Γενικά Κλουβι μεσαίων παπαγάλων (cockatiel κ.α.)

Geokilkis

PB Member
Εγγραφή
23 Μαϊ 2021
Μηνύματα
472
Πόλη
Κιλκίς
Επειδή το κλουβί που μου δώσανε είναι σχετικά μικρό ως προς το πλάτος και βλέπω ότι το κορίτσι μου δεν είναι άνετο, έχω μπει στη διαδικασία αναζήτησης κλουβιου.
Διάβασα σχεδόν όλα τα θέματα στο φόρουμ σχετικά με τα κλουβιά και πραγματικά είμαι διχασμένος.
Πρώτα από όλα θα ήθελα ένα κλουβί να είναι άνετο με διαστάσεις τουλάχιστον 45*45*60 και σχετικά κομψό γιατί θα είναι στο σαλόνι (να μην χαλάσουμε το ντεκόρ)
Όμως βλέπω να υπάρχουν δύο βασικές κατηγορίες:
-Τα κλασικά κλουβιά με ανοιγομενο ουρανό που χρηματικά κυμαίνονται στα 60-90 €
-Και η άλλη κατηγορία είναι αυτή τύπου "Montana" που ξεκινούν από τα 220€ και ανεβαίνουν..
(Την επιλογή της διπλής ζευγαρωστρας την αποκλείουμε λόγω ομορφιάς)
Έχω την οικονομική δυνατότητα να αγοράσω και κάποιο από τα ακριβά αλλά επειδή θα στερηθω άλλα πράγματα της καθημερινότητας που δεν το επιθυμώ, θέλω η επιλογή του κλουβιου να είναι η περισσότερο συνετή επιλογή.

Θα ήθελα να με βοηθήσετε στην επιλογή και θέτω μερικά ερωτήματα που προσπαθώ να απαντήσω και ο ίδιος στον εαυτό μου:

-ειναι οι κλούβες τύπου Montana value for money; και είστε αντικειμενικά ευχαριστημένοι όσοι έχετε;
- τα κλασικά κλουβιά είναι για τα χρήματα τους αντάξια ως προς τη ποιότητα και τον χώρο που διαθέτουν;
-υπαρχει ενδιάμεση λύση που μου έχει ξεφύγει;
-το μου προτείνετε να κάνω;
-εσεις ποια κλουβιά έχετε;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.
 
Η αλήθεια είναι ότι τη ferplast δεν την είχα κατά νου, λόγω ότι τα περισσότερα κλουβιά της είναι πιο μικρά, δεν της είχα δώσει και πολύ σημασία..
 
Παιδιά το τελευταίο μας κάνει για κοκατιλ; Γιατί είναι 38 στο πλάτος..
 
Δεν γνωρίζω να σου πω την αλήθεια πάντως και το μεγάλο το ferplast 41 πόντους έχει πλάτος.
 
Vision μονού οροφου για κοκατιλ...χλωμο...
Το να το κανεις διώροφο μπορεις αλλα θα πιασεις τα χρηματα του Montana,οποτε πας σε Montana σε τετοια περιπτωση.

Μπορεις να κοιταξεις για τυπου Montana.
 
Λοιπόν για οικονομική επιλογή έχω κατασταλάξει σε αυτό:
https://animal-foods.gr/proion/klouva-papagalou/

Στη επόμενη κλίμακα μου άρεσε αυτό :
https://animal-foods.gr/proion/κλουβα-παπαγαλου-80cm55cm172cm/


Και τελευταία επιλογή τα ακριβότερα από το e-parrots...

Τι λέτε; Ποιο θα διαλέγατε;

Σε αυτά που έβαλα εννοείται ότι θα ήθελα και περισσότερες πληροφορίες σχετικά με υλικά, διάκενο και να τα δω από κοντά..
 
Back
Top