Γενικά Κλουβί με πάτωμα πλέγμα ή μόνο συρτάρι;

seneka21

PB New Member
Εγγραφή
16 Μαρ 2023
Μηνύματα
63
Πόλη
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Γεια χαρά σε όλους.
Ο προβληματισμός μου ξεκίνησε από το γεγονός ότι στο εμπόριο διατίθενται πάρα πολλά κλουβιά, μπορεί και στο μεγαλύτερο ποσοστό, με πλέγμα για πάτωμα.
Μετά από μία περιήγηση που έκανα στο εξαιρετικό forum μας, διάβασα ότι το πλεονέκτημα της σχάρας, εκτός της διασφάλισης τυχόν "απόδρασης", είναι και το ότι προστατεύει τα πόδια των πουλιών από τις ακαθαρσίες.
Από την άλλη όμως διερωτώμαι αν πράγματι αυτό είναι καλό για τα πόδια των πουλιών που ίσως ερεθίζονται-τραυματίζονται από την συχνή επαφή με το μέταλλο.
Επίσης με προβληματίζει η καθαριότητα του συρμάτινου δαπέδου διότι αν δεν είναι αποσπώμενο θα πλένεται δύσκολα.
Όσον αφορά την δική μου εμπειρία ως κατόχου ενός μόνο καναρινιού, η συχνή αλλαγή του υποστρώματος δλδ κάθε 3-4 ημέρες, δεν αφήνει το πάτωμα ιδιαίτερα λερωμένο και ανθυγιεινό. Επιπρόσθετα χρησιμοποιώ μαλακό πελλετ μαζί με ειδική άμμο για πουλιά και έχω την εντύπωση ότι το πουλάκι αρέσκεται να περνάει κάποιο χρόνο με τα πόδια στα "ζεστά". Στο κάτω κάτω είναι γνωστό ότι τα άγρια καναρίνια περνούν μεγάλο μέρος της ζωής τους στο έδαφος.
Τα παραπάνω τα ρωτάω γιατί σκέφτομαι την αγορά 2ου καναρινιού και κατά συνέπεια νέου κλουβιού και δυστυχώς η εμπειρία μου είναι ανεπαρκής για να βγάλω ασφαλή συμπεράσματα.

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας. Να είστε όλοι καλά.
 
Αυτά είναι δύο ποστ που βρήκα κ αναφέρονται στο θέμα που έθεσες. Νομίζω ότι με ένα πουλάκι έχεις την πολυτέλεια να επιλέξεις ότι βλέπεις ότι σε βολεύει χωρίς ιδιαίτερα αρνητικά επακόλουθα. Προσωπικά επιλέγω αποσπώμενη σχάρα, που είναι πολύ πιο βολική στην καθαριότητα από την σχάρα της παλιάς μου Ζευγαρώστρας που δεν ήταν αποσπώμενη. Κ έχεις δίκιο, ότι προσγειώνεται καμμιά φορά με δύναμη πάνω στην σχάρα, αλλά το προτιμώ αν πατάει στις κουτσουλιές του λιγότερο. Επίσης προτιμώ να αλλάζω το χαρτί Α3 που βάζω για υπόστρωμα, από το να είμαι με ή χωρίς σχάρα, με υπόστρωμα πχ ξύλου οξιάς ή άμμο κ να φτιαρίζω! Εμένα δεν βολεύει, εννοείται άλλους τους βολεύει μια χαρά.


[automerge]1686154152[/automerge]
Επίσης, μπορεί αν επιθυμήσεις να προχωρήσεις σε αναπαραγωγή, μέσα στην Ζευγαρώστρα να φιλοξενήσεις δύο ή παραπάνω πουλάκια. Εκεί νομίζω ότι επιβάλλεται η σχάρα για να γίνεται συχνά καθαριότητα αλλιώς θα πρέπει να αλλάζεις πολύ συχνά την άμμο υπόστρωμα.
 
