Κλουβί για παπαγαλάκια 2 x 2 x 1

Ιδιου χρώματος ζευγάρι εχω και εγώκαι ειμαι στο τελείωμα της κλούβας (σε ταράτσα). Ελπίζω κάποια στιγμή να ζευγαρώσουν. Το πρόβλημα μου είναι στο τι ποτίστρες και ταίστρες θα βάλω γιά να τη βγάλουν το καλοκαίρι οσο θα λείπω (μάλλον λίγο). Γιά πατο και εγώ θα βάλω λαμαρίνα ανοξείδωτη πού θα βγαίνει σαν συρτάρι για να μπορώ να την καθαρίζω. Βάζω μεσα αμμο; Φωλιά μόνο εξωτερική ; Ρωτώ γιατί πρώτη φορά ασχολούμαι με παπαγαλάκια. Ανέκαθεν είχα καναρίνια.
εγω την λαμαρινα την πηρα 10 ευρω.. Θα ηταν πιο οικονομικο να εβαζες πατο απο παλετα με μπουκαλια.. ειναι πολυ σκληρο και ανθεκτικο πλαστικο.. καθαριζει ευκολα και ειναι ελαφρυ..
 
Eτσι οπως την έχω κάνει (ξέχασα να σας πω είναι η δεύτερη κλούβα 1χ1χ1.70) για πάτο χωράει μόνο λαμαρίνα. Πάντως ευχαριστώ γιά την ιδέα σου Αντώνη.
 
Εχει και ποτιστρες χωρις μπιλια εξωτερικες σαν αυτη που προτεινε η Μαρια. Μπορει να κολλησει 1 στις 100 η μπιλια και τα πουλια να πεθανουν αν λειπεις πολλες μερες.
 
Πολύ ωραίος χώρος είναι, πόσα πουλάκια θα έχεις μέσα;
Έτσι που είναι χωρίς πλαίσιο δεν έχει πρόβλημα ευστάθειας η κατασκευή δηλαδή να είναι "μπόσικη";
Επίσης πόσα πορτάκια έχεις;
Σήμερα φτιάχνω μιά κλούβα για να βάλω μέσα ένα κουνέλι, το οποίο ήρθε προχθές μέσα στον κήπο. Παρ ότι έψαξα να βρω τίνος έφυγε δεν βρέθηκε ο ιδιοκτήτης... Και έτσι μπήκα στον κόπο να του φτιάξω κλούβα.
Ο λόγος που γράφω εδώ είναι για να δείξω πως κατασκευάζεται κλούβα χωρίς σκελετό, η οποία είναι πολύ σταθερή και βέβαια αν προορίζεται για πουλιά μπορεί να γίνει και με συρόμενο πάτο, πορτάκια κλπ.

photobucket-image-unavailable.jpg


Αυτή η κλούβα είναι 1χ0,50χ 0,50... Και κοστίζει 12 Ε.
Για να συνδεθούν οι πλευρές από το κουνελόσυρμα χρειάζεται το ταναλάκι και τα τσέρκια- συνδετήρες που βλέπετε.

photobucket-image-unavailable.jpg


Επίσης μπορείτε να χρησιμοποιήσετε και αυτή την πρόσοψη για ταΐστρες και να γίνει μιά πολύ ωραία κατασκευή.
95301-2116-thickbox.jpg
 
IMG_1564_-2116-thickbox.jpg
Που μπορώ να βρω αυτό από την τελευταία εικόνα και γενικά τέτοια κομματια για να φτιάξω κλουβί.;
 
Αυτό το είδα μπορώ να βρω από το ίδιο υλικό ολόκληρη πλευρά..;θέλω να κάνω κλούβα απλά δε θέλω να χρησιμοποιήσω σύρμα θέλω να βρω κομμάτια μεγάλου μεγέθους όπως είναι τα κλουβιά του εμπορίου.
 
Επιλέγεις την πρόσοψη που θέλεις και για στις άλλες πλευρές χρησιμοποιείς κουνελόσυρμα, αλλιώς αγοράζεις έτοιμη κλούβα.
 
Βαλς του και πάτο του μολυβιού για το κουνέλι. Να ρίξεις ροκανιδι ή το αλλο που δεν μου έρχεται ή λεξη (το άλλο βάζω εγώ) :). αν μπορείς άνοιξε καινουριο θέμα να μας βάλεις φωτο με το ολοκληρωμένο κλουβι και το κουνέλι. Για να πάρουμε ιδέες.
 
Βαλς του και πάτο του μολυβιού για το κουνέλι. Να ρίξεις ροκανιδι ή το αλλο που δεν μου έρχεται ή λεξη (το άλλο βάζω εγώ) :). αν μπορείς άνοιξε καινουριο θέμα να μας βάλεις φωτο με το ολοκληρωμένο κλουβι και το κουνέλι. Για να πάρουμε ιδέες.
Αριάδνη το κουνέλι... Που τελικά είναι τα κουνέλια, έπιασα κι άλλο δύο μέρες μετά, είναι κουνέλια μεγάλα όχι πετ. Δεν θα βάλω πάτο στις κλούβες γιατί θα τα έχω έξω στον κήπο εκεί που έχω και τις κότες. Οι κλούβες θα τοποθετηθούν πάνω σε βάση περίπου 60 πόντους από το έδαφος... Οπότε θα έχω και κοπριά για τα λουλούδια.
 
Ζεόλιθο, πέλλετ, κομματάκια ξύλου, χαλικάκι;

Πελλετ ναι ναι.. Αυτό!

Αριάδνη το κουνέλι... Που τελικά είναι τα κουνέλια, έπιασα κι άλλο δύο μέρες μετά, είναι κουνέλια μεγάλα όχι πετ. Δεν θα βάλω πάτο στις κλούβες γιατί θα τα έχω έξω στον κήπο εκεί που έχω και τις κότες. Οι κλούβες θα τοποθετηθούν πάνω σε βάση περίπου 60 πόντους από το έδαφος... Οπότε θα έχω και κοπριά για τα λουλούδια.

Τέλεια η ιδέα σου.
 
Back
Top