Φροντίδα Κλουβί για μπάνιο κοκατίλ

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης IasonasΚ
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

IasonasΚ

PB New Member
Εγγραφή
21 Ιουν 2018
Μηνύματα
301
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα παιδία και καλό μήνα!

Τις προάλλες έκανα μπάνιο τον Ιγκόρ και την Κίρα. Μετά το μπάνιο έφαγα 3 τέταρτα μονο για να καθαρίσω το κλουβί και τον τοίχο δίπλα του. Τώρα που ο καιρός ανοίγει θα ήθελα να μπορώ να τα κάνω μπάνιο πιο συχνά αλλά η όλη διαδικασία είναι υπερβολικά δύσκολη και χρονοβόρα. Σκέφτηκα λοιπόν μηπως τους αγόραζα ένα έξτρα κλουβί που τα το χρησιμοποιώ αποκλειστικά για το μπάνιο τους.
Οπότε ήθελα να σας ρωτήσω εάν έχετε κάποια πρόταση να κάνετε, δυό κινέζικες ζευγαρώστρες (γιατι διπλώνουν και αποθηκεύονται εύκολα) λέτε να κάνουν;
 
Γιώργο δεν γίνεται γιατί δεν κάθονται και δεν μένω και μόνος.
Στο μπάνιο αν τα πάρεις ένα ένα με ένα μπολακι από κάτω από την βρύση και να στηρίζονται στο χέρι σου; Στον νυπτηρα εννοώ ο δικός μου έτσι κάνει
 
Μεγάλο πρόβλημα το μπάνιο μέσα στο κλουβί. Μην φανταστείς ότι αν έμπαιναν σε μπανιέρα ο χαμός θα ήταν μικρότερος.
Εγώ γλίτωσα δίνοντας μπανιέρα μόνο εκτός κλουβιου.
Αν πάρεις ζευγαρωστρα να προσέξεις να έχει μεγάλες πόρτες γιατί μερικές έχουν μικρές πόρτες κατάλληλες για καναρίνια.
 
To 1o κλουβί του Ιγκορ δε βολευει; έτσι κι αλλιως για 15 λεπτα θα το χρειάζεσαι κάθε φορά.
Έχει δίκιο ο Βαγγέλης. Γιατι να ξοδεύεσαι αν έχεις το παλιό;
 
Γιατί υπαρχει το πρόβλημα του χώρου. Το 1ο κλουβί το έχω λύσει γιατί δεν χώραγε πουθενά αλλού. Γι αυτό σκέφτηκα την λύση της ζευγαρωστρας που μπορεί να διπλωσει και να αποθηκευτεί εύκολα ωστόσο το θέμα της πόρτας δεν το είχα σκεφτεί. Θα δοκιμάσω και άλλη μια ειδική μπανιέρα που έχω αγοράσει και μετά βλέπουμε.
 
Γιατί υπαρχει το πρόβλημα του χώρου. Το 1ο κλουβί το έχω λύσει γιατί δεν χώραγε πουθενά αλλού. Γι αυτό σκέφτηκα την λύση της ζευγαρωστρας που μπορεί να διπλωσει και να αποθηκευτεί εύκολα ωστόσο το θέμα της πόρτας δεν το είχα σκεφτεί. Θα δοκιμάσω και άλλη μια ειδική μπανιέρα που έχω αγοράσει και μετά βλέπουμε.
Η 76αρα που έχω τώρα για τη μικρή μου έχει μεγάλη πόρτα, οι 60αρες που είχα στην Ελλάδα είχαν μικρές. Δεν είναι απίθανο όμως να βρεις και μικρή ζευγαρωστρα με μεγάλες πόρτες.

