Φροντίδα Κοινωνικοποίηση Καρδερίνας

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Homus
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Homus

Banned
Εγγραφή
13 Δεκ 2007
Μηνύματα
11
Στις 9 Δεκεμβρίου μου χάρισαν μία καρδερίνα - μόλις πιασμένη - και μου συνέστησαν να την έχω χαμηλά στο πάτωμα και ριγμένο ένα πανί επάνω στο κλουβί (να βλέπει μόνο μπροστά) μέχρι να ημερέψει. Παρατηρώντας την καρδερίνα βλέπω ότι σκαρφαλώνει στο κλουβί και γυρίζει το κεφάλι γύρω - γύρω και πίσω σαν να ξετυλίγει κάτι. Μερικές φορές πιάνεται στο πλάι του κλουβιού και στέκεται με το κεφάλι πίσω και κάτω για αρκετή ώρα. Όταν την βγάζω έξω και την κρεμάω στο κάγκελο - βλέπει ουρανό - είναι εντάξει. Με τά την τρίτη εβδομάδα άρχισε να κελαηδάει κανονικά, με καλοκαιρινά, κλπ. Δεν κλείνει το στόμα της. Αυτός που μου την χάρισε μου είπε ότι κάθε 100 καρδερίνες βγαίνει μία τέτοια. Ρωτάω το γύρισμα του κεφαλιού είναι ελάττωμα και πως θα ημερέψω καλύτερα την καρδερίνα μου.
 
θα εχεις οσο πιο συχνα επαφη μπορεις και οταν λεω επαφη ΔΕΝ την πιανουμε αλλα ειμαστε κοντα και μιλαμε χαμηλοφωνα στα πουλια ωστε να μας συνηθισει
 
Να σου ζησει! Απολυτως φυσιολογικη η συμπεριφορα της. Εχετε οπου νιωθει αυτη καλυτερα πιο ανετα και κελαιδα.. Στο πατωμα μαλλον θα σε βλεπει σαν μπαμπουλα.. Κρεμασε την εξω να βλεπει ουρανο. Και αφου ειπες οτι ειναι φρεσκοπιασμενη.. Θα παρει λιγο χρονο να ηρεμισει. Υπομονη!
 
Nα σου ζησει! Ετσι κανουν οι αγριες, ειναια πολυτα φυσιολογικη η συμπεριγορα, μπορει και να κοιμαται κρεμασμενη αναποδα το βραδυ σα νυχτεριδα, φυσιολογικο κι αυτο, αλλα τι σημαινει οτι 1 ατις 100 βγαινει ετσι;οτι ειναι σπανιο να κελαηδαει την τριτη εβδομαδα ενοεις;
 
αν θέλεις να ειναι οκ το πουλί σου, κρέμασέ το σε ύψος λίγο πανω απο το επιπεδο των ματιών σου. Αν εισαι στο χώρο και δεν το κοιτας, πολύ γρήγορα συμπεριφέρεται πολυ ηρεμα και αρχίζει να σε καλει κιολας.
 
Αγαπητέ φίλε μας
Αν είσαι φίλος με τα πουλία σου είναι και αυτά φίλοι με σένα. Παντού και πάντα πρέπει να υπάρχει σχέση αγάπης.
 
Φίλε ΙΟΑ καλή η φιλοσοφία αλλά εγώ ρώτησα για πιό συγκεκριμένα πράγματα. Αυτό το έκανα αφ ενός για ημερέψει η καρδερίνα για μένα, αλλά ενδεχομένως να βοηθηθεί και το ίδιο το πουλί να αισθανθεί "καλύτερα" μέσα στο κλουβί!
 
Back
Top