Κλούβα μπαλκονάτη 100 χ 80 χ 183

Acipenser

PB New Member
Εγγραφή
27 Δεκ 2013
Μηνύματα
104
Πόλη
Αθήνα
Έφτασε κι η κλούβα. Αν σας πω τι τράβηξα για να ανέβει στο μπαλκόνι, καθώς δεν είχα υπολογίσει ότι δε χωράει από την πόρτα... Δόξα τω Θεώ, όλα καλά. Περιμένω συμβουλές αρχικά για το πώς θα ντύσω τα 3/4 με νάυλον. Προστασία για αρπακτικά κ. Α.

Και η φωτό.

DSC_0217α.webp
 
Εγώ έχω μια κλούβα μήκος.1 μέτρο, ύψος γύρω στο 1,70 συνολικά και πλάτος 0,60 και την έχω ντύσει γύρω γύρω με πλεξιγκλάς. Ο μπαμπάς μου βασικά με βίδες και με αρκετή δουλίτσα.. Το πίσω πλεξιγκλάς είναι μόνιμα και. Τα υπόλοιπα μπαινοβγαινουν αναλόγως με τον καιρό. Η κλούβα είναι δεμένη και εκεί που την έχω δεν υπάρχει φόβος για αρπακτικά..

Πόσο και από που την πήρες; Είναι τέλεια για καναρίνια! :D
 
Πολύ όμορφη με το καλό να μπουν τα πουλάκια μέσα!
 
Την πήρα από φίλο που έχει πετ , κάτω από 200 ευρώ 🙂
Δεν λερώνει το πλεξιγκλας ( το μόνιμο);
 
Την πήρα από φίλο που έχει πετ , κάτω από 200 ευρώ :)
Δεν λερώνει το πλεξιγκλας ( το μόνιμο);
Μόνο 200 ευρώ;!? :O

Δεν είναι ακριβώς μόνιμο.. Μπαινοβγαινει... Μια φορά το χρόνο τα φύλλα βγαίνουν και η κλούβα γίνεται καινούργια! 😉

Τα πουλάκια σου στην συγκεκριμένη κλούβα θα είναι μόνιμα;
 
Είπαμε φίλος. 🙂

Ναι μόνιμα. Βέβαια θέλω να κρατήσω μικρό στοκ. 5 πουλιά max.
 
Το σώμα είναι ενιαίο. Έχει κούφιο πάτο με συρτάρι και σχάρα από πάνω και η οροφή συνδέεται με στριφόνια. Εκεί σκεφτόμουν να βάλω νάυλον χοντρό διαφανές και να το πιάσω με τα στριφόνια. Δεν ξέρω όμως μήπως χρειάζεται κάποια σίτα για γεράκι/κουκουβάγια στην ανοιχτή πλευρά.

Επ'ευκαιρία να ευχαριστήσω όλο το φόρουμ (ακόμα κι αυτούς που απλά ρωτάνε) γιατί σε σύντομο χρονικό διάστημα έμαθα πάρα πολλά και απέφυγα λάθη που θα στοίχιζαν χρήματα, κόπο, χρόνο και κυρίως ζωές. Να ζητήσω επίσης συγνώμη αν κούρασα, στεναχώρησα, θύμωσα κάποιον με τις απορίες και τις διατυπώσεις μου. Να είστε όλοι καλά. :)
 
Πολυ καλη ησκεψη σου για πλεξιγκλας αμ και ακριβη θα ειναι ποιο καθαρη κατασκευη-ομορφη και γερη. Αντε με το καλο να δουμε φωτο και με πουλακια!
 
