Ασθένειες Κοκατίλ δεν έχει φάει σπόρια 10 μέρες

antigoni33

PB New Member
Εγγραφή
19 Απρ 2010
Μηνύματα
41
Πόλη
Σέρρες
Καλημέρα, το κοκατίλ μας το πήραμε από pet shop πριν 10 μέρες και από τότε δεν έχει φάει ούτε ένα σπυρί. Κατάφερα να τον ταίσω μαρούλι πριν μία εβδομάδα από τα κάγκελα τρίβοντάς το στο ράμφος του, και από τότε τρώει μόνο λίγο μαρούλι ή αγγούρι, έχει φάει και λίγο μπανάνα και ντομάτα. Σπόρια όμως καθόλου. Δεν ξέρω πώς ζεί. Από την Παρασκευή του δίνω κάτι βιταμίνες προσαρμογής που μας έδωσε ο πετσοπάς, αλλά τίποτα. Πήρα τον πετσοπά και ρώτησα αν το έχει δεί να τρώει, μου λέει ότι το συγκεκριμένο το είχε 3-4 μήνες, δεν είχε πρόβλημα. Είναι θηλυκό, το είχε με άλλα αρσενικά. Τι να κάνω να σώσω το πουλάκι;
 
Ποια η κατάσταση της υγείας του;
Δηλαδή ποια είναι η γενική του εικόνα;
Είναι δραστήριο ή κάθεται φουσκωμένο;
Χωρίς τροφή τόσες μέρες είναι αδύνατο να ζει, μήπως τρώει και δεν μπορείς να το δεις;
 
Κάθετε φουσκωμένο, είναι νυσταγμένο. Κουνιέται μόνο όταν πλησιάσω και το ενοχλήσω με φαγητό ή για καθάρισμα. Σίγουρα δεν τρώει γιατί δεν βρίσκω σπόρια σκορπισμένα ή σπασμένα.
 
Σπόρια όμως καθόλου. Δεν ξέρω πώς ζεί.
Κάθετε φουσκωμένο, είναι νυσταγμένο. Κουνιέται μόνο όταν πλησιάσω και το ενοχλήσω με φαγητό ή για καθάρισμα. Σίγουρα δεν τρώει γιατί δεν βρίσκω σπόρια σκορπισμένα ή σπασμένα.
Το πουλάκι είναι άρρωστο... Πιθανότατα ήταν άρρωστο ήδη απ το μαγαζί που το πήρατε.

Τι να κάνω να σώσω το πουλάκι;
Για μένα σήμερα κιόλας πάρε τηλ κάποιον γιατρό απ την λίστα: https://community.petbirds.gr/threads/Πτηνίατροι-Ειδικευμένοι-στα-Πτηνά-Κτηνίατροι.1091/ που είναι όλοι εξειδικευμένοι στα πτηνά, κλείσε ραντεβού για σήμερα να το σώσεις το πουλάκι.. Ήδη η κατάσταση που περιγράφεις είναι κρίσιμη και το κάθε λεπτό είναι πολύτιμο! Γι αυτό άμεσα στον γιατρό..

Εύχομαι ολόψυχα να προλάβετε και να σώσετε το πουλάκι! Περαστικά και περιμένω νεότερα με αγωνία!
 
Αντιγόνη μου, δεν γίνεται 10 μέρες να μην έχει φάει κάτι, κοίταξες την ταΐστρα μήπως πετάει τα τσόφλια μέσα και είναι γεμάτη τσόφλια;
Πέτα την τροφή που έχεις και βάλε φρέσκια.
Επίσης βάλε φωτογραφία του πουλιού κλουβιού και πες μας λεπτομέρειες για την θέση που το έχεις στο σπίτι και για τις κουτσουλιές του. Βάλε φωτογραφία και από αυτές.
Φυσικά πρέπει να το δει γιατρός και εύχομαι να είναι απλά μια επίμονη διαδικασία προσαρμογής του σε νέο χώρο και όχι ασθένεια.
 
Θέλεις να επικοινωνήσεις με τον αντιπρόσωπο του ΕΚΠΑΖ στην Β. Ελλάδα, μήπως ξέρει κάποιον γνώστη γιατρό στην περιοχή σου να σου προτείνει;
 
Βρήκα γιατρό, αλλά μου πρότεινε να το πάω λίγες μέρες στο pet shop γιατί μάλλον επειδή ήταν με άλλα πουλιά έχει πάθει κατάθλιψη
 
Βρήκα γιατρό, αλλά μου πρότεινε να το πάω λίγες μέρες στο pet shop γιατί μάλλον επειδή ήταν με άλλα πουλιά έχει πάθει κατάθλιψη


Βρες άλλον. Γιατρός που λέει τέτοιες χοντράδες δεν κάνει.
 
