Γενικά Κοκατίλ δάγκωσε το δάχτυλο του και δεν το άφηνε

Εγγραφή
9 Νοε 2016
Μηνύματα
65
Πόλη
Γαστούνη
Χθες πήγα να πιάσω το αρσενικό κοκατιλ μου ήρεμα και ωραία να το βγάλω για πτήση και όπως το έπιασα ήρεμα δάγκωσε το δάχτυλο του και δεν το άφηνε παρά λίγο να ακρωτηριαστεί έδωσα αγώνα να σταματήσει το αίμα το απολυμανα και τώρα κάθεται ήσυχο, σας έχει τύχει εσάς κάτι παρόμοιο; Τι πραμα είναι αυτό?
 
Το δικό του δάχτυλο; Περίεργο πράγμα, όχι δεν μου έχει τύχει, ούτε το έχω ξανά ακούσει.
Πάλι καλά που κατάφερες να σταματήσεις την αιμορραγία.
Δεν του βάζεις καμιά αντιβιοτική κρεμούλα καλού-κακού στην πληγή; Ή fucidin; Πολύ μικρή ποσότητα κάθε σούρουπο, αν μπορείς.
 
Το δικό του δάχτυλο; Περίεργο πράγμα, όχι δεν μου έχει τύχει, ούτε το έχω ξανά ακούσει.
Πάλι καλά που κατάφερες να σταματήσεις την αιμορραγία.
Δεν του βάζεις καμιά αντιβιοτική κρεμούλα καλού-κακού στην πληγή; Ή fucidin; Πολύ μικρή ποσότητα κάθε σούρουπο, αν μπορείς.
Μαρία του έχω βάλει μπενταντιν με τα 1000 ζόρια έχει αγριέψει μόλις με βλέπει κάνει χχχχχχχχχ σαν φίδι τι σημαίνει αυτό δεν ξερω
 
Πάνω στη σαστιμάρα του δάγκωσε το δικό του δάχτυλο (αντί για το δικό σου :D) και λόγω του πανικού του δεν αντιλήφθηκε πως πονούσε τον εαυτό του κι ότι δεν του το προκαλούσες εσυ. Το κακό είναι ότι συνέδεσε αυτό το συμβάν με την παρουσία σου. ☹
 
Πάνω στη σαστιμάρα του δάγκωσε το δικό του δάχτυλο (αντί για το δικό σου :D) και λόγω του πανικού του δεν αντιλήφθηκε πως πονούσε τον εαυτό του κι ότι δεν του το προκαλούσες εσυ. Το κακό είναι ότι συνέδεσε αυτό το συμβάν με την παρουσία σου. ☹
Ωραία πράγματα όμως να τα φροντίζεις να τα αγαπάς να τα προσέχεις και να σε κερνανε δαγκωνιες
 
Νίκο πιο πριν, το άγγιζες άνετα και αυτό σε αιφνιδίασε;
Αν είναι έτσι, μια και είναι ζευγάρι μήπως είναι σε φάση αναπαραγωγής;
Ωραία πράγματα όμως να τα φροντίζεις να τα αγαπάς να τα προσέχεις και να σε κερνανε δαγκωνιες
Μην του κρατήσεις μούτρα όμως :)

Χρόνια πολλά για αύριο, ό,τι επιθυμείς!
 
Νίκο πιο πριν, το άγγιζες άνετα και αυτό σε αιφνιδίασε;
Αν είναι έτσι, μια και είναι ζευγάρι μήπως είναι σε φάση αναπαραγωγής;

Μην του κρατήσεις μούτρα όμως :)

Χρόνια πολλά για αύριο, ό,τι επιθυμείς!
Ευχαριστώ πολύ Μαρία μου. Καλά άγρια ειναι δεν είναι ημέρα όποτε τα πιάνω κάνουν σαματά απλά δεν τρομάζουν όταν περνάω δίπλα τους όταν ειναι μεσα στο κλουβί. Απλά αν τα πιάσω μας ακούει όλη η γειτονια
 
Ήθελες να το πιάσεις όμως ενώ αυτό είχε αντίθετη άποψη; 😉
Και πώς θα γίνει Φοίβο εγω είμαι το αφεντικό τους δεν θα τολμώ να τα πιάσω να τα περιποιηθω ... Θα τα πιάνω και ας γκρινιάζουν για το καλό τους τα πιάνω
 
Προκειμένου να μην υπάρχουν ατυχήματα και απώλειες, αλλά και να μπορεις να τα περιποιηθεις όταν χρειάζεται, ξεκίνα με φοβερή υπομονή να τα εξημερώνεις. Χρειάζεται χρόνος, αλλά στο τελος όλοι, και ειδικά αυτά θα κερδίσουν...
 
