Αναπαραγωγή Κοκατίλ γεννά έξω από τη φωλιά

BasilikiNikos

PB New Member
Εγγραφή
24 Ιουν 2018
Μηνύματα
4
Πόλη
Χαλκίδα
Γεια Σας είμαι η βασιλική έχω δυο κοκατιλ είναι 2 χρονών... Τα έχω βάλει μαζί ο αρσενικός μου της μιλάει της στέλνει Φιλάκια... Εβαλα μια φωλιά δν έχουν μπει καθόλου μέσα... Κ μου έκανε ένα αυγό ανά μέρα κάτω στο κλουβί χύμα, συνολικα μου έκανε 2... Εβαλα ενα μπολ μεγάλο με πριονιδι μέσα στο κλουβί κάτω από την φωλια έβαλα τα 2 αυγουλακια μέσα κ το τρίτο αυγουλακι μου το έκανε μέσα στο μπολ, αλλα δν τα κάθεται καθόλου... Κ εχθές μου έσπασε το ένα αυγουλακι κ ήταν κενό... Τι να κάνω;
 
Τα έχεις δει να ζευγαρώνουν; Ίσως επειδή είναι ασπορα να μην τα κάνει μέσα στη φωλιά. Ίσως πάλι να συμβαίνει αυτό επειδή η περίοδος αυτή είναι ακατάλληλη για ζευγάρωμα.
 
Όχι δν τα έχω δει η αλήθεια είναι, αλλα. Μπορει να ζευγαρώσει όταν ελειπα

Δεν έπρεπε να βάλεις τα αυγα μέσα στην φωλιά. Είναι πολύ πιΘάνο η και σχεδόν σίγουρο να μην τα φροντισει τα αυγά
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Δεν έπρεπε να βάλεις τα αυγα μέσα στην φωλιά. Είναι πολύ πιΘάνο η και σχεδόν σίγουρο να μην τα φροντισει τα αυγά
Δεν θα τα φρόντιζε έτσι κι αλλιώς αφού τα έκανε στον πάτο.
 
Μπορει να μην ειναι δεμενο το ζευγαρι η να ειναι απειρο! Η περιοδος τωρα ειναι ακαταλληλη για ζευγαρωμα! Αφαιρεσε τη φωλια και προσπαθεις απο φθινοπωρο ξανα!
 
Δεν έπρεπε να βάλεις τα αυγα μέσα στην φωλιά. Είναι πολύ πιΘάνο η και σχεδόν σίγουρο να μην τα φροντισει τα αυγά
Δν τα έβαλα μέσα στην φωλιά τα έβαλα στο πάτωμα αλλά μέσα σε μπολάκι

Νν ίσως να μην είναι δεμένο... Τι να κάνω τώρα να βγάλω κ την φωλιά η να την αφήσω όπως ειναι;

Μπορει να μην ειναι δεμενο το ζευγαρι η να ειναι απειρο! Η περιοδος τωρα ειναι ακαταλληλη για ζευγαρωμα! Αφαιρεσε τη φωλια και προσπαθεις απο φθινοπωρο ξανα!
Άπειρο είναι σίγουρα γτ είναι η πρώτη τους γεννα
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Ναι αφιαρεις τη φωλια για τωρα! ξεκιναει η πτερορροια σιγα σιγα! Οποτε φροντισε να τρωνε σωστα και απο φθινοπωρο το βλεπεις παλι!
Εντάξει... Ευχαριστώ πάρα πολύ για την βοήθεια σας...
 
Να ξέρεις ότι αν δε μπει ο αρσενικός πρώτα στη φωλιά να την ελέγξει και μετά να μπει το κορίτσι.. Δεν ξεκινάει σωστά και είναι δείγμα πολλές φόρες αποτυχημένης γέννας.
Όπως σου είπαν παραπάνω ... Το αφήνεις για τώρα και ξαναδοκιμάζεις Φθινόπωρο ή Άνοιξη.
Πρώτα με σωστή προετοιμασία και αφού δεις ζευγαρώματα βάζεις φωλιά. Έτσι είναι το σωστό να έχεις δείγματα για να βάλεις φωλιά και όχι να βάλεις φωλιά ώστε να τα προκαλέσεις να προχωρήσουν. Γιατί έτσι συνήθως το θηλυκό θα σου γεννά αυγά άσπορα.
 
Back
Top