Φροντίδα Κλουβί, σταντ και χειροποίητο παιχνίδι σε αναμονή κοκατού

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Shadow9
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Shadow9

PB New Member
Εγγραφή
13 Μαϊ 2020
Μηνύματα
203
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα σε όλους! Είμαι ιδιαίτερα ενθουσιασμένη και χαρούμενη, καθώς πλέον έχω αρχίσει την διαδικασία προετοιμασίας για να υποδεχθώ τον νέο μου παπαγάλο cockatoo μετά το Πάσχα 😁 !
Αρχικά λοιπόν πριν από 2 περίπου εβδομάδες παρέλαβα το κλουβί, τροφές, βιταμίνες και όλα τα σχετικά. Το συναρμολογήσαμε και το βάλαμε στην κατάλληλη θέση. Έπειτα σειρά είχαν τα παιχνίδια και ένα σταντ (που θα το παρουσιάσω μόλις τελειώσει). Γενικά είμαι από αυτούς τους περίεργους τύπους που ακόμα και τις πατήθρες θέλω να τις φτιάχνω εγώ😆. Έτσι μάζεψα πολλααααα ξύλα από το χωριό μου και άρχισα να τα φτιάχνω όλα. Εδώ λοιπόν θέλω να παρουσιάσω την διαδικασία με την οποία έφτιαξα σήμερα το πρώτο extreme παιχνίδι του παπαγάλου μου με τα εξής βήματα:
1. Καθάρισα με βραστό νερό και γυαλόχαρτο ένα-ένα τα ξύλα (κλαδιά και φλοιούς δέντρων_ Σημείωση: Όταν επιλέγεται φυσικά υλικά, ΠΡΕΠΕΙ πάντα να είναι από περιοχές όπου δεν θα είναι full στα φάρμακα και το κυριότερο να μην είναι τοξικά για τους φίλους μας, δείτε το παρακάτω θέμα: Ασφαλή-και-τοξικά-ξύλα-για-πατήθρες-και-παιχνίδια)
2. Μετά τα έψησα στον φούρνο για πολύ ώρα σε σχετικά μέτρια θερμοκρασία στον αέρα (προσοχή μην καούν) και τα άφησα αρκετές μέρες σε ένα δωμάτιο να στεγνώσουν
3. Αφού έχουν στεγνώσει καλά, κάντε τρύπες(ή και όχι) στα διαφορά σχήματα και μεγέθη που έχουν κοπεί τα ξύλα.
4. Και αρχίζουν οι κατασκευές! Εδώ θα πρότεινα τα σκοινιά που θα πάρετε να είναι βαμβακερά ή φυτικά, γενικά προσπάθησα να αποφύγω τα πολυεστερικά. Σε αυτή τη φάση βέβαια δουλεύει μόνο η φαντασία! Τα παιχνίδια μπορούν να είναι κάθε λογής, ανάλογα με το τι θέλει ο καθένας😉

Από κάτω παραθέτω μερικές φωτογραφίες του καινούριου μου κλουβιού, των υλικών και του τελειωμένου παιχνιδιού.
Πάντως σας προτρέπω όλους να φτιάχνετε τα δικά σας παιχνίδια αν είναι δυνατών, καθώς τότε μόνο είσαι100% σίγουρος για την ασφάλειά τους!
ΥΓ: Ναι το πρώτο μου παιχνίδι είναι λίγο χάλια, αλλά το 2ο σίγουρα θα είναι καλύτερο😅
 

Συνημμένα

  • Υλικά_1 (1).webp
    Υλικά_1 (1).webp
    84,5 KB · Προβολές: 40
  • Υλικά_2 (1).webp
    Υλικά_2 (1).webp
    118,9 KB · Προβολές: 36
  • Παιχνίδι_1 (1).webp
    Παιχνίδι_1 (1).webp
    236,5 KB · Προβολές: 34
  • Παιχνίδι_2 (1).webp
    Παιχνίδι_2 (1).webp
    231,4 KB · Προβολές: 37
  • Κλουβί_1 (1).webp
    Κλουβί_1 (1).webp
    136 KB · Προβολές: 39
  • Κλουβί_2 (1).webp
    Κλουβί_2 (1).webp
    186,3 KB · Προβολές: 41
Με το καλό να δεχτείς το νέο σου φίλο! Μπράβο για την κατασκευή σου, αν και δεν μπορώ να κρίνω το παιχνίδι. Μου φαίνεται τεράστιο γιατί εγώ έχω δυο μικρά budgies.😆 Βλέπω όμως ότι η βίλα του είναι έτοιμη.😄
 
Είναι όλα τέλεια! Με το καλο να δεχτείς τον παπαγάλο σου! 🦜🙂
Υ.Γ Ελπίζω όταν λες βιταμίνες να μην εννοείς την χύμα αβγοτροφή που συνηθίζουν να δίνουν στα pet shop ως κάτι καλό και απαραίτητο!
 