Καλημέρα, συγγνώμη που άργησα να απαντήσω, λείπαμε σε ταξίδι οικογενειακώς και επαγγελματικώς. Λοιπόν το κοκατιλάκι μας το πήγα σε έναν κτηνίατρο, όποιον βρήκα να μου πει 2 κουβέντες, γιατί δεν έβρισκα και κανέναν. Και η δική του γνώμη ήταν ότι το πουλάκι περνάει δύσκολη περίοδο προσαρμογής και σε συνεννόηση με τον πετσοπά, που θεωρώ και φίλο, το αφήσαμε στο πετ σοπ για λίγες μέρες, μπας και φάει. Ε λοιπόν εκεί ήταν μια χαρά! Και έφαγε, και τραγούδησε! Χτες βέβαια που τον πήραμε άρχισε πάλι τα ίδια, αλλά αυτή τη φορά δεν θα τον αφήσουμε έτσι, θα του πάρουμε παρεούλα αν χρειαστεί.
 
Ε λοιπόν εκεί ήταν μια χαρά! Και έφαγε, και τραγούδησε!
Καλά μωρέ προτιμάει το πετ σοπ από το σπίτι σας; 😛

θα του πάρουμε παρεούλα αν χρειαστεί.
Αν νιώθετε έτοιμοι και ξέρετε πως μπορείτε να αντοποκριθείτε με 2 κοκατίλ να του πάρετε και παρεούλα! Αλλά να κρατήσετε καραντίνα! Δες εδώ: https://community.petbirds.gr/threads/Καραντίνα-στα-πτηνά.17677/

Αν τελικά πάρετε θα πάρετε του ίδιου φύλου για παρέα ή σκέφτεστε ζευγαράκι για αναπαραγωγή (προσοχή μην έχουν συγγένεια!) ; Απλά ενημερωτικά αν του πάρετε παρέα θα δεθεί με το άλλο κοκατίλ και δεν θα ημερέψει εύκολα.. :)
 
Ε λοιπόν εκεί ήταν μια χαρά! Και έφαγε, και τραγούδησε!
Αφού ο μαγαζάτορας πρόσεξε ότι ήταν μια χαρά, μήπως πρόσεξε αν ήταν ζευγαρωμένο ή έστω φίλα προσκείμενο σε κάποιο και η έλλειψη αυτή του προκαλεί την καταθλιπτική διάθεση;
Γιατί αν είναι έτσι, αυτό το συγκεκριμένο πρέπει να πάρετε ως δεύτερο. Πιθανόν με κάποιο άλλο να ενισχυθεί η κακή του διάθεση.
 
Φυσικά θα κρατήσω καραντίνα, έχω διαβάσει τα σχετικά άρθρα.
Ξέρω ότι δεν θα εξημερωθεί εύκολα αν έχει παρέα, αλλά προκειμένου να μας ψοφήσει από την κατάθλιψη, θα το προτιμήσω.
Ο μαγαζάτορας το είχε στο κλουβί του, δεν το έβαλε με τα άλλα ξανά, οπότε δεν ξέρω αν υπήρχε ζευγαράκι.
Το κοκατίλ μας είναι θηλυκό, να πάρω και άλλο ένα θηλυκό; Θα υπάρχει πρόβλημα; Δεν θέλω να ζευγαρώσουν, το θεωρώ μεγάλη ευθύνη, δεν ξέρω αν μπορώ να το διαχειριστώ
 
Το κοκατίλ μας είναι θηλυκό, να πάρω και άλλο ένα θηλυκό;
Καλύτερα όχι. Να πάρεις ένα αρσενικό αν μπορείς να το ξεχωρίσεις. Με τα θηλυκά, ασχέτως αν ζευγαρώσουν ή όχι, θα περνάς όλη την ειδική φροντίδα των ωοτοκιών. Καλύτερα όχι εις διπλούν. Με το αρσενικό, εφόσον πολύ σωστά δεν θέλεις γέννες, απλά θα φροντίσεις με το πάσο σου να βρεις πλαστικά ομοιώματα αυγών και θα αντικαθιστάς άμεσα το αυγό με ένα πλαστικό, ώστε να εκτονώνεται η βιολογική της φάση και να προχωράς παρακάτω.
Ό,τι αποφασίσεις το συζητάμε :)
 
Το κοκατίλ μας είναι θηλυκό, να πάρω και άλλο ένα θηλυκό; Θα υπάρχει πρόβλημα;
Πρόβλημα δε θα υπάρξει αν γίνει σωστά η γνωριμία μεταξύ τους, που είμαι σίγουρη πως θα το κάνεις σωστά (υπάρχει και θέμα εδώ μέσα)! Θα τα βρουν και θα κάνουν και καλή παρέα!

Δεν θέλω να ζευγαρώσουν, το θεωρώ μεγάλη ευθύνη, δεν ξέρω αν μπορώ να το διαχειριστώ
Συμφωνώ! Αν δεν νιώθεις έτοιμη ξεκίνα σιγά σιγά.. Το μόνο αρνητικό είναι ότι θα πυρώνουν και θα θέλουν να κάνουν αυγά θα πρέπει λοιπόν να προσέξεις τυχόν δυστοκίες.. Και αν έχεις 2 θηλυκά διπλή προσοχή! Αλλά με σωστή διατροφή και με λίγο έξτρα ασβέστιο όποτε χρειάζεται δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα.. :)
 
Back
Top