Φροντίδα Κλούβα dexion με ρόδες

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης mlt
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

mlt

PB Member
Εγγραφή
20 Μαϊ 2008
Μηνύματα
410
Πόλη
Βόλος
Θα ήθελα την γνώμη σας για μία κατασκευή για δύο κλουβιά που έχω κατά νου να κάνω. Πρόκειται για μία κατασκευή από σκελετό dexion με ρόδες, με 3 βάσεις + την οροφή από λευκή μελαμίνη 16 mm.
Η 1η βάση είναι αυτή κάτω από την οποία θα υπάρχουν οι ρόδες, ενώ στην 2η και στην 3η θα τοποθετηθούν από ένα στην κάθε βάση τα κλουβιά. Οι διαστάσεις των κλουβιών είναι 60x45x50 cm και έχουν στα πλαϊνά τους εξωτερικές αυτόματες ταΐστρες.
Οι πίσω πλευρές του dexion όπου θα τοποθετηθούν τα κλουβιά θα καλυφθούν από τζάμι 8 mm, στην μία όψη του οποίου θα κολληθεί αφίσα με κάποια παράσταση από την φύση (φυτά, εξωτικές παραλίες, βουνά), ώστε να φαίνονται από το εμπρός μέρος της κατασκευής και φυσικά να το βλέπουν τα ίδια τα πουλιά.
Τα πλαϊνά θα γίνουν και αυτά από τζάμι 8 mm και θα κολληθούν με τις πίσω πλευρές με σιλικόνη, όπως τα ενυδρεία. Το αποτέλεσμα θα είναι αφενός τα κλουβιά να είναι προστατευμένα από αέρα και κρύο για την περίπτωση που θα έχουμε την κατασκευή στην βεράντα μας και αφετέρου, τροφές, πτερά, πούπουλα να παραμένουν στο εσωτερικό μεταξύ των τζαμιών και να μην σκορπίζουν στον γύρω χώρο. Επίσης τα πουλιά θα είναι έτσι προστατευμένα και από αγριοπούλια και γάτες.
Στην πρόσοψη θα τοποθετηθεί κουνελόσυρμα πλέξης 19x19 cm ή άλλο πλέγμα που θα καλύπτει σε ύψος και τα δύο κλουβιά και θα είναι κρεμαστό εξωτερικά του dexion, ώστε με την εύκολη αφαίρεσή του να γίνεται εύκολη και η πρόσβαση στα κλουβιά.
Διαστάσεις χωρισμάτων 90x60x60 cm για εκεί που θα μπούν τα κλουβιά, ενώ το κάτω χώρισμα θα έχει διαστάσεις 90x60x85 cm για να ξεκινάει το πρώτο χώρισμα με το κλουβί σε ύψος 90 cm από το δάπεδο.
Το συνολικό ύψος της κατασκευής θα είναι 210 cm και οι διαστάσεις του dexion έχουν υπολογιστεί ώστε να χωράνε και τις φωλιές αναπαραγωγής.
Για να σας διευκολύνω στο να κατανοήσετε κάπως την κατασκευή, σκεφτείτε τα κλουβιά σαν μέσα σε ένα ευρύχωρο ενυδρείο με βάση και οροφή από μελαμίνη, με πλάτη τζάμι με αφίσα, πλαϊνά από τζάμι, πρόσοψη από πλέγμα.
 
Πολύ ωραίο μου ακούγεται. Μόνο προσοχή στον ήλιο, το τζάμι μπορεί να ανεβάσει αρκετά τη θερμοκρασία το καλοκαίρι. Κάτι ανάλογο είχα στο μπαλκόνι παλιότερα αλλά ξύλο στις τρεις πλευρές αντί για τζάμι και πλέγμα από μπροστά.
 
Ευχαριστώ για την συμβουλή.
Θα την έχω υπόψιν μου, άν και το καλοκαίρι η βεράντα μου (μονοκατοικίας) προστατεύεται αρκετά από τον ήλιο, από ένα δέντρο που βρίσκεται ακριβώς μπροστά της στο πεζοδρόμιο.
Η αρχική μου σκέψη ήταν αντί για τζάμι, πλεξιγκλάς, αλλά αυτό το υλικό είναι αρκετά ακριβό.
 
