Ασθένειες Κνιδωση εχει εντονη το καναρινι μου

Aggeliki.K

PB New Member
Εγγραφή
18 Νοε 2015
Μηνύματα
38
Πόλη
Αθήνα
Καλησπερα φιλοι μου!
Το τελευταιο διαστημα παρατητησα οτι το καναρινακι μου εχει φαγουρα και ξυνεται. Οσο περνανε οι μερες γινεται ολο και πιο εντονο! Και δεν ξερω τι να κανω.Φταιει κατι;
 
Το πουλάκι έχει περάσει πτεροροία;
Του λείπουν πουθενά φτερά;
Ξύνεται σε συγκεκριμένο σημείο ή γενικά;
Παρουσιάζει κάποια άλλη παράξενη συμπεριφορά;
 
Χρησιμοποιω ενα σπρει!
Μπορείς να μας πεις ποιο είναι και πότε του έβαλες τελευταία φορά.
Επιπρόσθετα μπορείς να μας πεις αν θέλεις που ξύνεται και πόσο συχνά.
Γιατί αν όντως υπάρχει έστω και καθυστερημένη πτερόρροια το ξύσιμο είναι απαραίτητο, για την ανακούφιση από τον αναμενόμενο κνησμό, για την τακτοποίηση των νέων φτερών όπως και για την απομάκρυνση των προς αντικατάσταση φτερών.
Συνεπώς αν δεν υπάρχει συγκεκριμένο σημείο επίμονου ξυσίματος που πιθανόν να επιφέρει απώλεια φτερώματος ή ακόμη και τραυματισμό τότε μιλάμε για φυσιολογική συμπεριφορά... Τηρουμένης φυσικά της εκτός εποχής πτερόρροιας.
Χανει πουπουλα εδω και δυο μηνες! Οχι κατι το ιδιαιτερο.
Και φυσικά ότι χάνει πούπουλα για δυο μήνες είναι σημαντικότατο κι όχι κάτι που δεν πρέπει να το εξετάσουμε...
Γιατί η παθολογική πτερόρροια των πουλιών έχει και αιτίες δημιουργίας όπως φυσικά και συνέπειες.. όπως θα διαβάσουμε και θα θυμηθούμε στο κατάλληλο για το σκοπό άρθρο https://community.petbirds.gr/threads/Παθολογική-πτερόρροια-των-πτηνών.17665/
Επίσης σχετικό είναι και το θέμα που συζητήθηκε πιο παλιά στο petbirds
https://community.petbirds.gr/threads/Ξύνεται-συνέχεια-το-καναρινάκι-μου.16274/
 
Εάν το κάνει συχνά είναι σίγουρα παράσιτα (ψείρα). Με μια πιο προσεκτική ματιά λογικά θα δεις μαυράκια στα φτερά του. Διαφορετικά πρόσεξε λίγο το φως και τι άλλαξες από τα συνηθισμένα ώστε να βρεις τι του προκαλέι πτερόρρια αυτή την εποχή. Βρε μπας και το έχεις πάνω από κάνα καλοριφέρ ; Καλή συνέχεια.
 
Μπορείς να μας πεις ποιο είναι και πότε του έβαλες τελευταία φορά.
Επιπρόσθετα μπορείς να μας πεις αν θέλεις που ξύνεται και πόσο συχνά.
Ειναι απο γνωστη πρασινη αλυσιδα με ειδη για ολα τα ζωακια. Γενικα ειναι πολυ καθαρο καναρινακι. Καθε δυο μερες το αλλαζω και μου κινησε το ενδιαφερον

Πισω του τρωγεται και καμια φορα ειναι σαν να βρεχει τα φτερα του με το ραμφος του
 
