Φροντίδα Κοινωνικοποίηση παπαγάλων

Parrotsmile

PB Member
Εγγραφή
25 Σεπ 2007
Μηνύματα
2.055
Πόλη
Καλαμάτα
Τον τελευταίο καιρό με απασχολεί η μη κοινωνικοποίηση του Πάρη με άλλους ανθρώπους, αποτέλεσμα της απειρίας μου και της μη τήρησης κατά γράμμα κάποιων συμβουλών της εκτροφέα, όταν αυτός ήρθε να μείνει μαζί μου.. Θα ήθελα τις απόψεις σας, πως μπορούμε να αντιστρέψουμε αυτή τη κατάσταση και με ποιους συγκεκριμένους τρόπους.
 
Αυτό που ξέρω εγώ από την ίδια εκτροφέα (φαντάζομαι ότι εννοείς την κοινωνικοποίηση του με τους υπόλοιπους ανθρώπους και όχι με πουλιά) είναι να το βάζεις σε ένα δωμάτιο που δεν το ξέρει, το αφήνεις στο πάτωμα και φέυγεις.. Τότε μπαίνει μέσα κάποιος άλλος (φίλος, μέλος της οικογένειας) και του λέει ''ελά, έλα'' και βάζει το χέρι του για ανέβει πάνω.. Αυτό γνωρίζω εγώ. 😉
 
Γιασμήν αυτό γίνεται επειδή θέλει να φύγει από το πάτωμα. Συμφωνώ μαζί σου και προφανώς είναι το πρώτο βήμα. Η κοινωνικοποίηση νομίζω είναι να αισθάνεται άνετα μα άλλους ανθρώπους και να παίζει μαζί τους και όχι να κάθεται στα χέρια τους επειδή θέλει να αποφύγει κάτι και το κάνει από ανάγκη.Αν κάνω λάθος ας μου πει κάποιος μήπως αντιλαμβάνομαι λάθος το τι είναι τελικά.😕
 
Κοίτα Κώστα, εμένα αυτό μου είχε πει πάντως.. Εγώ δεν το έχω κάνει αν και ειδικά τώρα που ωριμάζει δεν θέλει κανέναν άλλον.. Είναι μια άποψη πάντως που εμπιστεύομαι απο την εκτροφέα αυτή και μάλλον αυτό είναι το πρώτο βήμα νομίζω εγώ.. Κάτι άλλο που σκέφτηκα, μήπως να του δείνουν λιχουδιές που του αρέσουν περισσότερο οι άλλοι και όχι εσύ;
 
Έφη δεν διαφωνώ και ξέρεις πόσο εκτιμώ την Άντα. Πάντως είναι μια καλή αρχή αυτή.
 
Δες το και αλλιώς.. Δεν είναι το κίνητρο να φύγει από το πάτωμα μόνο.. Είναι ότι αφού είναι κάτι που το θέλει(δηλαδή να φύγει από το πάτωμα) του το προσφέρουν και άλλοι εκτός από εσένα που θέλουν το καλό του και οπότε και τα χέρια των άλλων είναι ''καλά''..
Τουλάχιστον έτσι νομίζω😕
 
μιλάμε για ενα ζώο που εξημερώθηκε μεν, αλλά, η ψυχή του βρίσκεται στα δάση του Αμαζόνιου, στη ζουγλα της Αφρικής στις απέραντες εκτάσεις της Αυστραλίας!
Δεν έχει σημασία που ζεί στον καναπέ μας, εμείς που ζούμε μαζί τους το βλέπουμε καθημερινά!
Παιδια, μη ξεγελιέστε απο γλυκά λογάκια και τα... Πανακριβα παιχνίδια που δείxνουν να απολαμβάνουν σαν αντιστάθμισμα απο το.."ξερίζωμά"τους απο την άγρια φύση!
Εχουν στενή επαφή μαζί μας, γιατί τους λείπει το κοπάδι τους,το ταίρι τους, απόδειξη οτι αν είναι δύο μαζί η εξημέρωση γίνεται δυσκολότερα...
Αν είναι να κάνουμε "caniche"και τον παπαγάλο μας, να πηγαίνει σε όλους, να παίζει με όλους,τότε που είναι το μυστήριο και η γοητεία αυτού του υπέροχου πλάσματος που έχει τεράστια άποψη και προσωπικότητα;
Προσωπικά, αφήνω τους παπαγάλους μου ελεύθερους να αποφασίσουν εκείνοι αν θα πλησιάσουν τον "εισβολέα"επισκέπτη και θεωρώ οτι αρκετα το -ανθρώπινο-είδος μου,έχει εισέλθει στη ζωή τους, προσέχοντας να μη δημιουργηθούν λάθη απο ανθρώπινη αδεξιότητα τη διάρκεια της επαφής τους!
Οσο για την απεριόριστη κοινωνικότητα που σαν άνθρωπος αναζητω; Ε...'εχω caniche:)...
 
