Κλωσσομηχανη μοντελο vel2008

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης dim75
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

dim75

PB New Member
Εγγραφή
8 Δεκ 2008
Μηνύματα
26
Πόλη
Καλαμάτα
παραθετω βιντεο απο την κλωσσομηχανη μοντελο vel2008 με ποσοστο επιτυχιας 70-75%
μεσα εχει κοτοπουλακια και γαλοπουλακια
 

Συνημμένα

  • ΕΚΚΟΛΑΨΗ 019.webp
    ΕΚΚΟΛΑΨΗ 019.webp
    32,6 KB · Προβολές: 761
το βιντεο δε λεει να ανεβει!
Διάβασε αυτό το θέμα και αν έχεις απορίες, τις γράφεις εκεί :) _https://community.petbirds.gr/threads/Πώς-βάζουμε-ένα-βίντεο-στα-post.2189/
 
καλησπέρα
dim75 ο θερμοστάτης που βλέπω στη φώτο εχει απόκλιση 4-5 βαθμους κελσίου, τον δουλεψα και ΄γω και δεν είχα σταθερή θερμοκρασία, ισως επειδή ο χωρος είναι μεγαλύτερος, αν ομως στην μηχανή σου έχεις 70% επιτυχία είναι καλό το ποσοστό.
 
θερμοκρασια

Καλημερα σε ολους
Εχω μερικα προβληματα με την χειροποιητη κλωσσομηχανη μου...
1 στην αρχη ηταν το θεμα της υγρασιας και η ρυθμιση της, αυτο λυθηκε με την μειωση των απωλειων απο το πορτακι και φερνοντας πιο κοντα το δισκο με το νερο στα αυγα
2 η ρυθμιση t μου μενει καθως ο θερμοστατης αλλα μου δειχνει κατα τη διαρκεια της μερας και αλλα το βραδυ με αποτελεσμα να τον ρυθμιζω 4-5 φορες τη μερα
τα σχολια σας😕
 
γιατι δεν βαζεις ενα ηλεκτρονικο θερμοστατη; Εγω εχω εναν της dixell και εχει παρα πολυ ακριβεια στην θερμοκρασια.
 
Eιναι δυσκολο να φτιαχτει μηχανή με ακρίβεια στην υγρασία. Με τη θερμοκρασία μπορει να γίνει αλλά για την υγρασία το κόστος είναι υπερβολικά μεγαλο αν θελουμε να πετύχουμε ακρίβεια. Το καλύτερο ειναι να παρετε κιτ από εταιρίες παρασκευής εκκολαπτικών και να πειραματιστείτε με το κουτί. Πειραματισμός οσον αφορα αυγά κότας βεβαια γιατί αν υπάρχουν σπάνια αυγά μια καλή μηχανή από το εμπόριο θεωρώ οτι ειναι ακρως απαραίτητη. Εγω εχω χρησιμοποιήσει ενα μοντελο της Brinsea αγορασμένη από Αγγλία η οποία μπορει καποια φορά να εχει +-0,5 διακύμανση στη θερμοκρασία συνήθως είναι σταθερή και με απόκλιση +- 1% στην υγρασία. Εχει βέβαια ηλεκτρονικό συστημα στη ρύθμιση της υγρασίας όπου όταν πεφτει δινει αυτόματα εντολή και ρίχνει νερό (σταγόνες) σε ενα στυπόχαρτο που είναι κάτω από τον ανεμηστήρα και στιγμιαία ανεβαίνει και η υγρασία.
Αχετο βεβαια αλλά τωρα εχω μια αλλη μηχανή και η συγκεκριμένη ειναι προς πώληση.
Οταν θελουμε να επωάσουμε αυγά κότας δεν χρειάζεται να εχουμε και "την" ακριβεια στην υγρασία γιατι συνήθως τα ποσοστά εκκόλαψης είναι ικανοποιητικά. Τα προβλήματα εντοπίζονται σε αυγά ποιο δύσκολα στην εκκόλαψη.
;)
 
Back
Top