Κλούβα πτήσης από παλιά ντουλάπα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης boot
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

boot

PB Member
Εγγραφή
3 Αυγ 2006
Μηνύματα
88
Πόλη
Καβάλα
Μια φτηνή και εύκολη κατασκευή κλούβας πτήσης είναι η μετατροπή μιας παλιάς ντουλάπας σε κλούβα 1,80 Χ 1,20 Χ 0,60 m (Συνημμένη φωτο 1)

Και με ότι περισσέψει (πόρτες, εσωτερικά χωρίσματα κτλ.) η κατασκευή μιας διπλής κλούβας διαστάσεων 1,80 Χ 1,00 Χ 0.60 m. [x]
 

Συνημμένα

  • ntoulapa-klouva.webp
    ntoulapa-klouva.webp
    50 KB · Προβολές: 889
  • ntoulapa-klouva2.webp
    ntoulapa-klouva2.webp
    31,8 KB · Προβολές: 877
πολυ εξυπνο γιαννη, αλαλ το ξυλο δεν πρεπει με κατι να βαφτει για τις ψειρες;
καποιοι το βαφουν με πετρελαιο...😱
 
εξυπνο, οικονομικο και πρωτοτυπο!
μπραβο!
 
Και στις δύο κατασκευές το ξύλο είναι περασμένο με συντηριτκό ξύλου μη τοξικό και έχω περάσει με σιλικόνη τις όποιες σχισμές.
 
H εφευρετικοτητα, η πρωτοτυπια και η δημιουργικη διαθεση σε ολο της το μεγαλειο! Συγχαρητηρια!
 
πολυ καλο Γιαννη συνχαριτηρια μπραβω! Οταν ο ανθρωπος εχει μερακι και εφευρετικοτιτα κανει θαυματα
 
πολύ καλό... Το ίδιο σκέφτομαι να κάνω και εγώ σε μια παλιά μόλις αδειάσει... Είναι και ξύλο και αντέχει την ζέστη, καλή φάση...
 
Αν και δεν αντιμετωπίζω πρόβλημα με το καθάρισμα, ιδού λοιπόν και μια κλούβα που καθαρίζεται γρήγορα και εύκολα

Κουνελόσυρμα 1,00 Χ 2,80 m τσακισμένο σε τέσσερις πλευρές ώστε να σχηματιστεί ορθογώνιο παραλληλόγραμμο. Στερεώνουμε δύο κομμάτια μελαμίνης 16mm (βιδώνοντας σιδερένιες γωνιές 20Χ20 mm ) για οροφή και πάτο, ένα ταψί από λαμαρίνα γαλβανιζέ και έχουμε μια μικρή κλούβα 0.7m Χ 0.7m Χ 1m ύψος.
 

Συνημμένα

  • klouva.webp
    klouva.webp
    40,3 KB · Προβολές: 362
εχω μια ντουλαπα και θελω να την κανω κλουβα. Το προβλημα ειναι οτι οτι δεν θα φτανω να πιανω τα πουλια και να βαζω εξαρτηματα (τροφης, νερου, κ. Α) εχει υψος 1.50m- 70cm φαρδος εχω βαλει πισω κοντρα πλακε κ μπροστα συρμα μααλλον πρεπει να απευθηνθω σε μαραγκο
 
εχω μια ντουλαπα και θελω να την κανω κλουβα. Το προβλημα ειναι οτι οτι δεν θα φτανω να πιανω τα πουλια και να βαζω εξαρτηματα (τροφης, νερου, κ. Α) εχει υψος 1.50m- 70cm φαρδος εχω βαλει πισω κοντρα πλακε κ μπροστα συρμα μααλλον πρεπει να απευθηνθω σε μαραγκο
Πριν πάς σε μαραγκό, βάλε μια φωτογραφία, να δούμε
που βρήσκεσαι, μήπως μπορεί να γίνει κάτικαι μετά αποφασήζεις
 
Το ότι αυτές οι κλούβες είναι από ξύλο δεν αποτελεί πρόβλημα από την άποψη της υγιεινής;
 
Back
Top