Γενικά Κοιμούνται δυο αρσενικα ζεμπρακια σε φωλια;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Dtse
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Dtse

PB New Member
Εγγραφή
22 Δεκ 2015
Μηνύματα
199
Να ρωτησω σε ενα βιβλιο που πηρα λεει οτι τα ζεμπρακια τους αρεσει να κοιμουνται σε φωλια και οτι μεσα στο κλουβι πρεπει να υπαρχει φωλια για να χαλαρώνουν και να κοιμουνται. Εγω στα δυο αρσενικα που εχω δεν εχω παρει φωλια και κοιμουνται κανονικα. Απλως επειδη το βιβλιο με εβαλε σε σκεψη να παρω μια φωλιτσα να κοιμουνται η δεν υπαρχει ουσια; Η μηπως επειδη ειναι και υα δυο αρσενικα θα τρογονται και στο τελος ενα μονο θα ειναι μεσα στην φωλια;
 
Εγώ που είχα ζευγάρι, όταν πέθανε το θηλυκό, το αρσενικό τα περισσότερα βράδια κοιμόταν στην φωλίτσα.
Μπορείς να πάρεις και δύο για να μην τσακώνονται.
 
Eιχα μια περιοδο 2 αρσενικα ζεμπρακια. Ειναι θεμα χαρακτηρων.Αν ταιριαξουν δεν θα τσακωνονται οπως τα δικα μου και θα γινουν κολληταρια 😛 . Τιποτα δεν ειναι και σιγουρο ομως. Μπορει για λογους κυριαρχιας να τσακωθουν. Μπορεις να παρεις μια φωλιτσα και βλεπεις πως παει το πραγμα.Αν τσακωνονται βαζεις και αλλη μια μεσα.Αν και παλι τσακωνονται για την θεση τις βγαζεις
 
Δεν είναι απαραίτητα να έχεις τη φωλια όλο το χρόνο. Αν έχεις ζευγάρι τότε απλά δεν θα σταματήσουν εύκολα να γεννάνε.
Αν όμως είναι σε περιβάλλον με χαμηλές θερμοκρασίες την νύχτα στη φωλια θα αιστάνονται πιο ζεστά. Αλλα αν είναι ζευγάρι από αναπαραγωγή δεν θα σε σώσουν ούτε χαμηλές θερμοκρασίες.
 
Back
Top