Κλουβα για ζευγαρι μεσαιων παπαγαλων

Greek yorkshire

PB Member
Εγγραφή
16 Απρ 2008
Μηνύματα
1.443
Πόλη
Χαϊδάρι
ο γαμπρος μου με πολυ μερακι εφτιαξε μια εξαιρετικη κατασκευη που αγγιζει τα ορια της επαγγελματικης κατασκευης. Προκειται για μια κλουβα που θα στεγασει τον Φρανκυ και την παρεα του. Οι διαστασεις ειναι 60 χ 50 χ 130. εχει δυο πορτακια, το πανω ισως να χρησιμοποιηθει για την ζευγαρωστρα, ειναι κλεισμενο ολο με κουνελοσυρμα, πανω κατω. υπαρχει η σχαρα για τις ακαθαρσιες η οποια ασφαλιζει και αυτη για να ειναι πιο ευκολη η μεταφορα της. Φυσικα εχει και ροδακια για να μετακινειται.
 

Συνημμένα

  • 1.webp
    1.webp
    57,6 KB · Προβολές: 1.412
  • 2.webp
    2.webp
    52,7 KB · Προβολές: 844
  • 3.webp
    3.webp
    58,3 KB · Προβολές: 529
  • 4.webp
    4.webp
    77,3 KB · Προβολές: 497
  • 5.webp
    5.webp
    65,6 KB · Προβολές: 498
ειμαι πολυ ενθουσιασμενος απο το αποτελεσμα. το κοστος των υλικων ειναι κατι παραπανω απο 40 ευρω
 

Συνημμένα

  • 6.webp
    6.webp
    78,9 KB · Προβολές: 292
  • 7.webp
    7.webp
    58,9 KB · Προβολές: 292
  • IMG_0086.webp
    IMG_0086.webp
    60 KB · Προβολές: 306
Πολυ ωραιο Πανο!
Ευχομαι να το ευχαριστηθει ο Φρανκυ κ η παρεα του!
 
Ειναι πραγματικα πολυ καλη κατασκευη και απο τις λιγες χειροποιητες που θεωρω προσωπικα καλαισθητες για να μπορουν να βρισκονται στο εσωτερικο του σπιτιου κι οχι στο μπαλκονι. Το μονο που θα προτιμουσα διαφορετικο ειναι οι πορτες. Εχω ενα κολλημα και θελω τα κλουβια να εχουν μεγαλη πορτα για να με εξυπηρετουν να αλλαζω οτι δεν μου αρεσει και να καθαριζω το εσωτερικο ευκολοτερα. Καποια πουλια επισης οπως ο Φοιβος αρνουνται να βγαινουν και να μπαινουν απο μικρες πορτες. Ελπιζω να μην εχετε κανενα τετοιο προβλημα και να μας πεις πως το δεχτηκε ο Φρανκυ, περιμενουμε φωτο και με αυτον μεσα οταν το γεμισεις. :):D
 
Μπραβο Δημητρη, πολυ καλη η κατασκευη!
Σου ευχομαι να το χαρει ο Φρανκυ και να βρεις και την "γυναικα"του συντομα!
Και βεβαια καλους απογονους...
 
ευχαριστω πολυ παιδια! ανεστη ο Φρανκυ ειναι ο μισος απο οτι ο Φοιβος οποτε το πορτακι του κλουβιου ειναι μια χαρα, οι διαστασεις ειναι 15 χ 15. εγω εχω υψος 1.88 οποτε το χερι μου φτανει να καθαρισει ανετα το πατωμα του κλουβιου. ειναι υπολογισμενα ολα. Θα φτιαξουμε ενα καπακι 60 χ50 χ 25 που να μπαινει πανω απο το κλουβι για μεγαλυτερη συσκοτιση και να αισθανονται ασφαλεια το βραδυ.
μια λεπτομερεια, επειδη αυτη η ρατσα τρελενεται να κρεμεται απο την οροφη,το κουνελοσυρμα συνεχιζει και μεσα απο το καπακι, οπως φαινεται στην φωτο 4.
 
Τελεια και οικονομική κατασκευή! Χρυσοχέρης ο γαμπρός σου!

Να το χαρεις γεματο με την οικογένεια του Φρανκυ 😉
 
πραγματικα χρυσοχερης. αφου μου πηρε κανα διμηνο να τον ψησω... ειχα ετοιμασει φωτογραφιες απο κατασκευες των παιδιων εδω μεσα για να παρει μια ιδεα. Δεν δεχτηκε να τις δει. Διαστασεις μονο ζητησε και ποσα πορτακια να εχει.
 
ρο πολύ καλή κατασκευή φτιάχνω και εγώ τώρα μια πολύ μεγάλη κλούβα για καναρίνια
 
υπέροχη κλούβα να την ευχαριστηθεί ο φίλος σου! Χρυσοχέρηδες μερικοί βρε παιδί μου εύγε
 
πολυ ωραια ειναι... Μου αρεσει πολυ... Και εγω θα τις ηθελα μεγαλυτερες τις πορτες για τον Denni μου... Πολυ καλη δουλεια πραγματικα
 
Πολυ καλη κατασκευη ιδιος απο θεμα εμφανισης. Δημητρη ο Ανεστης σου ειπε οτι θα προτιμουσε μεγαλυτερα πορτακια (και εγω) απο θεμα να μπορεις να το καθαριζεις πιο ανετα η να φτιαχνεις, τοποθετεις τα παιχνιδια κτλ πιο ευκολα. Φιλικα
Μεγια και παλι!
 
Η κατασκευη ειναι πραγματι φοβερη.

Δημητρη ο γαμπρος σου το κανει και επαγγελματικα η μονο για σενα την εφτιαξε αυτη την κλουβα;
 
ευχαριστω πολυ παιδια! Δεν το κανει σαν επαγγελμα, δυστυχως για μενα... απο το καλοκαιρι τον ζαλιζα για να το φτιαξει
 
Back
Top