Γενικά Κλουβί με καρδερινακια σε δέντρο

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Akisbet
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Akisbet

PB New Member
Εγγραφή
7 Σεπ 2014
Μηνύματα
253
Πόλη
Αλεξανδρούπολη
σημερα το απόγευμα που έκανα βόλτα την μικρή μου με το καρότσι ειδα σε μια ροδακινια ενα κλουβί με τέσσερα καρδερινακια που τα τάιζαν οι γονείς τους. Μου καρφώθηκε η ιδέα να πάω να τα ελευθερώσω αλλα επειδή την ημέρα θα με δουν σκέφτομαι να το κανω βραδυ. Τι λέτε αξίζει το ρίσκο; Θα καταφέρουν να βρεθούν με τους γονείς τους οταν ξημερώσει η θα καταλήξουν σε αρπακτικά μες την νύχτα;
 
Τους αφιλότιμους! Κανονικά πρέπει να τους κάνεις καταγγελία.
 
Τους αφιλότιμους! Κανονικά πρέπει να τους κάνεις καταγγελία.
Σίγουρα θα ιδρώσει το αυτί τους, δίπλα στο κτίριο του δασαρχείου εχει 2 πετ σοπ που πουλάνε καρδερινες κ αλλα άγρια 'εκτροφης '
 
Δλδ, οι γονείς ήταν έξω απο το κλουβί και τα μικρά μέσα;
Άσε μερικές μερες να περάσουν και μετά διακριτικά, αν μπορέσεις ελευθερώσει τα πρωί πρωί, με το χάραμα.
 
Άσε μερικές μερες να περάσουν και μετά διακριτικά, αν μπορέσεις ελευθερώσει τα πρωί πρωί, με το χάραμα.
Μα το πρόβλημα είναι πως δεν μπορεί να τα πάει μακριά από τους γονείς και θα τα ξανά μαζέψουν.
 
Δλδ; Κάτι μου διαφεύγει;
Μα το πρόβλημα είναι πως δεν μπορεί να τα πάει μακριά από τους γονείς και θα τα ξανά μαζέψουν.

... Αν περάσουν μερικές ημερες και μεγαλώσουν δεν θα μπορεί να τα ελευθερώσει και να επιβιώσουν;
 
Μου καρφώθηκε η ιδέα να πάω να τα ελευθερώσω αλλα επειδή την ημέρα θα με δουν σκέφτομαι να το κανω βραδυ
Γενικά είμαι κατά του "παίρνω το νόμο στα χέρια μου". Προτείνω να βγάλεις μερικές φωτογραφίες για να τις δημοσιεύσεις εδώ, τουλάχιστον αυτές που θα δείχνουν το κλουβί με τα μικρά χωρίς άλλα στοιχεία αναγνώρισης του χώρου και στη συνέχεια να στείλεις το σύνολο των φωτογραφιών με τη διεύθυνση υπό μορφή καταγγελίας στο δασαρχείο.

Το ιδανικό θα ήταν να ενημερώνεις συνεχώς το θέμα σου εδώ με τις εξελίξεις, για να ξέρουμε τι ακριβώς γίνεται στην πράξη με τις υπηρεσίες και κατά πόσο μπορούμε να υπολογίζουμε πραγματικά σε αυτές όταν προτείνουμε στον κόσμο να απευθυνθεί εκεί.
 
Αν το δασαρχείο και οι εξυπνοι που κλουβιαζουν φωλιες ειναι φιλοι-γνωστοι-συγγενείς δεν θα γίνουν πολλά, κλασσικές μικρές κοινωνίες οπου σχεδόν όλοι είναι υπέρ μιας πράξης η το αντίθετο, πάντως πράττουν συλλογικά τις περισσότερες φορές. Δεν ξέρω πως λειτουργούν οι καταγγελίες τέτοιου είδους πάντος γνωμη μου είναι οτι πρέπει να ενημερωθεί το δασαρχείο άλλης περιοχής για να παρέμβει εκει. Όπως και να 'χει πάντως λύση υπάρχει, μόλις δεί τα πουλια να μπορούν να πετάξουν ανοίγει την πόρτα να πάνε στο καλό αν δεν πιάσει τόπο η καταγγελία.
 