Αυτά είναι δύο ποστ που βρήκα κ αναφέρονται στο θέμα που έθεσες. Νομίζω ότι με ένα πουλάκι έχεις την πολυτέλεια να επιλέξεις ότι βλέπεις ότι σε βολεύει χωρίς ιδιαίτερα αρνητικά επακόλουθα. Προσωπικά επιλέγω αποσπώμενη σχάρα, που είναι πολύ πιο βολική στην καθαριότητα από την σχάρα της παλιάς μου Ζευγαρώστρας που δεν ήταν αποσπώμενη. Κ έχεις δίκιο, ότι προσγειώνεται καμμιά φορά με δύναμη πάνω στην σχάρα, αλλά το προτιμώ αν πατάει στις κουτσουλιές του λιγότερο. Επίσης προτιμώ να αλλάζω το χαρτί Α3 που βάζω για υπόστρωμα, από το να είμαι με ή χωρίς σχάρα, με υπόστρωμα πχ ξύλου οξιάς ή άμμο κ να φτιαρίζω! Εμένα δεν βολεύει, εννοείται άλλους τους βολεύει μια χαρά.


[automerge]1686154152[/automerge]
Επίσης, μπορεί αν επιθυμήσεις να προχωρήσεις σε αναπαραγωγή, μέσα στην Ζευγαρώστρα να φιλοξενήσεις δύο ή παραπάνω πουλάκια. Εκεί νομίζω ότι επιβάλλεται η σχάρα για να γίνεται συχνά καθαριότητα αλλιώς θα πρέπει να αλλάζεις πολύ συχνά την άμμο υπόστρωμα.
Ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον και τον χρόνο σου.
Τα post που μου πρότεινες ήταν πολύ υποβοηθητικά.
Εγώ δυστυχώς δεν μπόρεσα να τα βρω, μάλλον γιατί χρησιμοποιούσα για την αναζήτηση τον όρο "πλέγμα" και όχι "σχάρα".
Ευχαριστώ και πάλι. Να είστε όλοι καλά.
 
  • Συμφωνώ
Αντιδράσεις: MARY58
Γιατί να μην έχει κάγκελα περιμετρικά; Ποιος ο λόγος που έχει τα πλαινά μεταλλικά τοιχώματα;

Γιατί να μην έχει κάγκελα περιμετρικά; Ποιος ο λόγος που έχει τα πλαινά μεταλλικά τοιχώματα;
Φίλε GregCC ευχαριστώ για το ενδιαφέρον.
Για να πω την αλήθεια δεν γνωρίζω τον λόγο. Ίσως γιατί έτσι διευκολύνεται η τοποθέτηση τους σε κλωβοστοιχίες στις περίπτωσεις που χρησιμοποιούνται σε εκτροφείο κτλ.
Αν κάποιος φίλος γνωρίζει κάτι περισσότερο ευχαρίστως να τον ακούσω.
Ευχαριστώ και πάλι. Να είστε όλοι καλά.
[automerge]1686198878[/automerge]
@ianos Ευχαριστώ. Φαίνονται ενδιαφέρουσες. Θα το δω.
 
@seneka21 λαθος δικο μου στην αναζητηση. Επικεντρωθηκα στο spices και στο χρωμα στο συρταρι.
δεν βλεπω σε αυτο αναφορα για corridor οπως το παραπανω διευκρινησε το αν σε απασχολει.
Επισυναπτω και documentation για την συναρμολογηση
 

Συνημμένα

δεν βλεπω σε αυτο αναφορα για corridor οπως το παραπανω διευκρινησε το αν σε απασχολει
Μπα, κανένα θέμα. Προσώρας ένα πουλάκι θα "στεγασω" όλο κι όλο. Ευχαριστώ και πάλι για το χρόνο σου.
 
