Φροντίδα Κλουβί για ringneck και συμβίωση με Monk

Νατάσσα Κ.

PB New Member
Εγγραφή
18 Απρ 2018
Μηνύματα
30
Πόλη
Αρτέμιδα
Έχω ένα αρσενικό Monk και σύντομα ένα αρσενικό ringneck.
Το κλουβί για το ringneck θα το φτιάξω μόνη μου. Τι διαστάσεις πρέπει να έχει;
Υπάρχει περίπτωση κάποια στιγμή να συνυπάρξουν στο ίδιο κλουβί και τα δυο;
'Η θα ήταν καλύτερα να φτιάξω ένα μεγάλο με χώρισμα;
 
Το καθε πουλι στο κλουβι του θα σε συμβουλευα! Εξω θα μπορεις να τα βγαζεις εφοσον εισαι και εσυ παρουσα φυσικα! Δε ξερεις πως αντιδραει το καθε πουλακι!

Διαστάσεις κλουβιού 1,00πλάτος Χ 0,65φάρδοςΧ0,80ύψος καλό είναι;
 
Δύο διαφορετικα είδη στο ίδιο κλουβί, σε καμία περίπτωση απολύτως, όσο καλά κι αν φαίνεται να τα πηγαίνουν "έξω".
Και οταν είναι "έξω" και τα δυο τα ματια χίλια δεκα τέσσερα.
 
Οι διαστάσεις του κλουβιου καλές φαίνονται αλλά περίμενε να σου πουν και τα παιδια που εχουν ρινγκνεκ. Φυσικα το καθε κλουβί και το ποσο καλό είναι εξαρτάται και απ' το ποσο έχεις σκοπό να το έχεις μέσα ή έξω το παπαγαλάκι.

Επίσης Νατάσσα να προσέχεις πολύ γιατί δύο αρσενικά στον ίδιο χώρο μπορεί να εγείρουν καταστάσεις "κτητικές". Κυρίως ο Μονκ που ήδη έχεις που θα δει το νέο ως "εισβολέα" στο χώρο του.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Επίσης Νατάσσα να προσέχεις πολύ γιατί δύο αρσενικά στον ίδιο χώρο μπορεί να εγείρουν καταστάσεις "κτητικές". Κυρίως ο Μονκ που ήδη έχεις που θα δει το νέο ως "εισβολέα" στο χώρο του.

Διάβασα εδώ το άρθρο που λέει για το όταν φέρνουμε ένα καινούριο πουλί στο σπίτι ενώ ήδη υπάρχει κάποιο άλλο το τι διαδικασία πρέπει να ακολουθήσω και σκοπεύω να το τηρήσω. Έτσι θα έχει προσαρμοστεί στο νέο περιβάλλον το ρινγκνεκ και θα μας έχει συνηθίσει, και μετά θα γίνει η γνωριμία σιγά -σιγά με το μονκ. Σωστά;
 
Διάβασα εδώ το άρθρο που λέει για το όταν φέρνουμε ένα καινούριο πουλί στο σπίτι ενώ ήδη υπάρχει κάποιο άλλο το τι διαδικασία πρέπει να ακολουθήσω και σκοπεύω να το τηρήσω. Έτσι θα έχει προσαρμοστεί στο νέο περιβάλλον το ρινγκνεκ και θα μας έχει συνηθίσει, και μετά θα γίνει η γνωριμία σιγά -σιγά με το μονκ. Σωστά;
Καπως ετσι. Φυσικα και οι δικες μας εμπειριες με τον καιρο μας βοηθουν να καταλαβαίνουμε τι θελουν και τι ζητανε, και προσαρμοζόμαστε ανάλογα με τα πουλάκια και το χαρακτήρα τους
 
Διαστάσεις κλουβιού 1,00πλάτος Χ 0,65φάρδοςΧ0,80ύψος καλό είναι;
εάν μπορείς να δώσεις λίγο ύψος ακόμα, θα ήταν καλύτερα. Οι παπαγάλοι είναι πουλιά που τους αρέσει το σκαρφάλωμα.
και εγώ θα συμφωνήσω με τα παιδιά.όχι διαφορετικά είδη, στο ίδιο κλουβί.
 
εάν μπορείς να δώσεις λίγο ύψος ακόμα, θα ήταν καλύτερα. Οι παπαγάλοι είναι πουλιά που τους αρέσει το σκαρφάλωμα.
και εγώ θα συμφωνήσω με τα παιδιά.όχι διαφορετικά είδη, στο ίδιο κλουβί.
Να κάνω το ύψος 1 μέτρο ή παραπάνω;
 
εάν μπορείς να δώσεις λίγο ύψος ακόμα, θα ήταν καλύτερα. Οι παπαγάλοι είναι πουλιά που τους αρέσει το σκαρφάλωμα.
και εγώ θα συμφωνήσω με τα παιδιά.όχι διαφορετικά είδη, στο ίδιο κλουβί.
Παντως ο δικος μου κατω κατεβαινει οταν τον σκεπαζουμε κ θελει να μας δει, οριζοντια κινειται, μια χαρα ειναι οι διαστασεις του!
 
Back
Top