επειδή θέλει να φύγει από το πάτωμα. Η κοινωνικοποίηση νομίζω είναι να αισθάνεται άνετα μα άλλους ανθρώπους και να παίζει μαζί τους και όχι να κάθεται στα χέρια τους επειδή θέλει να αποφύγει κάτι και το κάνει από ανάγκη.Αν κάνω λάθος ας μου πει κάποιος μήπως αντιλαμβάνομαι λάθος το τι είναι τελικά.😕
Κατά τη γνώμη μου, σωστά νομίζεις (σχετικά με την κοινωνικοποίηση) σωστά αντιλαμβάνεσαι και μπράβο σου που προβληματίζεσαι σοβαρά & δεν ενεργείς επιπόλαια! Με την αγάπη σου, είμαι σίγουρη, θα βρεις τι είναι καλύτερο για τον Πάρη..
 
Κωνσταντίνε είμαι η Μαρία η γυναίκα του Λευτέρη. Έχουμε ακριβώς το ίδιο πρόβλημα! Βλέπω ότι ο Ρόκο έχει πολλά κοινά με τον Πάρη. Δυστυχώς αυτό που ζητάμε είναι πολύ δύσκολο και μάλλον εκτός της φύσης τους... Διάβασα κάπου ότι οι παπαγάλοι επιλέγουν μόνοι τους τον "άνθρωπό τους" και προσκολούνται σ' αυτόν σε υπερβολικό βαθμό. Παρ' όλα αυτά, μπορούν να διαισθάνονται ποιον μπορούν να εμπιστευτούν. Ο Ρόκο αν και δεν πάει σε ξένους, έχει ανέβει σε 3 συγκεκριμένα άτομα που είναι από τους πιο ήρεμους χαρακτήρες! Δεν νομίζω ότι ήταν σύμπτωση. Κατάλαβε ότι αυτοί οι 3 δεν θα του κάνουν κακό. Είναι μία αρχή που όμως την έκανε μόνος του χωρίς καμμία πίεση..
 
Και μένα η Κούκυ το ίδιο! Στους ξένους δεν πηγαίνει καθόλου και γίνεται επιθετική όταν πάνε να την πλησιάσουν... Ενω με μένα κανένα πρόβλημα... Είναι ήρεμη σαν αρνάκι... Το έχω δεχτεί αυτό και όποιος έρχεται στο σπίτι του λέω με ευγενικό τρόπο να μην την ενοχλεί.
 
Να σας πω κι εγώ ότι δεν με νιάζει και πολύ η κοινωνικοποίηση των παπαγάλων μου.. Το cocatiel είναι πιο ήρεμο και δέχεται πιο εύκολα αλλά ο Σενεγάλης, δεν θέλει κανέναν και εμένα τουλάχιστον δεν με απασχολεί.. Απλά σκέφτομαι μήπως θα ένιωθαν και αυτά καλύτερα αν ένιωθαν και με άλλους ανθρώπους πιο άνετα; Σκεφτείτε το και αλλιώς, άνθρωποι είμαστε αν χρειαστεί να λείψουμε εκτάκτως και δεν μπορούμε να τους πάρουμε μαζί μας, αυτός ο κάποιος που θα τα προσέχει δεν πρέπει να νιώθει άνετα μαζί τους και αυτοί μαζί του; Αλλιώς θα φοβαται ακόμη και νερό να τους βάλει στο κλουβί.. Το ξαναλέω ότι δεν με απασχολεί ούτε έχω κάνει κάτι για την κοινωνικοποίηση του δικού μου..
 
διαισθάνονται ποιον μπορούν να εμπιστευτούν. Ο Ρόκο. Έχει ανέβει σε 3 ... άτομα που είναι από τους πιο ήρεμους χαρακτήρες! Δεν νομίζω ότι ήταν σύμπτωση. Κατάλαβε ότι αυτοί οι 3 δεν θα του κάνουν κακό. Είναι μία αρχή που όμως την έκανε μόνος του χωρίς καμμία πίεση..

Συμφωνώ, χωρίς πίεση έρχεται και ο δικός μας από μόνος του σε όποιον από εμάς θέλει [εκτός από τον ΕΝΑ του!]. Ελεύθερα & αβίαστα!
 
Kατα τη γνωμη μου σημαντικο ρολο παιζει πως περνα την καθημερινοτητα του ο παπαγαλος αν ζει σε περιβαλλον που ερχεται σε επαφη με πολλους ανθρωπους αν μη τι αλλο σιγα σιγα θα μαθει να ανεχεται τη παρουσια τους και να μην αγριευει
μεταφεροντας τη δικη μου εμπειρια επι του θεματος ο πιπικος οταν βλεπει αγνωστους απλα σταματα να μιλα.. Αν του ζητησουν να τον χαιδεψουν συνηθως σκυβει το κεφαλακι του.. Αλλα αυτο δε συμβαινει με ολους.. Καποιους τους βλεπει στραβα και αν κανουν το λαθος να βαλουν το χερι τους... Το κλαινε
παλι εχει συμβει σε αγνωστο ανθρωπο να παει επανω του(ηταν εξω απο το κλουβι)και να τον αρχισει στα φιλια και τα γλυκολογα..
αβυσος η ψυχη των φιλων μας...
 
Back
Top