Γενικά Κοκατίλ γυρίζει έντονα το κεφάλι του σε κύκλους

katerina13

PB New Member
Εγγραφή
5 Σεπ 2024
Μηνύματα
4
Καλησπερα σε ολους, ειμαι καινουργια στο φόρουμ και ακομα μαθαινω πως λειτουργει οποτε ζηταω λιγη κατανόηση αν το εγραψα σε λάθος σημείο 😅. Μολις απεκτησα ενα κοκατιλ (μεταξυ αλλων παπαγαλων που εχω) και γυρναει το κεφαλι του οπως θα δειξω στο παρακατω βιντεο. Το ιδιο εκανε και πιο παλια ενα λοβμπερντ που ειχα και ηταν υγιεστατη οποτε δεν ξερω αν ειναι ζητημα συμπεριφορικο η υγειας. Παρακαλω οποιος ξερει ας με βοηθησει . Το κανει αρκετα εντονα απ την ωρα που ξυπνησε και ειναι εδω λιγες μονο ωρες.
 

Συνημμένα

Καλησπέρα.
Το βίντεο είναι μικρής διάρκειας και δεν δείχνει κάποια κυκλική κίνηση του κεφαλιού.
Φαίνεται να κουνάει το κεφάλι του δεξιά και αριστερά.
Αυτή η συμπεριφορά δεν είναι φυσιολογική.
Ίσως υπάρχει κάποια λοίμωξη στο αυτί του, στο πρόλοβο του ή κάποια άλλη ασθένεια.
Οι παπαγάλοι κουνάνε το κεφάλι τους αλλά όχι κατ'αυτόν το τρόπο.
Όταν είναι ενθουσιασμένοι κουνάνε το κεφάλι τους πάνω κάτω, και όταν είναι μωρά και πεινάνε μπρος πίσω.
Από που το πήρατε το πουλάκι, γνωρίζεται την ηλικία και το φύλο του;

Και κάτι ακόμη.
Τα στρογγυλά κλουβιά είναι ακατάλληλα για τους παπαγάλους.
 
Τελευταία επεξεργασία:
@katerina13

Αυτή η συμπεριφορά δεν είναι φυσιολογική.
Ίσως υπάρχει κάποια λοίμωξη στο αυτί του, στο πρόλοβο του ή κάποια άλλη ασθένεια.
αφού έχεις κ άλλους παπαγάλους κράτησε καραντίνα από το νέο πουλάκι.
Αυτή είναι η λίστα πτηνιατρων.
Κ άλλαξε του κλουβί.

 
Σας ευχαριστω, θα λαβω υποψιν οσα μου ειπατε.
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
γυρναει το κεφαλι του
Καλησπερα.
αρχικα στο οντως πολυ συντομο βιντεο φαινεται να παταει πανω στο μεταλλικο σκευος. καινουριο το κλουβι καινουριο το σκευος και γυαλιστερο. Το σκευος ηταν αδειο και το εκανε αυτο? Η με λιγο περιεχομενο?
Το ρωταω ,μηπως του εκανε εντυπωση η αντανακλαση του επανω στο σκευος και επαιζε με το ειδωλο του νομιζοντας οτι ειναι αλλο cockatiel?
η ασταθεια που φαινεται θα μπορουσε να ειναι απο το οτι στηριζεται σε ενα σκευος και εχει γκριπ κανει εντονη κινηση και ταλαντευεται
εικασιες μονο μπορω να κανω γιατι ειναι οντως περιεργη κινηση σε ενα πολυ συντομο βιντεο
κανει την κινηση αυτη οταν ειναι στην κανονικη πατηθρα η μονο πανω στο inox σκευος?

Υ.Γ
Η πορτα δειχνει να μην εχει κλεισει καλα. Να το προσεχεις αυτο γενικα σε ολα τα κλουβια..
 
Kαλησπερα σε ολους, το πουλακι θα παει για τσεκαπ και θα φροντισω ολα οσα μου εχετε πει για το κλουβι, θα αλλαξω πατηθρες θα βαλω παιχνιδια κλπ, απλα μου την φερανε προχτες και δεν γινοταν. Το βιντεο ηταν μικρο καθως δεν με αφηνε να ανεβασω μεγαλυτερο. Αυτην την κινηση την εχειν κανει ξανα αλλο πουλακι που ειχα, σε ανυποπτο χρονο και την ειχα παει σε γνωστη στον χωρο πτηνιατρο και ηταν υγιεστατη. Το μπολακι ειναι μισογεματο εχει τροφη μεσα. Το αντιστοιχο λοβμπερντ παντως που το εκανε αυτο το εκανε σε στιγμες που ηταν χαρουμενη κ ετρεχε κ εκανε αυτη την κινηση. Της εχω ηδη αλλαξει θεση στον χωρο να ειναι μονη της.
 
Καλημέρα. Αν μια συμπεριφορά αλλάζει όταν αλλάζουν επιμέρους συνθήκες σημαίνει ότι επηρεάζεται από κάποια από αυτές.
Εξ ου και η ερώτηση μου και το σεντόνι χθες.
Τώρα που είναι μόνη του το κάνει?
Αν δεν το κάνει και το φέρεις δίπλα ξανά στον άλλο σου παπαγάλο το ξαναρχίζει ?
Αν ναι τότε είναι εκδήλωση ίσως και χαράς προς τον γείτονα

Αν η αφαίρεση η μη της ταιστρας που πατούσε χθες και το κανε επιδρά στο να το κάνει τότε δείχνει η ταιστρα(καθρεφτισμος) να την ενθουσιάζει(μάλλον)
 
Σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας, απανταγα πιο συνοπτικα . Το πουλακι, για να μην σας ταλαιπωρω κ εσας που βλεπετε το θεμα, το εφερα σε πτηνιατρο για να το τσεκαρουμε. Οντως δεν ειναι φυσιολογικη η συμπεριφορα του, μολις βρουμε το ζητημα θα της αλλαξω κλουβι, ηδη εχω παραγγειλει πραγματα κλπ. Καλη συνεχεια
 
Back
Top