Φροντίδα Κλουβι Μπατζι

Budgies lover

PB New Member
Εγγραφή
14 Δεκ 2016
Μηνύματα
12
Πόλη
Πύργος
Γεια σας.
Θα ηθελα να σας ρωτησω. Εχω αγωρασει δυο μπατζι αλλα προσωρινα τα εβαλα σε ενα μικρο κλουβακι και ηθελα να αγωρασω ενα μεγαλυτερο.Λοιπον εχω βρει αυτο που μου αρεσει(θα το προσθεσω πιο κατω)διαστασεων 60χ41χ41 και ηθελα να ρωτησω αν ειναι καταληλο. Ευχαριστω εκ των προτερων!
 

Συνημμένα

  • ZEYGAROSTRA_MIKRH_2-500x500.webp
    ZEYGAROSTRA_MIKRH_2-500x500.webp
    24 KB · Προβολές: 36
Φίλε μου καλώς ήρθες στο petbirds, και στους LOS BUDGIESTAS! Να χαίρεσαι τα πουλάκια σου! Όσο για το κλουβί, μήκος φάρδος είναι οκ, το ύψος είναι λίγο χαμηλό! Αν βρεις κάποιο πιο ψηλό, γύρω στα 70 εκ είναι ακόμα καλύτερα! Αν όχι, και αυτό που βρήκες είναι εντάξει! Πρόσεχε μόνο τα διάκενα ανάμεσα στα κάγκελα να είναι το πολύ 1,2 εκ. Κάνε μας και μια παρουσίαση των φιλαράκων σου, με φωτό να τα θαυμάσουμε, και ότι απορία έχεις μην διστάζεις να ρωτάς!
 
Ευχαριστω πολυ φιλε. Σε αυτο το ηψος παμε στα στρνα και ψιλα κλουβια και ειχα ακουσει πως ειναι καλυτερη μια ζευγαρωστρα παρα ενα κλουβια για κοκατιλ οπως τα λενε
 
Η αλήθεια είναι ότι το μήκος βοηθάει να "πετάνε" υποτυπωδώς, και να ξεμουδιάσουν τα φτερά τους! Το ύψος, τα βοηθάει να σκαρφαλώνουν, που τους αρέσει! Ιδανικό κατά την γνώμη μου είναι κάποιο με διαστάσεις 50χ40χ70 αλλά όπως είπα παραπάνω αν δεν βρεις, και αυτό που βρήκες είναι μια χαρά!
 
P331_Greta_Cabrio_zinc_-300x300-300x300.jpg


Βρηκα και αυτο και το θεωρω καπος πιο καταλληλο για το σκαρφαλομα οπως μου ειπατε. Οι διαστασεις του ειναι 31χ50χ66(ανοιχτο απο πανω 75). Ειναι καταλληλο;
 
: Βρηκα και αυτο και το θεωρω καπος πιο καταλληλο για το σκαρφαλομα οπως μου ειπατε. Οι διαστασεις του ειναι 31χ50χ66(ανοιχτο απο πανω 75). Ειναι καταλληλο;
μοιάζει ιδανικό :)
 
Μια χαρά είναι! Όσο για τις πτήσεις, μόλις ηρεμήσουν και σε εμπιςτευτούν, και κάθονται στο χέρι σου ώςτε να μπορείς να τα βάζεις μέςα χωρίς κυνηγητά, μπορείς να τα βγάζεις να πετάνε έξω! Με προσοχή βεβαίως βεβαίως!
 
Τα βγαζω ηδη κι ας μην καθονται ακομη στο χερι μου τους αρεσει πολυ και μπρνουν μονα τους μεσα στο κλουβι τους οταν νυχτωνει. Ηθελα να ρωτησω ομως επειδη ειναι ασερνικο και θυληκο υπαρχει και περιπτοση να γινουν ζευγαρι και να μην 'ασχολουντε' με εμενα;
 
Από την στιγμή που είναι 2, αυτό είναι το πιθανότερο σενάριο, μια και δεν είναι ήδη ήρεμα! Βέβαια αφού τα έχεις έξω, άρα και εκτός χώρου τους που θεωρούν το κλουβί, υπάρχει το ενδεχόμενο να σε πλησιάσουν αυτά από περιέργεια, ιδίως όταν τρως, ή αν κρατάς την αγαπημένη τους λιχουδιά! Λίγο δύσκολο βέβαια, αλλά όχι ακατόρθωτο! Όσο για το κλουβί, επειδή δεν φαίνεται στην φωτό πρόσεξε μην είναι βαμμένα τα κάγκελα, διότι οι παπαγάλοι τρώνε την μπογιά, και είναι βλαβερό για την υγεία τους!
 
Για τα παπαγαλακια και εγω πολυ το φοβαμαι αυτο γιατι κινουντε γενικα σαν σμινος. Για το κλουβι πως μπορω να ξερω αν ειναι βαμενο;
 
Back
Top