Φροντίδα Κλουβιά με καναρίνια και παπαγάλο στο ίδιο μπαλκόνι

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης ΗΡΩ
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

ΗΡΩ

PB New Member
Εγγραφή
12 Φεβ 2009
Μηνύματα
82
Πόλη
Αθήνα
καλημέρα,ήθελα να ρωτήσω εάν μπορούμε να βάλουμε στο ίδιο μπαλκόνι κλουβιά με καναρίνια και παπαγάλο;, μήπως επηρεάζετε το κελάιδισμα των καναρινιών; Οι παπαγάλοι μπορούν να μείνουν τον χειμώνα στο μπαλκόνι ή χρειάζεται να είναι εντός σπιτιού; 😕
 
Για τα καναρίνια και παπαγάλους στα θέμαυτα συμβίωσης δε γνωρίζω..Αλλα το χειμώνα σίγουρα μέσα οι παπαγάλοι! Σκέψου οτι οι περισσότεροι κατάγονται απο χώρες με τροπικό κλίμα οπότε ένας βαρύς χειμώνας στη χώρα μας είναι επικίνδυνος! Αλλα για τι παπαγάλο μιλάμε;
 
Aκου απο ότι έχω διαβάσει και ακούσει οι παπαγάλοι θέλουν μέσα το χειμώνα. Είναι τροπικά πουλιά. Τα καναρίνια σίγουρα επηρεάζονται λίγο απο τις φωνές παπαγάλων. Γιατι είναι πολύ δυνατές και άπότομες και τρομάζουν. Οταν λες συμβίωση τι εννοείς; Στην ίδια κλούβα;η διπλα δίπλα; Στην ίδια κλούβα δεν στο προτείνω. Τι παπαγάλοι; Παπαγαλάκια;
 
εχτές είδα εναν κούκλο παπαγαλάκο στο pet της γειτονιά μου και τον ερωτεύθηκα, δεν ξέρω τι ράτσα είναι. Ειναι μικρούλης σε ηλικία μου είπανε και είναι το σωματάκι του πράσινο και το κεφαλάκι του γκρί.
 
εαν μπορώ να έχω τα κλουβιά τους στο ίδιο χώρο στο μπαλκόνι
 
Εξαρτάται πάντα για τι ειδος παπαγάλου μιλάμε.:)
Αν πρόκειται για Budgie σίγουρα δεν υπάρχει κανένα απολύτως πρόβλημα. Οσο καιρό έιχα ενα μονο παπαγαλάκι, είχε μάθει μάλιστα να κελαηδάει σαν καναρίνι:D

Αν όμως πρόκειται για μεγάλο παπαγάλο που κραυγάζει αρκετά δυνατά, πολλοί υποστηρίζουν οτι τα καναρίνια τρομάζουν και δεν κελαηδούν. Ομως κατα την γνωμη μου αν συνεβαινε κατι τέτοιο κανένα καναρίνι στα πετ σόπ δεν θα κελαηδούσε, αν το μαγαζι είχε και παπαγάλους. Αν ο παπαγάλος είναι αρκετά εξυπνος μπορεί να μιμηθεί το κελάηδημα των καναρινιών

Οι παπαγάλοι καλό είναι να φιλοξενούνται εντός σπιτιού ειδικά τους χειμερινούς μηνες, αλλά και το καλοκαίρι δεν αντέχουν τις πολύ υψηλές θερμοκρασίες. Καλο είναι να βγαινουν για λίγη ωρα στο φως του ήλιου αλλα με προσοχή, καθώς και αρπακτικά κυκλοφορούν, αλλά και πολλά είδη είναι δεξιοτεχνες στην δραπέτευση και μετά...☹
 
Εγω είχα το καναρίνι μου στον ίδιο χώρο μαζί με τα κοκατίλ τα μπάντζι και τα shaft tails και δεν επηρεάστηκε το κελάηδισμά του. Ούτε τρόμαζε με τους παπαγάλους, ίσα ίσα τους είχε συνηθίσει..
Αυτός ο παπαγάλος που είδες μάλλον είναι Μονκ. Δες για αυτό το είδος περισσότερα εδώ:
https://community.petbirds.gr/threads/Μονκ-ή-Κουάκερ-monk-quaker-parakeets-myiopsitta-monachus.5879/
 
σ'ευχαριστώ μύριαμ για τις πληροφορίες,τα μπάντζι πως μοιάζουν;
 
Δες εδω https://community.petbirds.gr/threads/Παπαγαλάκια-budgie-budgerigar.44591/

Επίσης εδω https://community.petbirds.gr/forums/articles/?prefix_id=94 θα βρεις ενα σωρό χρησιμα άρθρα για πολλά είδη παπαγάλων. Μελέτησέ τα, διαβασε τις ιδιαιτεροτητές τους στην διαμονη, τις συνήθειές τους και την διατροφή τους και... Καλή επιλογή!
 
Εχοντας πολλα χρονια στον ιδιο εσωτερικο χωρο, κοκατιλ, μεγαλο παπαγαλο (Sulphur Crested Cockatoo) και καναρινια, δεν αντιμετωπισαμε ποτε κανενα προβλημα. Τα 'εκαστοτε' καναρινια 'ξεσηκωναν' τον κοσμο στο κελαηδημα (παρ'οτι οι κραυγες ενος τετοιου παπαγαλου ειναι πραγματικα τρομακτικες) και οι δυο παπαγαλοι μας, κελαηδουσαν σαν καναρινια με περισση χαρη!😉
 
Ηρω δεν νομιζω πως θα υπυρχει καποιο προβλημα αν θα τα βαλεις στο μπαλκονι μαζι.Απλα τους παπαγαλους να μην τους εχεις ολη την ωρα εξω,τωρα που ειναι και χειμωνας!Βγαζετα μονο λιγο το μεσημερακι που εχει ηλιο. Κανει καλο στο φτερωμα και την ψυχολογια τους! Αμα ομως εχει κρυο αποφυγε το!
 
Προσωπικά τα μπάτζι και τα καναρινια ξεχειμώνιασαν στο μπαλκόνι, αλλά είχα κατεβασμένη κάθετα την τέντα, στο κάγγελο είχα νάϋλον και έτσι δεν τα χτυπούσε αέρας. Η πιο χαμηλή θερμοκρασία που είχα στο μπαλκόνι φέτος ήταν στους 4 βαθμούς.
 
Απο προσωπικη εμπειρια τα καναρινια δεν επηρεαζονται απο αλλα πουλια! Αν ειναι να κελαηδησουν τα καναρια δεν τα σταματαει τιποτα:D
Οσο για το κρυο παπαγαλοι ειδικα το βραδυ μεσα, κρυωνουν πιο ευκολα απο τα καναρινακια! Τωρα αμα ειναι χειμωνας και εχει ηλιο την ημερα εγω τα βγαζω εξω!
 
ΣΥΝΔΥΑΣΜΟΣ ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ ΚΑΙ ΠΑΠΑΓΑΛΟΙ

η ράτσα του παπαγαλίνου είναι plum headed parakeet και μάλλον ειναι θηλύκο λόγω χρώματος.
 
ΣΥΝΔΥΑΣΜΟΣ ΚΑΝΑΡΙΝΙΩΝ ΜΕ ΠΑΠΑΓΑΛΟΥΣ

παιδάκια σας ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές με βοηθήσατε πολύ.
 
Back
Top