Εάν το κάνει συχνά είναι σίγουρα παράσιτα (ψείρα). Με μια πιο προσεκτική ματιά λογικά θα δεις μαυράκια στα φτερά του. Διαφορετικά πρόσεξε λίγο το φως και τι άλλαξες από τα συνηθισμένα ώστε να βρεις τι του προκαλέι πτερόρρια αυτή την εποχή. Βρε μπας και το έχεις πάνω από κάνα καλοριφέρ ; Καλή συνέχεια.
Οχι οχι δεν το εχω σε καλοριφερ. Θα τον παρατηρησω αυριο γιατι τωρα κοιμαται 👍
 
Ε, βάλε κι αποβραδίς μια τσαλακωμένη βρεγμένη χαρτοπετσέτα στα κάγκελα κι εξετάσει την πρωί πρωί για ζουζούνια...
Αν βαλεις νωπη χαρτοπετσετα στα καγκελα, διπλωμενη στα 6, τη νυχτα και το πρωι την ανοιξεις και εχει μαυρα στιγματα τοτε εχεις κοκκινη ψειρα η οποια δεν εμφανιζεται την ημερα.
 
Αυτό που έχει σημασία είναι να μας πεις που το έχεις το καναρινάκι (μέσα ή έξω απ΄το σπίτι), σε τι θερμοκρασία και όπως είπαν και οι υπόλοιποι τι ώρα κοιμάται και τι ώρα ξυπνάει.

Υποθέτω πως το καναρινάκι ζει μέσα στο σπίτι με 20-22 βαθμούς, κοιμάται αργά το βράδυ και έτσι νομίζει πως είναι πτερόροια και ήρθε η ώρα να αλλάξει φτερά..
 
Το καναρινακι αυτη την περιοδο ειναι μεσα.. Ξυπνα στις 7.30 με 7.45 και κοιμαται πριν τις 8.30.
Ακαρρεα πρεπει να ειναι γτ βρηκα στην μπανιερα του δυο ζουζουνια.. Εκανα καθαρισμο εξ ολοκληρου
 
... Και ξέρεις πως να τις αντιμετωπίσεις; Τι σκευάσματα θα χρησιμοποιήσεις για το πουλί, για το κλουβί κλπ;
Αν όχι, ρώτα αλλά όχι στο πετσοπ. Ρώτησε πρώτα εμάς εδώ, για να σου πουν εμπεριστατωμένα τι ακριβώς να αγοράσεις και πως να το εφαρμόσεις.
 
... Και ξέρεις πως να τις αντιμετωπίσεις; Τι σκευάσματα θα χρησιμοποιήσεις για το πουλί, για το κλουβί κλπ;
Αν όχι, ρώτα αλλά όχι στο πετσοπ. Ρώτησε πρώτα εμάς εδώ, για να σου πουν εμπεριστατωμένα τι ακριβώς να αγοράσεις και πως να το εφαρμόσεις.
Ειμαι ετοιμη να ακουσω τις συμβουλες σας.. Δυστυχως, δεν ξερω!
 
Το καναρινακι αυτη την περιοδο ειναι μεσα.. Ξυπνα στις 7.30 με 7.45 και κοιμαται πριν τις 8.30.
Χανει πουπουλα εδω και δυο μηνες!
@misalouris,
Το πουλάκι περνάει όπως είπε και ο Γιάννης παθολογική πτερόροια και γι αυτό χάνει φτερά και ξύνεται, γιατί βγάζει νέα και όλη αυτή η διαδικασία τους προκαλεί κνησμό.
Είναι μέσα στο σπίτι στη ζέστη, είναι ξύπνιο 11 ώρες και νομίζει πως είναι καλοκαίρι. Πρέπει να το βάλετε σε πιο κρύο δωμάτιο και να κοιμάται όταν πέσει ο ήλιος (γύρω στις 5.20-2.30) και να ξυπνάει μόλις ξημερώνει, δλδ στις 7.20-7.30.

Ναι, ακριβως ψειρες ειναι.. Μικρα πολυ
Τι χρώμα είναι; Τα είδες το πρωί; Αν τα είδες πρωί τότε μάλλον να μην είναι η κόκκινη ψείρα. Πάνω στο καναρινάκι σου έχεις δει ψείρες;
 
Back
Top