Ασθένειες Κοκατίλ έχει πτερόρροια εδώ και δύο μήνες

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης sisotos
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

sisotos

PB New Member
Εγγραφή
27 Φεβ 2011
Μηνύματα
4
Γειά σας και Χρόνια Πολλά! Με λένε Σωτήρη είμαι νέος εδώ και θα ήθελα την βοήθειά σας για ένα παπαγάλο θυληκο κοκατιλ που αγόρασα από εκτροφεα ήμερο ταισμενο στο χέρι! Έχει εδώ και δύο μήνες που τον έχω πτεροροια και συνεχώς ξύνεται γύρω γύρω από τη κλούβα του βλέπω συνεχώς φτερά σαν να μαδαει! Η ερώτηση είναι να του δίνω κάποιο βοήθημα η βιταμίνη για αυτό; η διατροφή του είναι της Manitoba του έχω συνεχώς καθαρό χώρο με άμμο και φοβάμαι γιατί έχω άνθρωπο με άσθμα μη μεταδοθεί κάποια ασθένεια σε αυτόν!
 
Χρονια Πολλα Σωτηρη!

Θα ξεκινησω απο το πιο σημαντικο κομμάτι του μνμ σου που ειναι το ατομο με το ασθμα.
Το ειδος που επελεξες δεν ενδείκνυται να συναναστρεφεται και να διαβιοί με ανθρωπους που πασχουν απο αναπνευστικα νοσηματα οπως ειναι το ΧΑΠ,το ασθμα κτλ γιατι η πουδρα που αφηνει το πτερωμα τους στο περιβάλλον επιβαρύνει την ποιότητα του αερα.
Αυτο ειναι κατι που πρεπει να λαβεις πολυ σοβαρα υπ'οψιν σου.

Σε οτι αναφορα το πτηνο τωρα, βλεπεις πουπουλα μονο ή και φτερα;
Με τον εκτροφεα ηρθες σε επικοινωνια;
Φερει δαχτυλιδι στο ποδι;
Τι ηλικια εχει;
 
ναι ειναι φυσικο μου ειπε

Δεν τον εμπιστεύεσαι και δεν σε κάλυψε η απάντησή του; Ρωτάω, γιατί υποτίθεται πως επιλέγουμε εκτροφέα για να πάρουμε ένα σωστά μεγαλωμένο πουλάκι και να έχουμε υποστήριξη και μετέπειτα.
 
Back
Top