Ακουγεται ωραια η κατασκευη σου αλλα δε θα ειναι πολυ βαρια, κυριως λογω τζαμιων; Δηλαδη αμφιβαλλω αν θα μπορει να κινειται πανω στις ροδες. Μιλαμε για 2.10 υψος που ειναι παρα πολυ...
 
Ακουγεται ωραια η κατασκευη σου αλλα...
Πιθανόν να έχεις δίκαιο, αλλά αυτό θα το ξέρω, μόνον όταν το φτιάξω.
Βασικά, δεν θα γίνονται συχνές μετακινήσεις του, παρά 2-3 φορές τον χρόνο, με το που θα αρχίζουν δηλαδή οι ζεστές ημέρες την Άνοιξη θα το βγάζω μόνιμα στην βεράντα και αρχές Χειμώνα θα το βάζω μέσα. Άντε άλλες 2-3 φορές τον χρόνο, όταν πρόκειται να λείψω για 2ήμερο ή 3ήμερο, οπότε, όσο βαρύ και αν είναι, δεν νομίζω πως θα είναι μεγάλος κόπος.
 
Λοιπόν, η κατασκευή ξεκινάει αύριο το απόγευμα, με κάποια διαφοροποίηση από το αρχικό σχέδιο και αυτό επειδή όταν πήγα για το dexion είδα ότι υπήρχαν έτοιμες βάσεις διαστάσεων 92x61 και έτσι θα αποφύγω τις μελαμίνες.
4 κολώνες δίμετρες, 4 βάσεις, βίδες, παξιμάδια 80 €
 
Καλη επιτυχια Μιλτιαδη και κρατα φωτο απο τις διαφορες φασεις της κατασκευης να μας το παρουσιασεις στο τελος.
 
Καλη επιτυχια Μιλτιαδη! Πιστευω απο τον τροπο που μιλας για την κατασκευη την εχεις ηδη μεσα στο μυαλο σου, οποτε θα γινει και καλη δουλεια! Περιμενουμε φωτο!
 
Συγνώμη παιδιά, αλλά δεν έχω φωτογραφική μηχανή.
Όταν πάντως τελειώσει η κατασκευή, θα προσπαθήσω να βρώ κάποιον να μου βγάλει μερικές.
Μην περιμένετε όμως αυτό να γίνει γρήγορα. Οι επόμενες φάσεις θα γίνουν σιγά-σιγά, διότι απαιτούνται και αρκετά υποθέτω χρήματα, για τα τζάμια, την αγορά ακόμη ενός κλουβιού, όπως αυτό που έχω (50 €), διαστάσεων 60x45x50 cm, πατήθρες, ταϊστρες εξωτερικές, μπανιέρες εξωτερικές, μιάς ακόμη φωλιάς αναπαραγωγής και άλλων αξεσουάρ, αλλά και αγορά ενός ακόμη ζευγαριού μπάτζι
Τότε θα πρέπει να μάθω και το πώς ανεβάζουμε φωτογραφίες εδώ.
 
Συγνώμη παιδιά, αλλά δεν έχω φωτογραφική μηχανή.
Όταν πάντως τελειώσει η κατασκευή, θα προσπαθήσω να βρώ κάποιον να μου βγάλει μερικές.
Μην περιμένετε όμως αυτό να γίνει γρήγορα. Οι επόμενες φάσεις θα γίνουν σιγά-σιγά, διότι απαιτούνται και αρκετά υποθέτω χρήματα, για τα τζάμια, την αγορά ακόμη ενός κλουβιού, όπως αυτό που έχω (50 €), διαστάσεων 60x45x50 cm, πατήθρες, ταϊστρες εξωτερικές, μπανιέρες εξωτερικές, μιάς ακόμη φωλιάς αναπαραγωγής και άλλων αξεσουάρ, αλλά και αγορά ενός ακόμη ζευγαριού μπάτζι
Τότε θα πρέπει να μάθω και το πώς ανεβάζουμε φωτογραφίες εδώ.
Με την ησυχια σου φιλε, η υπομονη ειναι μεγαλο προσον, συμβουλεψου (αν δεν το 'χεις ηδη κανει) και καποιες παρομοιες κατασκευες που εχουν παρουσιαστει απο πολλα μελη του PB.
 
Back
Top