Προκειμένου να μην υπάρχουν ατυχήματα και απώλειες, αλλά και να μπορεις να τα περιποιηθεις όταν χρειάζεται, ξεκίνα με φοβερή υπομονή να τα εξημερώνεις. Χρειάζεται χρόνος, αλλά στο τελος όλοι, και ειδικά αυτά θα κερδίσουν...
Τουλάχιστον κάποια στιγμή να ενημερωθούν να μην πάνε οι κόποι μου χαμένοι γιατί τώρα σαν λύκοι με φτερα είναι
 
Και πώς θα γίνει Φοίβο εγω είμαι το αφεντικό τους δεν θα τολμώ να τα πιάσω να τα περιποιηθω ... Θα τα πιάνω και ας γκρινιάζουν για το καλό τους τα πιάνω
Οι παπαγάλοι Νίκο δεν εχουν αφεντικά, δεν είναι σκυλια. Απεχουν ελάχιστα από τις ζούγκλες απ'οπου προήλθαν και θεωρούνται άγρια ζώα. Και πάλι όμως σαν ιδιοσυγκρασίες γνωρίζουν από συντρόφους και περιποίηση. Προφανώς δεν έχετε φτάσει στο σημείο να σε εμπιστεύεται τοσο. Μην το ζορίζεις παραπάνω απ' όσο θέλει αν θέλεις να σε εμπιστευθεί. :)
 
Τουλάχιστον κάποια στιγμή να εξημερωθουν μην πάνε οι κόποι μου χαμένοι γιατί τώρα σαν λύκοι με φτερα είναι
Οι παπαγάλοι Νίκο δεν εχουν αφεντικά, δεν είναι σκυλια. Απεχουν ελάχιστα από τις ζούγκλες απ'οπου προήλθαν και θεωρούνται άγρια ζώα. Και πάλι όμως σαν ιδιοσυγκρασίες γνωρίζουν από συντρόφους και περιποίηση. Προφανώς δεν έχετε φτάσει στο σημείο να σε εμπιστεύεται τοσο. Μην το ζορίζεις παραπάνω απ' όσο θέλει αν θέλεις να σε εμπιστευθεί. :)
Τουλάχιστον οι σκύλοι δεν είναι αχάριστοι αναγνωρίζουν πράγματα και ανταποδίδουν αυτά μέχρι στιγμής με κερνάνε κραξιματα και δαγκωνιες
 
Χθες πήγα να πιάσω το αρσενικό κοκατιλ μου ήρεμα και ωραία να το βγάλω για πτήση και όπως το έπιασα ήρεμα δάγκωσε το δάχτυλο του και δεν το άφηνε παρά λίγο να ακρωτηριαστεί έδωσα αγώνα να σταματήσει το αίμα το απολυμανα και τώρα κάθεται ήσυχο, σας έχει τύχει εσάς κάτι παρόμοιο; Τι πραμα είναι αυτό?
Το στρες του πουλιού ήταν τόσο μεγάλο...
Τουλάχιστον οι σκύλοι δεν είναι αχάριστοι αναγνωρίζουν πράγματα και ανταποδίδουν αυτά μέχρι στιγμής με κερνάνε κραξιματα και δαγκωνιες
Αυτό δείχνει πως δεν σε εμπιστεύονται, τα ''αναγκάζεις'' ίσως να κάνουν πράγματα που δεν θέλουν; Σίγουρα σε φοβούνται.
Τα πουλιά δεν υποτάσσονται... Θα πρέπει να προσπαθήσεις να τα κάνεις να σε αισθάνονται φίλο, είναι αδύνατον να είσαι το, αφεντικό τους.
 
Μεγαλο λαθος που το επιασες για να το βγαλεις!
Δεν υπηρχε λογος. Αν θελεις να τα βγαζεις για πτηση να ανοιγεις το κλουβι και να περιμενεις να βγουνε οταν νιωσουν ετοιμα.
Αν και καλυτερα θα ηταν να τα εξημερωνες πρωτα (δυσκολο βεβαια αφου ειναι ζευγαρι, αλλα οχι απιθανο) και μετα να τα βγαζεις εκτος κλουβιου :)
Η κινηση που εκανες παντως σε πηγε 10 βηματα πισω... Και δεν ξερουμε καν αν ειχε παει εστω ενα "μπρος" η σχεση σας.
Οι παπαγαλοι θελουν πολυυυ υπομονη.
Μπορει να ειναι πανεξυπνοι οσο τα σκυλια (οι μεγαλοι κυριως), ομως αυτο δεν σημαινει οτι εχουν και τον χαρακτηρα ενος σκυλου.
 
Παρε απο το φαρμακειο 1 pulvo spray κ ριξτου στην πληγη με το spray δεν αναγκαζεσε να το πιασεις.χρονια πολλα
Ευχαριστώ για τις ευχές Λίνα το έχω πλακώσει στο μπενταντιν και έβγαλε καυκαλο που πάει να πει ότι αρχίζει και θρέφει, απλά το παταει ελαφρά το προσέχει
 
... Το έχω πλακώσει στο μπενταντιν και έβγαλε καυκαλο που πάει να πει ότι αρχίζει και θρέφει...απλά το παταει ελαφρά το προσέχει
''Προσέχει'' γιατί πονάει... Κανονικά χρειαζόταν παυσίπονο αλλά αυτό μόνο ο γιατρός μπορεί να το δώσει.
 
Back
Top