Συμφωνώ με τον Σταύρο, και πράγματι ο,τι περιγράφει στο πιο πάνω ποστ, ειναι και το σωστό, το politically correct, και αυτο που θα έπρεπε να γίνεται σε ανάλογες περιπτώσεις.
Αλλά, ποιος μας λέει οτι αν γίνει η καταγγελία, οι αρχές θα ανταποκριθούν; Και όταν λέω για ανταπόκριση, εννοω την απελευθέρωση των πουλιων όταν αυτά απογαλακτιστούν. Διότι μπορεί οι αρχές να μην κάνουν κατάσχεση, ( γιατι έτσι και κάνουν όπως ορίζεται φαντάζομαι απο το νόμο, ποιος θα μεγαλωσει τα καρδερινακια), μπορεί να κάνουν απελευθέρωση, με ο,τι συνέπεια μπορεί να εχει αυτο για τις ζωές τους, μπορεί να κάνουν σύσταση-παρατήρηση, και οι κλέφτες της φύσης να πουν, όλα καλά, τα ελευθέρωσαμε, και να μην το κάνουν, μπορεί ο Άκης, να εκτεθεί επώνυμα στις αρχές και αν δεν γίνει τιποτα, να μην μπορεί και ο ίδιος να τα σώσει μετά, και γενικά πολλά μπορεί να συμβούν, και ειναι μεγάλο το ρίσκο για τα μικρά.
Εγώ λοιπόν, θα επιμείνω, άσε λίγες ημερες να μεγαλώσουν και αν γίνεται τα αμολάς. Αν οχι, κανείς καταγγελία.
 
Εγώ λοιπόν, θα επιμείνω, άσε λίγες ημερες να μεγαλώσουν και αν γίνεται τα αμολάς. Αν οχι, κανείς καταγγελία.
Επειδή είμαστε στην Ελλάδα και αν μπλέξεις με καταγγελίες και μηνύσεις δεν γλυτώνεις ποτέ, και επειδή μιλάμε για ψυχούλες, θα συμφωνήσω με τον Γιάννη! Άστα ελεύθερα Άκη μου! Όσο το καθυστερείς τόσο χειρότερα είναι για τα μικρά καρδερινάκια!
 
Καλημερα καταρχήν. Έμαθα σε ποιον ανήκει το κτήμα, αλλα για πολλούς κ διάφορους λόγους(μικρή κοινωνία, η δουλεια μου κλπ) δεν θα προβώ σε καταγγελία. Τα πουλακια ειναι αρκετά μεγάλα ώστε να πετάξουν, οποτε σημερα λιγο πριν ξημερώσει κατα τις 5:00 -5:15 θα τα ελευθερώσω . Δεν περιμενω να συμφωνήσουν όλοι μαζί μου αλλα ελπιζω να ειναι για το καλο τους
 
Δεν περιμενω να συμφωνήσουν όλοι μαζί μου
Αν γινόταν αυτό θα ήταν και βαρετό! Πολλές γνώμες πολλές απόψεις διαφορετικοί άνθρωποι είμαστε όλοι! 😉

αλλα ελπιζω να ειναι για το καλο τους
Να ρωτήσω κάτι; Οι γονείς ακόμα τα ταίζουν απ τα κάγκελα αλλά φαίνονται μεγάλα πουλάκια;
 
Αν γινόταν αυτό θα ήταν και βαρετό! Πολλές γνώμες πολλές απόψεις διαφορετικοί άνθρωποι είμαστε όλοι! 😉


Να ρωτήσω κάτι; Οι γονείς ακόμα τα ταίζουν απ τα κάγκελα αλλά φαίνονται μεγάλα πουλάκια;
Εννοούσα ικανά να πετάξουν, ειναι γιαβρακια κ τα ταΐζουν οι γονείς τους, έτσι κ τα κατάλαβα απο τις φωνές οταν πήγαιναν κοντά οι γονείς τους
 
Πριν τα ελευθερώσεις κοίτα αν έχουν δαχτυλίδια στα πόδια... κι αν ναι κράτα τα στοιχεία τους.
Σωστά ειναι ένας απο διάφορους τρόπους ώστε να βαφτιστούν εκτροφής
 
Καλημερα καταρχήν. Έμαθα σε ποιον ανήκει το κτήμα, αλλα για πολλούς κ διάφορους λόγους(μικρή κοινωνία, η δουλεια μου κλπ) δεν θα προβώ σε καταγγελία. Τα πουλακια ειναι αρκετά μεγάλα ώστε να πετάξουν, οποτε σημερα λιγο πριν ξημερώσει κατα τις 5:00 -5:15 θα τα ελευθερώσω . Δεν περιμενω να συμφωνήσουν όλοι μαζί μου αλλα ελπιζω να ειναι για το καλο τους
Μπράβο βρε Άκη, να σαι καλά. Δεν ξέρεις πως θα θελα να ειμαι Αλεξανδρούπολη, να έρθω παρέα.
Γράψε μας αύριο πρωί - πρωί!
 
Καλημερα σε ολους. Τα κατάφερα! Τα 4 καρδερινακια εχουν μια ευκαιρία για καλύτερη ζωή απο αυτή που κατα τα φαινόμενα θα είχαν. Πολυ θα ήθελα να ειμαι κάπου κοντά κ να δω τη φάτσα του οταν αντίκρυσει ενα άδειο κλουβάκι αλλα πιςτευω μου αξίζουν 2-3 ωριτσες ύπνου καθώς δεν κοιμήθηκα όλο το βραδυ απο το άγχος κ την ανυπομονηςια! Α παραλίγο να ξεχάσω δεν είχαν δαχτυλίδια, ερασιτέχνες...😀
 
Back
Top