Κλούβα κήπου 2x2 που θα στεγάσει τα cockatiel μου

kanarakis

PB New Member
Εγγραφή
18 Μαρ 2008
Μηνύματα
81
Πόλη
Αθήνα
Να παρουσιάσω και εγώ με τη σειρά μου την κατασκευή μου που θα στεγάσει σε λίγες μέρες τα cockatiel μου και αν πάνε όλα καλά και άλλα είδη μεσαίων παπαγάλων.

Ύψος 2m μπροστά και 2.5m πίσω (για να έχει ρύση η σκεπή), Πλάτος 2m και Μήκος 2m.

Η κατασκευή στοίχησε περίπου 280 - 300 € με καθαρά προσωπική εργασία.
Δεκτές όλες οι προτάσεις για διορθώσεις ή για τυχον λάθη γιατί είμαι μικρός ακόμα και δεν έχω τις γνώσεις που έχετε εσείς😛
 

Συνημμένα

  • DSC00085.webp
    DSC00085.webp
    86,2 KB · Προβολές: 1.011
  • DSC00082.webp
    DSC00082.webp
    80,8 KB · Προβολές: 860
  • DSC00154.webp
    DSC00154.webp
    88,4 KB · Προβολές: 854
  • DSC00162.webp
    DSC00162.webp
    79,2 KB · Προβολές: 937
  • DSC00160.webp
    DSC00160.webp
    77,7 KB · Προβολές: 1.087
Κατ'αρχην τα συγχαρητηρια μου για το μερακι και την θεληση που εχεις να προσφερεις μια πιο ανετη διαβιωση στα πτηνα σου. Η κατασκευη σου ειναι πολυ καλη αλλα χρειαζεται καποια συμπηρωματα για να μη βρεθεις προ εκπληξεων.
Α) δημιουργια προθαλαμου για να μη μπορει να σου φυγει καποιο πουλι την ωρα που θα μπαινεις η θα βγαινεις.
Β) μιας και εριξες τσιμεντο στην πλακα περιμετρικα κανε ακομα εναν κοπο και ριξε και στο πατωμα (οχι πολυ παχυ - γυρω στους 5 ποντους) εχωντας φροντισει να βαλεις ψιλο συρμα σε ολο το εμβαδο για απροσκλητους-υπογειους επισκεπτες.
 
με τους ποντικους τι εχεις προβλεψει για να μην μπαινουν απο κατω απο το δαπεδο;
 
Αρχικά ευχαριστώ πολύ.:) Για τον προθάλαμο το έχω μελετήσει και γι αυτό έκανα την πόρτα να ανοίγει προς τα μέσα, απλά ξέχασα να το αναφέρω. Για το τσιμέντο από κάτω επίσης το έχω σκεφτεί αλλά θα ήθελα να μείνει χώμα για να μπορώ να βάλω κάποιο φυτό. Το τσιμέντο γύρω γύρω έχει βάθος 20 πόντους. Αν ρίξω έξω απ την κλούβα 30-50 ποντους τσιμέντο κάνει δουλειά ή θα πρέπει να το γεμίσω μεσα τελικά;
 
Πολυ ωραια η καταστευη σου. Μπραβο.

Το χειμωνα τι θα κανεις για να τα προφυλλασεις απο τα κρυα ρευματα αερα;

Οσο για το τσιμεντο πρεπει να μπει απο κατω κι οχι περιμετρικα μιας και τα ποντικια ειναι υπογεια ζωα και αμα σκαψουν θα μπορουν ανετα να μπουν στην κλουβα σου με πολυ ασχημα αποτελεσματα.
 
Επισης αν θες να την τελειοποιησεις "ντυσε" ολες τις προσοψεις με σιτα για τα κουνουπια.
 
παρα πολυ ομορφη κλουβα! Ευχομαι να βλεπεις παντα ευτηχισμενα πουλακια μεσα!
 
Για το κρύο τον χειμώνα θα βάλω ναυλον αρστερά όπως την βλέπεις και μπροστα για να κόβει και απ την άλλη πλευρά θα μείνει ανοιχτό. Είναι νοτιάς και δεν έχει προβλημα. 😉
 
Έτοιμος ο προθάλαμος και τα πουλιά εχουν μπει στην κλούβα εδώ και 3 μήνες, αλλά λόγο διακοπών δεν μπόρεσα να ανεβάσω φωτογραφίες νωρίτερα... Ελπίζω να είναι ευτυχισμένα! 🙂
 

Συνημμένα

  • DSC00178.webp
    DSC00178.webp
    82,3 KB · Προβολές: 581
  • DSC00175.webp
    DSC00175.webp
    48 KB · Προβολές: 561
  • DSC00169.webp
    DSC00169.webp
    34,5 KB · Προβολές: 513
  • DSC00173.webp
    DSC00173.webp
    38,4 KB · Προβολές: 489
  • DSC00177.webp
    DSC00177.webp
    71,2 KB · Προβολές: 543
υπεροχη ειναι!

να χαιρεσε ωραιες στιγμες κοκατιλο-πιγκουινο καθημερινοτητας!
 
πολυ ωραια πουλια και πολυ καλη η κατασκευη σου!
ειμαι σιγουρος οτι θα ειναι ευτυχισμενα
 
Πολυ ωραια κατασκευη αλλα τα πιγκουινακια με τα κοκατιλ που κολλανε;

Καλυτερα να βαλεις μονο παπαγαλοειδη στην κλουβα κι αυτα να ταιριαζουν μεταξυ τους.
 
Τα πιγκουινάκια τα έβαλα προσωρινά εκεί. Τώρα θα κάνω μια άλλη κλούβα για τα παραδείσια και θα τα βάλω εκεί. Αλλά δεν έχουν πρόβλημα με τα κοκατίλ. Είναι μεγάλη η κλούβα και έχουν όλα τον χώρο τους.
 
μπράβο υπέροχη η κατασκευή σου. Πιστέυω ότι τα πουλάκια σου θα την ευχαριστηθούνε.
 
Παρα πολυ ωραια ολα!
Και η κλουβα και τα καλοδιατηρημενα πουλακια σου!
 
Τελεια η κατασκευη σου, πολυ προσεγμενη και πολυ ομορφη απο αποψη υλικων! :D Και τα πουλια φαινονται πολυ ευτυχισμενα εκει!
 
Back
Top