Ασθένειες Κοκατίλ έχει αδυναμία και κάνει εμετό

GiannisStl

PB New Member
Εγγραφή
22 Δεκ 2020
Μηνύματα
39
Πόλη
Σαλαμίνα
Καλησπέρα σας και χρόνια πολλά. Καταλαβαίνω ότι έχετε γνώσεις σχετικά με παπαγάλους και θέλω να σας ρωτήσω τη γνώμη σας. Είναι σημαντικό. Έχω πρόβλημα με το κοκατιλ το μωρό. Το είχα πάει στον κτηνίατρο μου είχε πει ότι ήταν εντάξει όλα καλώς απλά να το ταιζω περισσότερα σποράκια κλπ. Το κοκατιλ μου λοιπόν εδώ και κάποιες μέρες κάνει εμετό, δεν το βλέπω καλά και έχει αδυναμία. Τον πήρα τηλέφωνο προχθές να μου πει και μου είπε απλώς από το τηλέφωνο να του δώσω το tabernil doxiciclina με τη δοσολογία που λέει στις οδηγίες μέσα, ενώ απέφυγε να που πει κάτι περαιτέρω. Αυτό που κατάλαβα είναι ότι μάλλον δεν ξέρει καλά αλλά δεν υπάρχει άλλος πτηνιατρος στη Σαλαμίνα εδώ πέρα δυστυχώς και δεν βρίσκω άλλον να μιλήσω στο τηλέφωνο. Του έδωσα αντιβίωση με σύριγγα διότι δεν πίνει μόνο του νερό. Έβαλα 4 σταγόνες αντιβίωσης σε 60 μλ νερό και από αυτό του έδωσα 3 μλ το πρωί 3 το μεσημέρι 3 το βράδυ αντιβίωση. Το πουλάκι δεν υπάρχει βελτιωση, η καρίνα φαίνεται αν βάλω το χέρι, το φαγητό συνήθως όταν το ταισω θα κάνει εμετό μετά από λίγο και τα περιττώματα είναι προς το μαύρο. Δεν ξέρω που αλλού να απευθυνθώ, συγγνώμη για την ενόχληση
 
Την κρατάει τη δόση της αντιβίωσης ή την κάνει εμετό? Αν την κάνει εμετό δίνε 0.5 mL πιο συχνά μαζί με την κρέμα δηλαδή στο νερό της κρέμας στους 39-40 (ακριβώς!) βαθμούς για να είναι πιο εύπεπτη. Με 2 δόσεις αντιβίωσης δεν θα έβλεπες μεγάλη βελτίωση ούτως ή άλλως. Το πουλάκι ίσως έχει κάποια μόλυνση στον πρόλοβο. Αν την βγάλει καθαρή ως τη Δευτέρα (δεν ξέρω αν το Σάββατο είναι ανοιχτά τα κτηνιατρεία στην Ελλάδα, αν είναι θα το πήγαινα στην Αθήνα) χρειάζεσαι γνώμη απο εμπειρότερο γιατρό.

Μια υπενθύμιση για ολα τα μέλη: ΔΕΝ αγοράζουμε μη απογαλακτισμένα πουλιά. Βασανίζουμε κι αυτά και τον εαυτό μας και δεν κερδίζουμε τίποτα ουσιαστικό απο αυτή την διαδικασία.
 
0.5 ml απο το διάλυμα που έχει στα 60 ml 4 σταγόνες αντιβίωσης; Η 0.5 ml αντιβίωσης στο νερό της κρέμας;
 
Ο Ανέστης φαντάζομαι πως εννοεί την αναλογία νερού-αντιβίωσης που σου έδωσε ο γιατρός...

Του έδωσα αντιβίωση με σύριγγα διότι δεν πίνει μόνο του νερό. Έβαλα 4 σταγόνες αντιβίωσης σε 60 μλ νερό και από αυτό του έδωσα 3 μλ το πρωί 3 το μεσημέρι 3 το βράδυ αντιβίωση. Το πουλάκι δεν υπάρχει βελτιωση, η καρίνα φαίνεται αν βάλω το χέρι, το φαγητό συνήθως όταν το ταισω θα κάνει εμετό μετά από λίγο και τα περιττώματα είναι προς το μαύρο. Δεν ξέρω που αλλού να απευθυνθώ, συγγνώμη για την ενόχληση
Θα ακολουθήσεις τις οδηγίες του γιατρού για τις αναλογίες νερού-αντιβίωσης.
Επειδή δεν γνωρίζω αν η θερμοκρασία των 39-40c μπορεί να επηρεάζει το φάρμακο θα πρότεινα:
Να του δίνεις εσύ με σύριγγα (χωρίς βελόνα) 2-3 σταγόνες στο στόμα ανά ώρα (τα 3ml μαζεμένα θεωρώ πως είναι μεγάλη ποσότητα για το πουλάκι).
 
Λυπαμαι παρα πολυ με επιασε ενα σφιξιμο .😕😢.ειδα παλι απο την περιγραφη σου την εικονα και τη δικη μου που ειχε ξεψυχησει το πρωτο μας πουλακι...δυστηχως πολλες φορες η αγνοια μας κανει να κανουμε λαθη 😢😭. Οταν ξεψυχαει μια μικρη ψυχουλα στα χερια σου ειναι οτι χειροτερο...Καλη Χρονια σου ευχομαι και ελπιζω το 2021 να αποκτησεις ενα καινουριο "παιδακι" καο να του δωσεις πολλη πολλη αγαπη
 
@Letkoy σε ευχαριστώ πολύ για τα ενθαρρυντικά σου λόγια, το χειρότερο είναι να βλέπεις τη μικρή ψυχούλα να ξεψυχάει και να μην μπορείς να κάνεις τίποτα.. Δυστυχώς ή ευτυχώς η φύση μας δινει με κάθε τρόπο να καταλάβουμε ότι δεν μπορούμε να την αντικαταστήσουμε, ακόμη και αν αυτό το μάθημα γίνεται με τον πιο ψυχοφθόρο τρόπο.
 
Back
Top