Αγορά Κοινό παπαγαλάκι (Budgie)

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης terios
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

terios

PB New Member
Εγγραφή
14 Οκτ 2008
Μηνύματα
80
Πόλη
Μυτιλήνη
Γεια σας! Θα ήθελα αν μου χαρίζουν κοινό παπαγαλάκι (Budgie) ένα η και ζευγαράκι μιας και ήδη έχω ένα ζευγαράκι! αυτή την στιγμη ήδη τους κατασκευάζω ένα κλουβί 80 μήκος – 50 πλάτος – 70 ύψος ώστε να έχουν την άνεση τους όποτε άνετα θα μπορούσαν να φιλοξενήσουν και αλλά παπαγαλάκια και να γίνουν φίλοι! Επειδή μένω χάνια θα με ενδιέφερε αν είναι από περιοχή Κρήτης η και Αθηνάς. Ευχαριστώ
 
γιατι δεν τους βαζεις μια φωλια; Σιγουρα θα γεμισει το κλουβι μικρα γεννουν μεχρι και12 αυγα ανα γεννα.. Οποτε δεν θα χρειαστει να ταλαιπωρηθεις... Ειναι και ωραια εμπειρια... Αν εχεις ζευγαρακι βεβαια...
 
για αυτο τους φτιαχνω και μεγαλο κλουβι για να τους βαλω και φωλια! Οχι ειναι μονο ζευγαρακι αλλα και πολυ ερωτευμενα ολο ναζια ειναι και φιλακια!
 
γιατι δεν τους βαζεις μια φωλια; Σιγουρα θα γεμισει το κλουβι μικρα γεννουν μεχρι και12 αυγα ανα γεννα..οποτε δεν θα χρειαστει να ταλαιπωρηθεις... Ειναι και ωραια εμπειρια... Αν εχεις ζευγαρακι βεβαια...


Υπερβολικο μου ακουγεται... Εχεις καποια πηγη που το διαβασες;
 
θα σου γεννησουν πολυ ευκολα. Γι'αυτο σου εγραψα... Καλο ειναι αν εχεις ζευγαρι να μην παρεις αλλο ''μονο του''''ενα''οπως γραφεις δεν ειναι και οτι καλυτερο μιας και εχεις ζευγαρι..σου συνιστω ή 2 ή να μεινεις με αυτα που εχεις και να σου γεννησουν.. Τα παπαγαλακια ειναι μονογαμικα κυριως και ενα τριτο θα εμενε μονο.. Αλλο ενα ζευγαρι κατι λεει.. Δεν το λεω καπως απλα επειδη εχω πανω απο 12 χρονια μπατζυς θα σου συνιστουσα να μεινεις με αυτα που εχεις.. Να δεις πως θα παει η γεννα και επειτα να παρεις αλλα... φιλικα στο λεω...
 
ναι.. Εμενα μου γεννησαν 11 αυγα...
 
ναι.. Εμενα μου γεννησαν 11 αυγα...

Η δεν αφαιρεσες την πρωτη γεννα απο τη φωλια και δεν εκκολαφθηκε κανενα πουλακι η ειναι και τα δυο θηλυκα. 😉 Στη βιβλιογραφια δεν εχω διαβασει πουθενα τετοιο πραγμα. Το μεγαλυτερο αν θυμαμαι καλα που εχει παρατηρηθει στα κοινα παπαγαλάκια ειναι 8 αυγα.
 
ναι εχω.. Βασικα και το διαβασα αλλα και εμενα μου εκαναν 11 αυγα...
 
την παπαγαλινα μου την εβγαλα μετα την πρωτη γενα απο το κλουβι.. συνεχισε να γενναει μονη της, δεν νομιζω να μην καταλαβα αν το πουλι εκανε μια ή 2 γεννες; Τι να σου πω;δεν ξερω δυστυχως; Εχεις χρονια μπατζυς; Γιατι και της ξαδερφης μου τοσα εκανε σαν πρωτη γεννα.. Και εκανε 7 καπακι και δευτερη...
 
μπορει και να ετυχε τι να σου πω... Επειδη απο τα ζευγαρια μας (οι παπαγαλινες μονο)ηταν αδερφακια(ενα ζευγαρι εγω και ενα εκεινη σε ξεχωριστα κλουβια. Για να μην μπερδευτουμε)τελοςπαντων ας μη χαλαμε την αγγελια.. Ο καθενας εχει τις αποψεις του... Καλη τυχη με τα παπαγαλακια ευχομαι.. Αν χρειαστεις κατι στειλε πμ.. Θα ζευγαρωσω και γω τα δικα μουαπο μαρτη...
 
ανεστη εμενα το μεγιστο που μουχαν κανει οταν ειχα ηταν 9!
αρα δεν ειναι απιθανο το 11, αλλα οχι και το συνηθες!
 
Back
Top