Ιδέα, τι θα έκανα εγώ. Θα έβαζα πέργκολα το πλαϊνό του μπαλκονιού και θα έπλεκα ένα ρυγχόσπερμο πάνω της. Θα γύριζα την κλούβα με πρόσοψη στο μήκος του μπαλκονιού, δηλαδή μπροστά από την πέργκολα ώστε να μπορώ να κάθομαι στον χώρο που μένει να πίνω καφέ κοντά στην κλούβα για παρατήρηση. Το νάυλον μπορείς να το τοποθετήσεις και με αυτοκόλλητο χρατς χρατς. Την όλη κλούβα πρέπει να την στερεώσεις γιατί έχει ροδάκια και ένας δυνατός άνεμος μπορεί να στην μετακινήσει. Έχουμε παλαιότερα περιστατικό εδώ στο φόρουμ. Για το ανοιχτό μέρος για τα αρπαχτικά πρέπει να ασφαλίσεις το μπαλκόνι γενικά γιατί ότι σήτα και να βάλεις αν σου τρομάξουν; Πάντως σήτα μάλλον πρέπει να βάλεις. Ωστόσο το νάϋλον δεν νομίζω πως πρέπει να το κρατάς και το καλοκαίρι.
 
Μαράκι ο χώρος δεν είναι αυτός. Θα τον δεις και θα σου αρέσει! Θα έχει κάλυψη εκτός από τα νάυλον τοίχο δεξιά και 2μετρο Benjamin φίκο αριστερά. Φυσικά τέντα από πάνω. Τώρα προβληματίζομαι για μπροστά και πίσω. Ίσως πίσω βάλω πλεξιγκλας όπως λέει η Αλίκη. Βήμα βήμα. Με σχέδιο! 🙂
 
Α, εντάξει, νόμιζα αυτό είναι το σημείο. Τα φύλλα του φίκου να μην μπαίνουν στο κλουβί είναι δηλητηριώδης. Μην ξεχάσεις να το κάνεις στατικό να μην κινείται εύκολα. Περιμένουμε τα έργα σου λοιπόν 🙂
 
Εγώ έχω μια κλούβα μήκος.1 μέτρο, ύψος γύρω στο 1,70 συνολικά και πλάτος 0,60 και την έχω ντύσει γύρω γύρω με πλεξιγκλάς. Ο μπαμπάς μου βασικά με βίδες και με αρκετή δουλίτσα.. Το πίσω πλεξιγκλάς είναι μόνιμα και. Τα υπόλοιπα μπαινοβγαινουν αναλόγως με τον καιρό. Η κλούβα είναι δεμένη και εκεί που την έχω δεν υπάρχει φόβος για αρπακτικά..

Πόσο και από που την πήρες; Είναι τέλεια για καναρίνια! :D
 
Πόσο και από που την πήρες; Είναι τέλεια για καναρίνια! :D
PET CAMELOT-ELEGANT LARGE BIRD (9714)

Από εδώ! Χωρίς μεταφορικά για εντός αττικής νομίζω! Είναι πάρα πολύ πρακτική και βολική! Μόνο για αναπαραγωγή δεν κάνει... :)
 
Νίκο η πίσω πλευρά είναι καλυμμένη από τα ρεύματα;
 
Ωραία γωνιά φτιάχνεις, μπράβο καλή συνέχεια!
Δεν θα θυμώσεις αν ξαναπώ να την σταθεροποιήσεις για τυχόν μετακίνησή της από δυνατό άνεμο (στο κέντρο του ύψους της θα έλεγα και στα δύο ακραία σημεία του μήκους) :)
 
Σήμερα πήρα δύο social finches. Ένα μπεζ και ένα σκούρο καφέ. Προσπάθησα να διαλέξω ζευγάρι από 4 πουλιά. Επειδή το ένα είχε θέμα στα πόδια (ευτυχώς σε άλλο κλουβί) και στο άλλο έλειπε ένα νύχι, επέλεξα αυτά. Κοντινές φωτογραφίες εν καιρώ!
 

Συνημμένα

  • DSC_0236123.webp
    DSC_0236123.webp
    5,1 KB · Προβολές: 238
Back
Top