Εγώ έχω και μια άλλη ιδέα. Θα πάρεις ένα νάιλον τραπεζομάντηλο από αυτά που πουλάνε στη λαϊκή για το μπαλκόνι. Το στρώνεις πάνω σε ένα τραπέζι ή ακόμη και στο πάτωμα και βάζεις πάνω το σταντ τους. Το τραπεζομάντηλο το καθαρίζεις με ένα βετεξ σε ένα λεπτό και εχεις μόνο το καθάρισμα του σταντ.
 
robbie.jpg
εμείς έχουμε αυτό το κλουβάκι για μπάνιο και ηλιοθεραπεία.έχει μικρή πόρτα, αλλά ο Ρόμπυ δεν δυσκολεύεται να μπει...όσο για να βγει... Είναι ακόμα πιο εύκολο, γιατί δεν του πολυαρέσει. Οπότε μόλις του πω βγες, ανοίγει και την πόρτα και βγαίνει αμέσως. 😂
 
View attachment 62828
εμείς έχουμε αυτό το κλουβάκι για μπάνιο και ηλιοθεραπεία.έχει μικρή πόρτα, αλλά ο Ρόμπυ δεν δυσκολεύεται να μπει...όσο για να βγει... Είναι ακόμα πιο εύκολο, γιατί δεν του πολυαρέσει. Οπότε μόλις του πω βγες, ανοίγει και την πόρτα και βγαίνει αμέσως. 😂
Ρε συ Σούλα... κλουβάκι για ηλιοθεραπεία και μπάνιο και είναι πιο εξοπλισμένο και από τα δικά μας για μόνιμη κατοικία!
 
Το βλέπω λίγο ταλαιπωρια το άνοιξε κλείσε της ζευγαρώστρας και με το καιρό θα σου ξεφλουδίσει στα σημεία που τρίβεται..
Μια 60αρα με μεγάλες πόρτες είναι αυτή εδω...

https://www.pet4u.gr/bird-cage-white-wire-9669.html

Αν δεν ακουλουθήσεις τη μέθοδο του σταντ με τραπεζομάντιλο που σου λέει παραπάνω η Ζωή... Μια άλλη πιο ευκολη λίση ίσως είναι κλουβί μεταφορα για σκυλια. Πιστευω οτι ειναι πιο ευκολα στο κλείσε-ανοίξε...

https://www.pet4u.gr/metalliko-kloubi.html
 
Ρε παιδιά, στην προκειμένη περίπτωση απλά χρειαζόμαστε χώρο... Μια πατήρθα κάπου απλά να κάθονται...
Αν δε θέλουν μπάνιο, απλά δεν κάνουν. Γιατί να τα βάλει σε μικρό κλουβάκι;
 
Ρε παιδιά, στην προκειμένη περίπτωση απλά χρειαζόμαστε χώρο... Μια πατήρθα κάπου απλά να κάθονται...
Αν δε θέλουν μπάνιο, απλά δεν κάνουν. Γιατί να τα βάλει σε μικρό κλουβάκι;
Εξέφρασε το προβληματισμό του και ζήτησε τη γνώμη μας, οπου και την εκφράζουμε... Κανεις δε του είπε να τα βάλει σε μικρό κλουβι.
 
Τελικά την λύση την έδωσε το παιδί από το birdmarket. Του είπα για ζευγαρωστρα και προς τιμήν του μου λέει "Γιατί να ξοδευτείς;" και μου βρήκε ένα κλουβί του οποίου ανοίγει η οροφή σε περίπτωση που δεν θελήσει να μπει από την πόρτα. Η τιμη του όσο δύο σακουλάκια τροφής!

IMG_20190504_215433-992x744.jpg
 
Τελικά την λύση την έδωσε το παιδί από το birdmarket. Του είπα για ζευγαρωστρα και προς τιμήν του μου λέει "Γιατί να ξοδευτείς;" και μου βρήκε ένα κλουβί του οποίου ανοίγει η οροφή σε περίπτωση που δεν θελήσει να μπει από την πόρτα. Η τιμη του όσο δύο σακουλάκια τροφής!

View attachment 62921
Πάντως αν δεν ανοίγουν φτερά, μην επιμείνεις.

Υγ. Κάλυμμα στον καναπέ: αργά έμαθα την αξία του.. :)
 
Back
Top