται από την φωτογραφία απλά από κοντά έλεγξε την στιβαρότητα της σαν κατασκευή.
Επίσης πλαϊνές πόρτες δεν φαίνεται να έχει για ζευγαρωστρες
 
Οι πλαϊνές πόρτες χρειάζονται στην περίπτωση που βάλω εξωτερική φωλιά, σωστά; Εγώ χρησιμοποιουσα πάντοτε εσωτερικές. Τώρα με τα συγκεκριμένα πουλάκια δεν ξέρω τι βολεύει.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Και πάλι αν θες για εξωτερική φωλιά αχρηστευεις την μία πόρτα. Το έχω δει και σε εκτροφείο που οι κλούβες ήταν η μια δίπλα στην άλλη Αλλά και πάλι με τόσο μεγάλο κλουβί, μια εσωτερική φωλιά δεν νομίζω να είναι πρόβλημα
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Εντελώς τυχαία (αν θέλετε το πιστεύετε 😛) έπεσε το μάτι μου εχθές στη σελίδα ενός εκτροφεα Γιορκ εδώ στην Πόλη. Μετά το καλοκαίρι ίσως πάλι εντελώς τυχαία να τον επισκεφτώ.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Ζωή, επειδή πρόκειται για μεγαλόσωμα πουλιά, πρώτα ίσως θα ήταν καλύτερα να δεις τις διαστάσεις της φωλιάς, μήπως ειναι μεγαλύτερες και μετά να δεις και τις διαστάσεις των πλαϊνών πορτών κι έπειτα να αγοράσεις ζευγαρωστρα. Ίσως η καλύτερη μέθοδος θα ήταν να επισκεφτείς το εκτροφείο στην Πόλη νωρίτερα προ της όποιας αγοράς.
 
Εντελώς τυχαία (αν θέλετε το πιστεύετε 😛) έπεσε το μάτι μου εχθές στη σελίδα ενός εκτροφεα Γιορκ εδώ στην Πόλη. Μετά το καλοκαίρι ίσως πάλι εντελώς τυχαία να τον επισκεφτώ.
Αν προετοιμαζεις κατάσταση ξεκίνα τις επαφές από τώρα, για τον σουλτανο πρέπει να βρεις σουλτάνα κανονική και όχι όποια να είναι από το χαρέμι 🙄
 
Back
Top