@seneka21 Σχετικά με τα πλεονεκτήματα της σχάρας με χαρτί ή χωρίς σχάρα με υπόστρωμα το θέμα έχει καλυφθεί από το 2ο post της @MARY58 και τα links που υπάρχουν σε αυτό. Συμφωνώ με την άποψη ότι εκεί που δεν υπάρχει συνωστισμός (1-2 πουλιά) είναι πιο υγιεινό να βάζεις υπόστρωμα. Το τι υπόστρωμα θα βάζεις έχει να κάνει με την ιδιαίτερη προτίμηση του κάθε ενός, τις περιβαλλοντικές συνθήκες (ας πούμε κάπου που έχει έστω και λίγο αέρα, το πριονίδι που είναι πιο οικονομικό ίσως να είναι απαγορευτικό), το κόστος και άλλα. Γενικότερα η διαχείριση ενός φύλλου χαρτιού είναι πιο εύκολη από τον καθαρισμό της άμμου με την αφαίρεση του άνω στρώματος αλλά και το άδειασμα της βάσης όπου όλο και κάτι θα πέσει κάτω στο πάτωμα. Εγώ να προσθέσω εδώ κάτι που διαπίστωσα στην πράξη και με έχει ικανοποιήσει απόλυτα είναι το χαρτί Κραφτ περιτυλίγματος (μια πλευρά με αδιάβροχη μεμβράνη) σε διαστάσεις συγκεκριμένες ανάλογα με το πάτο του κλουβιού. Η αντοχή του στα περιττώματα είτε πρόκειται για υδαρά είτε συμπαγή είναι απίστευτη. Επίσης διπλώνει πολύ εύκολα λόγω πάχους (πολύ λεπτό και αδιαπέραστο) και η άμεση αντικατάσταση με νέο είναι παιχνίδι. Πράγμα μου έχει λύσει τα χέρια. Υπάρχει και σε ρολό αλλά προτιμώ τις πολλές διαστάσεις στις οποίες βγαίνει (ακόμα και για πιτόγυρα) σχεδόν για κάθε κλουβί. Το κόστος αμελητέο. Μπορείς με 5 ευρώ να πάρεις και 130 φύλλα. Βέβαια πάει με το κιλό. Αν πάρεις μεγάλη διάσταση θα βγουν λιγότερα τα φύλλα περίπου 80. Τώρα σχετικά με τα πλαϊνά στα κλουβιά μπορεί να είναι και αυτό που είπες για κλωβόστοιχίες, ίσως γιατί στοχεύουν περισσότερο σε επαγγελματίες εκτροφείς που τοποθετούνται οι κλωβοί ο ένας δίπλα στον άλλο σε σειρές και υπάρχει κατά κάποιο τρόπο μια προστασία για το σύνολο της εκτροφής σε περίπτωση νόσησης ενός πτηνού σε σχέση με ένα ανοιχτό κλουβί με πλέγμα που θα είναι πιο εύκολη η μετάδοσή της ασθένειας, μέσω σπόρων νερού, μπανιαρίσματος πτηνών κλπ. Επίσης ίσως να υπάρχει μειωμένο στρες στα πουλιά λόγω οπτικής απομόνωσης. Στους εξωτερικούς χώρους τα πλαϊνά βοηθάνε πολύ τον χειμώνα στη διατήρηση της θερμοκρασίας, στην προστασία από ρεύματα αλλά και εντοπισμού από αρπακτικά. Αρκεί ένα μόνο προστατευτικό μπροστά για την προστασία του πτηνού.
 
@Kostas Pyl
Ενδιαφέρον...Αντιστοιχα εμείς παίρναμε χαρτινα τραπεζομάντιλα με πλαστική μεμβράνη απο κάτω μιας χρήσης για εστιατόρια. Με μία κουτα (5-10 Ε βγάζαμε 1.5 χρόνο). Αλλά μετά τα θεώρησα αχρείαστα αντιοικολογικά λόγω πλαστικού και τα έκοψα γυρίζοντας στο χαρτί κουζίνας (επίσης είναι λίγο επικίνδυνο το πλαστικό αν φτάνουν να τα μασουλήσουν τα πουλιά). Υπάρχουν όμως και σκετα χάρτινα ή σαν λαδόκολλα ημιαδιάβροχα. Επίσης ήθελαν κόψιμο για τις διαστάσεις που είχε κάποιον μπελά.
 
