Φροντίδα Κλουβί για αρσενικό καναρίνι που δεν κελαηδά

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης congion
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

congion

PB New Member
Εγγραφή
5 Ιαν 2009
Μηνύματα
46
Πόλη
Αθήνα
Καλή χρονιά με ότι επιθυμεί ο καθένας.
Έχω 3 Καναρίνια, μην με ρωτήσετε τι είδους(2 κίτρινα και 1 μαυρόασπρο).Ασχολούμαι με το είδος από τον Απρίλιο του 2007. Ένα είναι θηλυκό, το δεύτερο(μαυρόασπρο) αρσενικό και το
τρίτο όταν μου το δώσανε είπανε ότι είναι αρσενικό. Για το τελευταίο προβληματίζομαι πολύ εξαρχής γιατί δεν κελαηδάει, έχει χοντρό σουλούπι και τις περισσότερες φορές δεν είναι τόσο ενεργητικό και δραστήριο όσο τα υπόλοιπα. Μάλλον, πρέπει να απευθυνθώ σε Πτηνίατρο να μου πει αν έχει κάτι, γιατί μετά από ένα χρόνο δεν μου κάνει καρδιά να το δώσω πίσω.Φέρει δαχτυλίδι στο ένα του πόδι. Τα άλλα σκέπτομαι φέτος να τα ζευγαρώσω. Έχω ένα μεγάλο κλουβί με το θηλυκό και το"αρσενικό"(προβληματικό) μαζί ενώ στο δεύτερο μικρό κλουβί
έχω το καλό αρσενικό. Τα δύο κλουβιά τα έχω δίπλα δίπλα. Τι λέτε να κάνω με το "αρσενικό" που σας περιέγραψα;Να πάρω τρίτο κλουβί ή ζευγαρώστρα για τα άλλα δύο. Ευχαριστώ, Χρόνια πολλά και αναμένω.
 
Πόσο χρονων είναι το υποτιθέμενο αρσενικό; ( η χρονολογία γεννήσεώς του αναγραφεται στο δαχτυλίδι που φοράει στο πόδι του). Υπάρχουν οι εξης περιπτώσεις:
Αν είναι παχουλό και μεγάλο σε ηλικία δικαιολογείται να μην κελάηδαει παρα πολύ.
Αν δεν κελαηδάει καθόλου και δεν το άκουσες ποτε να κελαηδεί ή να κανει μονοτονο κελάδημα, ίσως είναι θηλυκό.
Το γεγονός βέβαια οτι το έχεις μαζί με το θηλυκό είναι ένας λόγος που δεν το έχεις ακούσει, μιας και αφου βρήκε το ταίρι του δεν εχει λογο να κελαηδεί( μιας και στη φύση ο λόγος που κελαηδεί το αρσενικο είναι για να προσελκύσει το ταίρι του.)
Αν είναι παχουλό χρειάζεται ευρύχωρο κλουβί με 2 πατήθρες χωρίς κούνια, για να κινείται, να γυμνάζεται και να αδυνατήσει.
Εξέτασε και το ενδεχομενο να του δίνεις μια πιό light τροφή για λίγο.
Οπότε κρατας την ζευγαρώστρα για το ζευγαρι, εχοντάς τα χωρισμένα αυτη την εποχή, και παιρνεις ενα άνετο κλουβί για τον υποτιθέμενο αρσενικό!
 
Mήπως να ανέβαζες καμιά φωτό. Εχω την υποψία οτι πρόκειται για
κάποια "στρουμπουλή" ράτσα, Γκλόστερ, ας πούμε.
 
Kαταρχήν,Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Το εν λόγω αρσενικό το πήρα 31/08/2007 και μου είπαν ότι ήταν περίπου 6-7 μηνών. Πάνω στο δαχτυλίδι
γράφει:E 386 013 084 BOF 07
 
Επιπλέον, εξαρχής δεν κελαηδούσε.Βασικά πρέπει να μάθω αν με κοροϊδέψανε δίνοντας μου θηλυκό αντί για αρσενικό. Κατά δεύτερον όπως προανέφερα δείχνει πλλές φορές νωχελικό και μου μπαίνουν σκέψεις για Ακάρεα ή κάτι σχετικό. Μπορεί,όμως να είναι θέμα ράτσας, αλλά είναι εκνευριστικό να το βλέπω τόσο αδρανή σε σχέση με το θηλυκό ή με ότι συμβαίνει γύρω του.
 
Ο κωδικός ΒΟF, δείχνει Βελγική προέλευση.
και η ηλικία του πουλιού είναι γεννημένο 2007
τα υπολοιπα
Ο κωδικός του συλλόγου στον οποίο ανήκει ο εκτροφέας, ο αριθμός μητρώου του εκτροφέα.
Ο αύξων αριθμός δακτυλιδιού. Μπορείς επίσης να αναγνωρίσεις τη χρονολογία γέννησης του πουλιού από το χρώμα του δαχτυλιδιού, αφού σε κάθε έτος αντιστοιχούν δαχτυλίδια συγκεκριμένου χρώματος, για το 2007 ειναι μαυρο


Συμπτώματα (αναλυτική περιγραφή):


