Ασθένειες Κλουβι πεσμενο και το καναρινι σε πανικο

Εγγραφή
2 Ιαν 2015
Μηνύματα
189
Πόλη
Λευκάδα
Γεια σας σημερα βρηκα το κλουβι μου πεσμενο και γυρισα τωρα και το ειδα γιατι ημουν σε δουλεια.Βρηκα το καναρινι μεσα σε πανικο και τωρα φοβαμαι τι να κανω! 😳
Απο τι να επεσε;
θα ξανακελαιδησει απο το στρες;
Υ. Γ:Το εχω ψηλα και επεσε απο μεγαλη πτωση
 
Το εχεις εξω καταρχας; Αρπακτικα, ρυπη αερα, ασταθες καρφι μπορει να ειναι αιτιες.

Παρε το σε ζεστο χωρο μεσα στο σπιτι και αφησε το να ηρεμησει. Δεν ξερω μονο μηπως χρειαζεται να το ψαξεις λιγο για τυχον τραυματα.
 
απο οτι ειδα δεν εχει τραυματα αλλα ειναι σε μια φαση σοκ και το βραδυ ετσι κι αλλιως τα βαζω μεσα
Τα πουλια ειναι ευαισθητα σε αλλαγες θερμοκρασιας, ακομα και 3-4 βαθμοι διαφορα με το μεσα εξω μπορει να τους προκαλεσουν προβληματα. Διαλεξε ή μεσα ή εξω σταθερα να τα εχεις, για να εξασφαλισεις οτι οι αλλαγες δεν τα επηρρεαζουν.

Οπως ειπε και ο Μακης, θα χρειαστουν λιγες μερες σιγουρα μεχρι να ξεπερασει το σοκ.
 
μαλλον απο τι καταλαβα πρεπει να το εχω σε ενα μερος γιατι μπορει να προκαλεσουν ατυχηματα το μεσα εξω και ισως γι αυτο και δεν τραγουδα τοσο πολυ! Ευχαριστω!👍
 
Το μεσα εξω μπορει να το αρρωστησει, να κρυωσει δηλαδη. Ατυχηματα μπορουν να συμβουν παντου και παντα, το θεμα ειναι να παιρνεις τα μετρα σου ωστε να ελαχιστοποιεις τις πιθανοτητες να συμβουν.

Τωρα προς το παρον αστο καπου μεσα στο σπιτι/γραφειο, οχι πολυ κοντα σε θερμαντικο σωμα και περιμενουμε να δουμε ποτε θα συνελθει :)
 
Γεια σας σημερα βρηκα το κλουβι μου πεσμενο και γυρισα τωρα και το ειδα γιατι ημουν σε δουλεια.Βρηκα το καναρινι μεσα σε πανικο και τωρα φοβαμαι τι να κανω! 😳
Απο τι να επεσε;
θα ξανακελαιδησει απο το στρες;
Υ. Γ:Το εχω ψηλα και επεσε απο μεγαλη πτωση
Πεσμένο κλουβί και αγριεμένο το καναρίνι αλλά ζωντανό ως σκέψη με οδηγεί σε επίθεση από ιπτάμενο αρπακτικό... ίσως κάποιο γεράκι...
Αυτό που τώρα επείγει είναι να ηρεμήσει το πτηνό και να επανέλθει όσο πιο γρήγορα γίνεται...
Θα σου πρότεινα να επανέλθει στον ίδιο χώρο... αλλά να λάβεις τα απαραίτητα για την προστασία από τα αρπακτικά μέτρα...
Η παρουσία στον ίδιο χώρο θα το βοηθήσει να ξεπεράσει τα επιφανειακά προβλήματα πιο γρήγορα...
Προσοχή όμως στα μέτρα προστασίας.
Συνήθως οι πτώσεις φέρνουν και το θάνατο στο πουλί... Το ο,τι γλίτωσε ίσως είναι μια καλή ένδειξη για τη συνέχεια.
 
Τα πουλια ειναι ευαισθητα σε αλλαγες θερμοκρασιας, ακομα και 3-4 βαθμοι διαφορα με το μεσα εξω μπορει να τους προκαλεσουν προβληματα. Διαλεξε ή μεσα ή εξω σταθερα να τα εχεις, για να εξασφαλισεις οτι οι αλλαγες δεν τα επηρρεαζουν.

Το μεσα εξω μπορει να το αρρωστησει, να κρυωσει δηλαδη. Ατυχηματα μπορουν να συμβουν παντου και παντα, το θεμα ειναι να παιρνεις τα μετρα σου ωστε να ελαχιστοποιεις τις πιθανοτητες να συμβουν.
Κορίτσι μου! Με αντικαθιστάς επάξια! Σαν να με ακούω Μύρα! 😛 Keep going! 👍

@Γιάννης ο Καναρινάς αν θυμάμαι καλά είναι η δεύτερη φορά που δέχεται κάποιο πουλάκι σου επίθεση... Είναι το ίδιο πουλάκι; Και μετά την επίθεση δεν έβαλες μέτρα προστασίας; Δε θέλω να το παίξω μαμά και να σε μαλώσω, αλλά εσύ έπαθες αλλά δεν έμαθες! Το πουλάκι τι σου φταίει; Προστατεύσε το από αρπακτικά και καιρικά φαινόμενα! Όλα τα καναρίνια σου! Και για αυτό το άτυχο κάνε ό,τι λένε τα παιδιά πάνω.. Εύχομαι να ηρεμήσει το καημένο!
 
Παιδια το πουλακι μετα απο αυτο κελαειδαει συνεχως και κανει στροφες και μου χει σπασει τα νευρα αλλα με την καλη εννοια👍Αλλα πιστευω οτι επεσε απο μικρη προγκα που του ειχα.Αλλα τελικα δεν εχει παθει και τιποτα!👍D
 
Παιδια το πουλακι μετα απο αυτο κελαειδαει συνεχως και κανει στροφες και μου χει σπασει τα νευρα αλλα με την καλη εννοια👍Αλλα πιστευω οτι επεσε απο μικρη προγκα που του ειχα.Αλλα τελικα δεν εχει παθει και τιποτα!👍D
Να προσέχεις από δω και πέρα... Δεν είναι πάντα τόσο τυχερές οι πτώσεις.
 
Πάντως Γιάννη έχε το νού σου για τυχόν αρπακτικά γιατί αν είναι αρπακτικό ( τουλάχιστον το δικό μου μυαλό εκεί πάει) θα ξανάρθουν αφού στάμπαραν το σημείο.
 
οταν λεω βραδυ αλικη δεν λεω και 9 η ωρα! Εγω παντος τα βαζω γυρω στις 8μισι
Γιάννη νομίζω σου έχω ξαναπεί πως το να μπαινοβγάζεις τα πουλιά μόνο καλό δεν τους κάνει.. Θα κρυώσουν...
 
Back
Top