@myr δεν μασουλαει κανένα πουλί το χαρτί. Μα κανένα. Επίσης επαφή δεν υπάρχει λόγω πλέγματος. Τέλος δεν γνωρίζω την σύσταση των χαρτιών από χημικές ουσίες αλλά θεωρώ ότι δεν θα είναι χειρότερη από αυτή του α4 λευκού χαρτιού καθότι χρησιμοποιείται ευρέως όπως ανέφερα και σαν χαρτί περιτυλίγματος στα σουβλάκια. Μιλάμε για ένα ευρέως χρησιμοποιούμενο τύπο χαρτιού και δεν ξέρω καν αν είναι μεμβράνη πλαστική καθότι δεν μοιάζει καθόλου με αυτή των χαρτιών τραπεζομάντηλων εστιατορίου. Δηλαδή μπορεί να είναι απλά αυτή η μορφή του χαρτολτού από κάτω. Θεωρώ μια δοκιμή με αναπτήρα ίσως μας δώσει κάποια ένδειξη αν είναι όντως πλαστική μεμβράνη ή χάρτινη. Παρόλα αυτά ακόμα και πλαστική να είναι όπως ανέφερα είναι πολύ λεπτή και η ποσότητα αμελητέα για να μιλάμε για οικολογικό αποτύπωμα. Προφανώς ακόμα και 100 φύλλα να βάλεις δεν θα αντιστοιχούν ούτε σε ένα πλαστικό ποτήρι με καπάκι από καπουτσίνο Φρέντο που αγοράζει ο κόσμος σωρηδόν καθημερινά. Αν βρεις κατάστημα με χαρτικά και πάρεις τέτοιο χαρτί θα δεις ότι βγαίνει σε όλες τις. Διαστάσεις. Εμένα με βόλεψε στις εξηντάρες μια διάσταση λίγο μεγαλύτερη από το μισό του συνολικού μήκους του πάτου της εξηντάρας και ακριβώς ίδια με το πλάτος του πάτου. Αυτη η διάσταση έχει το πλεονέκτημα ότι μπορείς να βάλεις το φύλλο το ένα να καπακώνει λίγο το άλλο και είσαι έτοιμος σε δευτερόλεπτα. Στο μάζεμα πας λίγο λοξά τον πάτο και το ένα φύλλο γλιστράει στο κάτω και αμέσως μετά τα μαζεύεις. Θα δεις ότι αυτό είναι πολύ εξυπηρετικό.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
και πέταμα λερωμένου χαρτιού, βέβαια το κάτω μέρος το έχω πάντα στην σακούλα σκουπιδιών και πέφτει μέσα μαζί με τα σπόρια και όχι έξω όπως στο βίντεο (δεν βολεύει και το κράτημα της κάμερας με το ένα χέρι). Είναι το πιο βολικό υπόστρωμα σε καθαρισμό πάτου που εγώ προσωπικά έχω δοκιμάσει.
 

Συνημμένα

  • ortensia.webp
    ortensia.webp
    19,5 KB · Προβολές: 8
  • Screenshot_2023-06-09-15-58-50-690_com.google.android.gm.webp
    Screenshot_2023-06-09-15-58-50-690_com.google.android.gm.webp
    90,5 KB · Προβολές: 8
  • Screenshot_2023-06-09-15-58-14-898_com.android.chrome.webp
    Screenshot_2023-06-09-15-58-14-898_com.android.chrome.webp
    56,3 KB · Προβολές: 8
Back
Top