Ηλικία Πουλιού:
Φύλο:
Χώρος Εκτροφής (εσωτερικός ή εξωτερικός):
Θερμοκρασία Χώρου:
Ημερομηνία Απόκτησης του Πουλιού:
Ημερομηνία Εμφάνισης Συμπτωμάτων:
Διατροφή:
Αξιολόγηση Περιττωμάτων:
Αναπνοή (συριγμοί, δύσπνοια κλπ):
Κινητικότητα:
Τρέφεται Κανονικά:
Προηγηθείσα Θεραπεία:
Καραντίνα (έχει τεθεί ή όχι):
Παρατηρήσεις:
ριξε και μια ματια εδω :

και τελος
Ακάρεα της Τραχείας

 
Xρώμα δαχτυλιδιού ασημί και οι αριθμοί γραμμένη μαύροι.
Βάση των δικών μου γνώσεων ισχύουν τα εξής:
Περίπου 23 μηνών ηλικία
Φύλο:Aρσενικό μου το έδωσαν, δεν έχω εξακριβώσει αν ισχύει, μόνος μου δεν βγάζω άκρη
Χώρος εκτροφής:Άγνωστο. Όταν το πήρα ήταν σε εσωτερικό χώρο, ενώ σε μένα είναι μέσα έξω. Τι γινόταν πριν δεν το ξέρω.
Το απόκτησα:31/08/2007
Tα συμπτώματα ίδια εξ' αρχής
Διατροφή:Kαναβούρι εμπλουτισμένο με βιταμίνες Βιταμίνη κίτρινη(πως λέγεται), αυγό. Έχω αφαιρέσει το σουπιοκόκκαλο πάρα πολύ καιρό και είναι λάθος μεγάλο. Τα ράμφη τους έχουν μεγαλώσει και μπορεί να έχουν πρόβλημα ασβεστίου.
Αξιολόγηση περιττωμάτων:Aρκετά υγρά και πρασινοκίτρινη χροιά.
Έχω ακούσει κάποια δύσπνοια αρκετές φορές,ίσως και συριγμό
Κινητικότητα:Περιορισμένη, κάνει το μπάνιο του, κινείται μόνο όσο πρέπει. Μάλλον λιγότερο απ' όσο πρέπει.
Ναι τρέφεται κανονικά.
Καμία προηγηθείσα θεραπεία τουλάχιστον από εμένα.
Όχι σε καραντίνα
 
Η διατροφή του δεν είναι ισορροπημένη. Μονο Καναβούρι και κιτρινες βιταμίνες( υποψιάζομαι χύμα και οχι συσκευασμένες) δεν είναι αρκετες για να εχεις ενα υγιές πουλί. Οι κενώσεις του μάλλον το αποδεικνύουν. Και τα υπόλοιπα πουλια σου έτσι σιτίζονται; αν ναι, μαλλον πρέπει να ξανασκεφτείς την απόφασή σου για αναπαραγωγη. Βαλε οπωσδηποτε σουπιοκόκκαλο και γκρίτ, αγόρασε συσκευασμένη τροφή για καναρίνια και επισκεψου σίγουρα και εναν γιατρό.
 
Ναι το ίδιο τρέφονται.Από αύριο θα φροντίσω το θέμα αυτό. Θα ενημερώσω σχετικά. Να δω τι θα μου πει και ο γιατρός.
 
Αν όπως αναφέρεις έχεις και το θηλυκό στο ίδιο κλουβί, παρατηρησε αν παρουσιάζει και εκείνο τα ίδια συμπτώματα ( σχετικάμε τις κενώσεις, τον συριγμό, και την κινητικότητα) και ανάφερέ το στον πτηνίατρο για να ξέρει τί θεραπεία θα δώσει
 
Αν το υποτιθέμενο αρσενικό εχει κατι μεταδοτικό, είναι πιθανόν να έχει κολλήσει και να παρουσιάσει σε λίγο τα συμπτώματα. Πως καταφέρνεις να ξεχωρίσεις τις κενώσεις των πουλιών; Αφου σιτίζεται και το θηλυκό με το ίδιο τρόπο...🙄

Ψαξε το παχουλο αρσενικό κατω απο την κοιλιά φυσώντας τα πουπουλα και δες το χρώμα της κοιλιάς του. Μια φωτογραφία θα βοηθούσε πολύ.
 
Εχω το ιδιο σχεδον προβλημα κι εγω με μια καναρα μου.
Οριστε:
Ηλικία Πουλιού: 3
Φύλο: θηλυκο
Χώρος Εκτροφής (εσωτερικός ή εξωτερικός): εξωτερικος
Θερμοκρασία Χώρου:
Ημερομηνία Απόκτησης του Πουλιού: ζευγαρωμα δικο μου προ 3 ετων
Ημερομηνία Εμφάνισης Συμπτωμάτων: απο τον πρωτο χρονο
Διατροφή: χυμα τροφη σπορων αναμικτη (καλη παροτι χυμα), αυγοτροφη συσκευασμενη, φρεσκο αυγο περιοδικα
Αξιολόγηση Περιττωμάτων: υγρα σχετικα με πρασινη αποχρωση
Αναπνοή (συριγμοί, δύσπνοια κλπ): οχι
Κινητικότητα: ελαχιστη
Τρέφεται Κανονικά: ναι
Προηγηθείσα Θεραπεία: οχι
Καραντίνα (έχει τεθεί ή όχι): οχι
Παρατηρήσεις: πολλες φορες ειναι κυριολεκτικα ακινητο ενω μετα την φετινη πτερροροια, η δεξια του φτερουγα ειναι ελαφρως κρεμασμενη.
 
Back
Top