Θα πάρω galah ή ducorps cockatoo και για να πω την αλήθεια δεν ξέρω ακριβώς από που θα τον πάρω. Έχω έναν γνωστό που συνεργάζεται με pet shop, εκτροφείς κλπ και θα κάνει το καλύτερο για να μου βρει ένα υγιές παπαγάλο με όλα τα χαρτιά.Και για την ακρίβεια ξέρω πως έρχονται απο εξωτερικό και τώρα απλά περιμένουμε να επιτραπεί η είσοδος τους με όλα τα απαραίτητα έγγραφα. Α ναι και βασικά το διατύπωσα λίγο λάθος.. δεν πήρα βιταμίνες, απλά καμιά πέτρα ασβεστίου, ζεόλιθο και τα υπόλοιπα θα τα αναλάβω εγώ, δηλ θα φτιάχνω εγώ αυγοτροφή και διάφορα μείγματα με ξηρούς καρπούς δικής μας παραγωγής και λαχανικά.😁
[automerge]1619285705[/automerge]
Ααα να και το δεύτερο παιχνίδι που θα βρίσκεται μέσα στο κλουβί, στο οποίο βέβαια θα είναι ο παπαγάλος μόνο όταν λείπω, αλλιώς θα τον έχω την περισσότερη μέρα έξω στο σταντ του με άλλα παιχνίδια.

*Βέβαια δεν μπορώ να ανεβάσω την φωτογραφία καθώς το αρχείο είναι πολύ μεγάλο...οπότε θα το κάνω λίγο πιο μετά
 
Τελευταία επεξεργασία:
Με το καλό να έρθει κι ο ένοικος.

Θα πάρω galah ή ducorps cockatoo
Απο τα δύο, προσωπικά προτιμώ τα πρώτα. Είναι κατά τη γνώμη μου λίγο πιο "ανώδυνα" απο τα άλλα. 😄
 
@Shadow9 H άποψη μου είναι ότι το κάθε πουλί έχει το δικό του χαρακτήρα. Σχετικά με τι πράγμα όμως με ρωτάς, ως προς τον χαρακτήρα, τις ανάγκες, τον θόρυβο, την ικανότητα ομιλίας? Οι ανάγκες τους είναι παρόμοιες με αυτές όλων των κοκατού και το επίπεδο θορύβου είναι πολύ υψηλό. Όλα τα είδη των κοκατού δένονται συνήθως με ένα πρόσωπο περισσότερο δημιουργώντας πιθανά προβλήματα στη συνύπαρξη των υπόλοιπων ανθρώπων σε ένα σπίτι και η αγάπη που δίνουν στο ένα αυτό πρόσωπο είναι ολοκληρωτική. Στην Ελλάδα επίσης, δεν γνωρίζω κατά πόσο είναι εύκολο να το βρεις. Αν θέλεις να το συζητήσουμε εκτενέστερα άνοιξε ένα ξεχωριστό θέμα. 🙂
 
Λοιπόν επιτέλους τελείωσα να φτιάχνω το σταντ!..στο περίπου δηλαδή καθώς λείπουν οι ταΐστρες αλλά θα βρω έναν τρόπο να το κάνω και αυτό. Επίσης έφτιαξα και έβαλα τρία παιχνιδάκια😁
[automerge]1620930324[/automerge]
*οι φωτογραφίες είναι λίγο θολές..
 

Συνημμένα

  • Παιχνίδι_1.webp
    Παιχνίδι_1.webp
    67,4 KB · Προβολές: 16
  • Παιχνίδι_2.webp
    Παιχνίδι_2.webp
    78,6 KB · Προβολές: 14
  • Παιχνίδι_3.webp
    Παιχνίδι_3.webp
    86,5 KB · Προβολές: 14
  • Σταντ_1.webp
    Σταντ_1.webp
    21 KB · Προβολές: 17
  • Σταντ_2.webp
    Σταντ_2.webp
    84,1 KB · Προβολές: 17
  • Σταντ_3.webp
    Σταντ_3.webp
    75,7 KB · Προβολές: 17
Λογικά galah, ωστόσο αν υπάρχει σε αντίστοιχη τιμή ducorps ή κάτι άλλο θα πάρω εκείνο. Βέβαια αν έχω διαφορετικές επιλογές θα πάρω όποιον παπαγάλο με τραβάει και αλληλεπιδρά περισσότερο μαζί μου.
 
Back
Top