Αναπαραγωγή Κοκατίλ - ένα αυγό από το πουθενά

anatolia

PB Member
Εγγραφή
14 Δεκ 2014
Μηνύματα
834
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Παιδιά, καλησπέρα!
Οπως ξέρετε, εδώ και ένα μήνα έχω χωρίσει τα ζευγάρια μου: τα 2 κορίτσια μαζί σε ένα κλουβί και τα αγόρια το καθένα στο δικό του... Μέχρι και παραβάν τους έφτιαξα για να μην βλέπονται να τρελαίνονται. Τα αρσενικά τραγουδούσαν και κακάριζαν όλο αυτό το διάστημα, περιστάσιακά άφηνα να πετάξει ο ένας, μετά ο άλλος, μετά τα κορίτσια, με τη σειρά προτεραιώτητας δηλαδή και χωριστά. Ολα φαίνονταν μία χαρά και νόμιζα πως θα τη βγάλω έτσι το καλοκαίρι, ώσπου το φθηνόπωρο να τους βάλω μαζί πάλι...
Σήμερα το πρωί, όμως, έπαθα σοκ! Ενα αυγό κάτω στον πάτω των κοριτσιών! Ω, Θεέ μου! Ποιά σουρτούκα από τις 2 το έκανεεεεεεε!; Υποψιάζομαι και τις 2, διότι η μία έχει ιστορικό και η άλλη ήταν κάπως νευρική αυτές τις μέρες... Αμέσως πήγα στην ιατρό! Μου έδωσε 4 κουτάκια Αντιστρέςς και είπε να το βάλω σε ΟΛΟΥΣ ανεξαιρέτως, ακόμη και στους Αλεξανδρινούς! Καθώς, όσο φλερτάρουν και ιδίως τώρα που είναι καλοκαίρι, τόσο ακούνε τα άλλα και τρελαίνονται.
Για 15 μέρες τώρα - Αντιστρέςς, σε καταστολή όλα!(
Στεναχωρήθηκα πολύ, αλλά εκείνη μου είπε άμα βρω ξανά αυγό να το πετάω αμέσως! Να συνεχίσω να τα έχω χώρια και με παραβάν και απλά με το φάρμακο εκείνα θα ηρεμήσουν...
Το ζήτημα είναι μετά τις 15 μέρες τι θα κάνω... (
Τετάρτη πάω την λατρεμένη μου σκυλίτσα για εμβόλιο και θα την ρωτήσω περαιτέρω. Από ότι διάβασα, όλα τα έκανα σωστά, 13-14 ώρες ύπνο κάθε μέρα! Τροφή κανονικά, λαχανικά κλπ κανονικά... Ουφφφφφ! Τι άλλο μπορώ να κάνω;
Αυτό το αυγό ήταν ένα από εκείνα που δεν τα χαίρεσαι καθόλου!(
 
Ε τι να κάνουμε, κορίτσια είναι κάνουν αυγά, εσύ κάνε το πρόγραμμά σου, περισσότερο ύπνο, σουπιοκόκκαλο και να περιμένεις πως θα δεις και άλλο.
 
Ε τι να κάνουμε, κορίτσια είναι κάνουν αυγά, εσύ κάνε το πρόγραμμά σου, περισσότερο ύπνο, σουπιοκόκκαλο και να περιμένεις πως θα δεις και άλλο.
Ναι, ναι, εκείνο το άλλο με φοβίζει και με στοναχωρεί ακόμη πιο πολύ! Να δω ποιά το έκανε για να την μαλώσω τη σκατούλα! Γκρρρρρ!(
 
Αφού τα έχει ετοιμάσει να εύχεσαι να τα κατεβάσει όλα με ασφάλεια.:)
 
Αφού τα έχει ετοιμάσει να εύχεσαι να τα κατεβάσει όλα με ασφάλεια.:)
Ναι, είναι και αυτό ένα σοβαρό θέμα! Αρα, λες πως θα τα κάνει όλα και μετά θα ηρεμήσει; Και οι 2 κάνανε από 4 αυγά η καθεμία όταν είχαν φωλιά.
 
Εμένα το θηλυκό μου μου έκανε δύο παρτίδες, 3 και 4 αυγά και μετά έφαγε ένα σουπιοκόκκαλο μονοκοπανιά :)
 
Εμένα το θηλυκό μου μου έκανε δύο παρτίδες, 3 και 4 αυγά και μετά έφαγε ένα σουπιοκόκκαλο μονοκοπανιά :)
Ω! Κάνουν και τέτοια δηλαδή;! Οκ, να δω μόνο ποιά είναι η φταίχτρα για να το καταγράψω στο ιστορικό της! Ουφφφφ!(
 
Λοιπόν, Μαρία, είχες δίκαιο! Προχθες βρήκα και δεύτερο αυγό, αλλά δεν κατάφερα να πιάσω την ένοχη. Και οι 2 έχουν νεύρα και άρχισαν να μαλώνουν μεταξύ τους λίγο. Σήμερα αναμένω και τρίτο αυγό, οπότε θα τις έχω υπό στενή παρακολούθηση!) Το Αντιστρές μάλλον δεν βοήθησε και πολύ αυτή τη φορά σε ότι αφορά την ψυχική τους ηρεμία!)
 
Και οι 2 έχουν νεύρα και άρχισαν να μαλώνουν μεταξύ τους λίγο.
Τις έχεις στο ίδιο κλουβί; Αν είναι 2 θηλυκά σε οίστρο τότε είναι λογικό να υπάρχουν καβγάδες.. Καλό θα ήταν να μην διαμένουν στο ίδιο κλουβί...
 
Τις έχεις στο ίδιο κλουβί; Αν είναι 2 θηλυκά σε οίστρο τότε είναι λογικό να υπάρχουν καβγάδες.. Καλό θα ήταν να μην διαμένουν στο ίδιο κλουβί...
Ναί, είναι μαζί εδώ και 3 βδομάδες περίπου. Δεν έχω χώρο πιά! Γέμισε το σπίτι κλουβιά!( Θα πάω να πάρω όμως ένα ακόμη σήμερα, αφού δεν γίνεται διαφορετικά...
 
Θα σταματήσουν πια να κάνουν αυγά. Πάρε όμως και άλλο κλουβί, τα κλουβιά δεν πάνε χαμένα, πάντα προκύπτουν ανάγκες διαχωρισμού.
 
Back
Top